BİTKİLERDE ZEKİDİR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BİTKİLERİNDE ZEKİ OLDUKLARINI KARAR VEREBİLDİKLERİNİ KANITLAMAK.

PROJE HEDEFİ: BİTKİLERİNDE BİR CANLI OLDUĞUNA VE KENDİLERİNE ÖZEL ZEKİLİKLER GÖSTERDİĞİNİ BİLMELERİNİ SAĞLAMAK.BİTKİLERİ KOPARMAMAK GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMEK.

PROJE ÖZETİ: KİMİLERİ GÜNEŞ IŞIĞINA ULAŞABİLMEK İÇİN KÖKLERİNİ TOPLAYIP BİRAZ YANA KAYIYOR, KİMİLERİ DÜŞMAN SALDIRISINI YÖRESİNDEKİ DOSTLARINA HABER VERİYOR. KİMİLERİDE NEREDE DAHA İYİ BESLENEBİLECEĞİNİN ÖNGÖRÜYOR. BİTKİLERİN TAŞIDIĞI BU YETENEKLER SANILDIĞININ TERSİNE ESNEK, UYARLANABİLİR VE DEĞİŞKEN DAVRANIŞLARI OLDUĞUNUN KANITI. ÇÜNKÜ BİTKİLERİN YERYÜZÜNE YAYILIŞINDAKİ VE HAYATTA KALMADAKİ BAŞARISI BİLE TEK BAŞINA ZEKÂ GÖSTERGESİDİR. CUSCUTA, SARMAŞIK, SOCRATEA EXORRHİZA BUNA ÖRNEKTİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 1-LİTERATÜR TARAMASI YAPILDI. 2-BİTKİLER HAKKINDA BİLGİLER TOPLANDI. 3-VERİLER SIRAYA KONULDU. ZEKA CANLILAR DÜNYASINDA ÇOĞUNLUKLA HAYVANLARA ÖZELLİKLE DE İNSANLARA ATFEDİLEN BİR ÖZELLİK :OYSA BU KAVRAMIN TANIMINA BAKTIĞIMIZDA BİTKİLERİNDE PEKALA ZEKİ SAYILABİLECEĞİNİ GÖRÜRÜZ.ÇÜNKÜ BİTKİLER DE ÇEVRESEL KOŞULLARDAKİ DEĞİŞİMLERE AYAK UYDURUYOR,BİRBİRİLERİYLE HABERLEŞİYOR HATTA ÖĞRENEBİLİYOR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin