Bitki Sistematiğinde Bilimsel Bitki Ressamlığı

tübitak 2237
Bitki Sistematiğinde Bilimsel Bitki Ressamlığı

Botanik illüstrasyonda, bitkilerin yapısal özellikleri, yaprak, kök, gövde uzunlukları vb. karakteristik (ayırıcı) özellikleri betimlenerek ayrıntılı bir şekilde ele alınmakta, metnin açıklayıcı ve tamamlayıcısı olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda ilişkili olduğu bilim dalı botaniktir. Bilimsel bitki ressamlığı çalışmaları ile bilimsel doğruluk ve sanatsal bütünlük içinde bitkilerin çizilmesi, çizerken daha ayrıntıları görmeyi sağlamakta ve her bir çizim, bir bitki tanımlama ile ilgili ayrıntıyı içerisinde bulundurduğundan öğrenmeye katkı sağlamaktadır. Ülkemiz çok zengin bir ülke florasına sahiptir, 3 bine yakını endemik olmak üzere 12 bin civarında doğal bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Bu eğitim kapsamında her bir katılımcının öncelikle belirli bir botanik terminolojisi bilgisi edinmesi, bitkilerin hangi ayrıntıların göz önünde tutulması gerektiği vurgulanarak teknik çiziminin yapılması amaçlanmaktadır. Eğitim bitki kısımlarının, teknik çizimin ve uygulamasının öğretilmesini kapsamaktadır. 7 gün sürecek eğitimde temel olarak bilimsel bitki resmi nasıl yapılır, kompozisyon nasıl oluşturulur ve daha önemli olan nasıl öne çıkarılır konularının üzerinde durulacaktır. İllüstrasyonlarda amaç daha önemli olanı vurgulamak, gerektiğinde ayıklama, yalınlaştırma yaparak gerçeklik duygusunu etkilemeden fotoğraf makinesinden daha da fazlasını yapmayı hedeflenmektedir. Bitki bilimciler ve bitkilerle amatör olarak ilgilenen doğaseverler tarafından bitkilerin doğru bir şekilde teşhis edilebilmesi için doğru bir şekilde resmedilmesi gerekir. Canlı türlerin tam olarak tanımlanmasını mümkün kılacak kalitede fotoğraf çekmek zor olduğundan, rehberlerde çoğunlukla bilimsel çizimler kullanılır. Türkiye’de canlı çizimi eğitiminin geliştirilmesi, bu eğitimi alan çizerlerin Türkçe doğa rehberlerini yazması ve bu sayede Türkiye’nin doğal bitkilerinin halk tarafından tanınması amaçlandığı için kurslar yoluyla botanik çizimle ilgilenen araştırmacı, öğrencileri ve doğaseverleri belirleyerek, çizim tekniklerini öğretmek, botanik eğitimi ve doğa bilincini geliştiren arazi rehberleri yazmayı amaçlamaktayız. Türkiye’de bilimsel bitki ressamlığı sınırlı sayıda kişi tarafından profesyonel anlamda yapıldığı için bilimsel çizimleri yapacak bitki ressamlarına çok fazla ihtiyaç vardır.

Bu eğitim ile başta ülkemizdeki doğal bitkiler olmak üzere bitkilerin tanınması ile doğa bilinci konusunda farkındalığı artırarak ülkemizin biyoçeşitlilik koruma çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Hedef Kitle
Katılımcı seçiminde TÜBİTAK-BİDEB 2237-A – Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kriterleri dikkate alınmaktadır. Hedef Kitle Seçim Kriterlerinde aşağıdaki hususlara dikkat edilmektedir:

Etkinlikte 15 katılımcı seçimi yapılacaktır.
Genel olarak katılımcı seçiminde doğa bilimlerine (Ormancılık, Biyoloji ve Zirai Bilimler, Peyzaj Mimarlığı) öncelik verilecektir. Farklı disiplinlerden başvuru olması halinde ise başvuru formunda çalışma konularının etkinlik ile uyumuna bakılarak değerlendirmeye alınacaktır.
Doğa bilimleri konusunda lisans, lisansüstü eğitimlerine devam eden ve bu konuda araştırma yürüten araştırmacılar öncelikli hedef kitlemizi oluşturmaktadır.
Etkinliğe kabul edilecek katılımcıların seçiminde başarı kriteri olarak çalışma konusu ve katılım amacının başvuru formunda detaylı açıklanması istenmektedir.
Katılımcıların TÜBİTAK-Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) Veri Tabanına kayıtlı olması gerekmektedir.
Katılımcıların yurt içinde öğrenim gören öğrenciler veya araştırmacılardan oluşması gerekmektedir.
Katılımcıların etkinliklere en fazla 5 kez katılabilmesi, etkinliğe kabul edilecek katılımcıların seçiminde başarı kriterinin esas alınması (2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ve/veya 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı’ndan destek almış/alıyor ise öncelik tanınır),
Seçilecek katılımcıların farklı okul/kurum/şehirlere göre dengeli dağılımının olmasına ve başvuru oranlarına göre kadın erkek dağılımının orantılı olmasına dikkat edilecektir.

05-09 Eylül 2022
Proje Yürütücüsü
AYŞE ÖZTÜRK PULATOĞLU

Kastamonu Üniversitesi
Orman Fakültesi

https://botanikkastamonu.wordpress.com/basvuru-formu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

6 + eighteen =