Bitkilerde nişastanın varlığı

Deneyin Konusu : Bitkilerde nişastanın varlığı
Deneyin Amacı : Güneş ışığı alan ve almayan bitki yapraklarında nişasta sentezi
Araç ve Gereçler: Güneşli ortamda yetişmiş saksı bitkisi, etil alkol,iyotçözeltisi,beyaz kağıt,aliminyum folyo, domlallık, ince makas,toplu iğne,telleri kapalı elektrik ocağı,bez ya da fırın eldiveni, beher,qlas.
Deneyin Yapılışı :

1) Bitkiyi ılık ve karanlık bir ortamda dört gün bekletiniz.Toprağı nemli tutunuz,ancak çok sulu olmamasına dikkat ediniz.
2) Dört gün sonra bitkiden iki yaprak kopartınız.Klorofili,yapraktan ayırmak için yaprakları önce içinde su bulunan küçük beherglasta 2-3 dakika haşlayınız.
3) Elektrik ocağını kapatınız ve beherglası ısı kaynağından uzaklaştırınız.
4) Beherglastaki suyu dökerek yerine yapraklarını örtecek şekilde etil alkol koyunuz.
5) Küçük beherglası içinde sıcak su bulunan büyük beherglasın içine koyunuz.
6) İçindekilerle birlikte büyük beherglası elektrik ocağına koyarak ocağı yakınız ve yaprakları etil alkol içerisinde 5-10 dakika ısıtınız.
7) Elektrik ocağını kapatınız.,,,yaprakları etil alkolden çıkararak musluk suyunda yıkayınız.Beyaz kağıt üzerine seriniz.
8) Yaprakların üzerine 3-4 damla iyot çözeltisi damlatınız.
9) Deneyde kullandığınız bitkinin yapraklarını alüminyum folyo ile sarınız.
10) Bitkiyi güneş ışığı alan ortama koyarak, yaklaşık 24 saat bekletiniz.Bu süre sonunda alüminyum folyoları çıkarınız.
11) Alüminyum folyo sardığınız yaprakları kopararak 2.,3.,4.,5.,6.,7.,8. basamaklardaki işlemleri yineleyiniz.
SONUÇ :

Yaptığımız etkinlikte de gördüğünüz gibi bitkilerin nişasta sentezleyebilmeleri için ışık enerjisine gereksinimleri vardır.Yeterli ışık alamayan bitkiler nişasta sentezleyemez. Çünkü nişasta sentezi için önce glikozun sentezlenmesi gerekir. Bunun da ışıklı ortamda gerçekleştiğini biliyoruz. Bitkilerin glikoz sentezleme işlevi karmaşık gibi görülebilir. fotosentez bir denklemle gösterilmesine karşın arka arkaya gerçekleşen bir dizi tepkimeden oluşur. Bu tepkimelerin bir kısmının gerçekleşmesi için enzim denilen organik moleküller gereklidir