BİTKİ VE POLEN

Elifcan MEMİŞ

BİTKİ VE POLEN

Günümüzde birçok insan polenlerin gözle görülebildiğini söylüyor lakin durum öyle değil. Polenler ne çıplak gözle ne de büyüteçle göremeyeceğimiz kadar küçük havada uçuşan mikronluk tanelerdir. Etrafınızda gördüğünüz bitkilerin çoğu kozmopolit olanlardır yani her yerde yayılış gösteren bitki türleridir ve çoğu peyzajcılıkta kullanılır. Çoğu bahar ve yaz dönemi bitkileridir ama sonbahar ve kış döneminde yaşayan bitkilerde vardır. Ülkemizde tüm bölge ve illere ait birçok bitki türü bulunmaktadır ve Palinoloji de bu bitkilerin polenlerini inceler.

Ülkemizde en son yapılan çalışmalarda yaklaşık 12.006 tane bitki türü olduğu kayıtlara geçmiştir ve her geçen gün yeni bitki türü kayıtlara girmeye devam etmektedir. Bu aynı zamanda 12.006 türün polenlerinin incelenmesi ve araştırılması anlamına gelir ki ülkemizde henüz oluşturulmuş bir polen atlası bulunmamaktadır. Hala İngiliz botanikçi Davis’ in 11 ciltlik kitabından faydalanmaktayız ve son bir ciltlik kısmı sadece günümüz araştırmacı hocalar tarafından kayda alınmıştır. Bu üzücü bir durumdur fakat son yıllarda bu durum değişmeye başlamıştır. Bakanlığın büyük bir bütçe ile yapmış olduğu Nuh’un Gemisi Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı ile yapılışı devam eden Türkiye resimli florası ile ülkedeki birçok insanın rahatlıkla ulaşabileceği kitapların satışı yapılmaktadır. Umarım aynısı polen atlası yapmak içinde düşünülür. Çünkü hala ülkemize ait olmayan bitkilerin polenlerine bakarak polen teşhisi yapmaya çalışıyoruz ve yapılan birçok teze bakacak olursak hepsinin familyada kaldığını ve nadir olarak cins düzeyinde teşhis yapıldığını açıkça görebiliriz. Tabi flora çalışanlar tür düzeyinde teşhis yapıp ek olarak polenlerini incelerse ancak o zaman polen ile ilgili bir çalışma yapmış olurlar.

                     

1. Irıs sp.(süsen)             2. Pinus sp.(çam)                   3.Thymus sp.(Kekik)

Polenler renksizdir ve mikroskop altında görünür hale getirmek için boyalar kullanırız. Kullandığımız bu boyalar polenlerin proteinlerine bağlı olarak farklı renk alırlar. Net bir şekilde mikroskop fotoğrafını çektiğimizde ise şahane bir resim ortaya çıkıyor. 10 mikron ile 200 mikron arasında polenlerin boyutları değişmektedir. En küçük polenler ya olgunlaşmamış ya da boyut olarak küçük, en büyük polenler ise çam polenleridir. Çam polenleri mikroskop altında tabi kimyasal boya ile boyadığımız da yeşil kanatlı küçük taneler halini alır. Polenlerin boyutlarını gerçekten merak eden varsa 1 cm 19 mikron eder bu birim sayesinde polenlerin büyüklükleri ile ilgili bir hesap yapabilirsiniz.

Eğer ülkemizdeki bitkileri ve bilimsel illüstrasyonu ’nu merak ediyorsanız İstanbul’da bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Parkından kitaplarını temin edebilirsiniz.

Saygılarımla . . .

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Biyoloji Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yüksek Lisans ( Botanik Palinoloji) Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Öğretmeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin