BİTKİ SERUMUM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJENİN AMACI:Doğal hayvan gübresinden faydalanarak bitkiler için serum elde edilmesi

PROJENİN HEDEFLERİ: -Ekonomik olup, kullanm How To Have Yr Ex Back Info For Free ası kolay ve yapılışı kolaydır

-Toprağı ve çevreyi kirletmez.

– Toprağın yapısını düzeltici özelliği yanında, bitki ve toprak arasında besin alış verişi sağlar.

– Depolanması kolaydır.

– Toprağın rengini koyulaştırır daha fazla güneş enerjisinin emilimini sağlar

– Bitkinin büyümesini, çiçek açmasını ve meyve vermesini hızlandırır.

-Zararlı böceklere karşı bitkiye dayanıklılık verir

-Ürünün pazardaki değeri artar

-Elde edilen ürün daha kaliteli olur. Dış görünüşleri daha göz alıcı ve besin değerleri daha yüksek olur. Ürünün kalitesini ve miktarını artırır

PROJE ÇALIŞMALARI SIRASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:Bitki serumu için önce hayvan gübresi alınır su ile sulandırılır ve iyice karıştırılarak çözünmeye çalışılır.Bir süre bekletilir çözünmeyen kısımların çökmesi beklenir.Sık dokuması olan bir çuvaldan birkaç kez süzülür.Elde edilen sulu gübre bir kapta toplanır.Serum seti bu kaba monte edilir.Bize takılan serum gibi toprağa yerleştirilir.Serum ağaçta yüksek bir yere takılır.En yavaş ayarda bitkimizi besler.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Araştırma yapma,Deney ve gözlem,Yaparak yaşayarak öğrenme

ULAŞILAN SONUÇLAR:Biliyoruz ki insanlar hastalandıklarında tedavi amaçlı serum kullanılır.Bu serumların içinde kişiyi besleyen tedavi eden bir çok madde bulunur.Neden bu amaçla kullanılan serumlar bitkiler için kullanılmasın?Doğal yollarla yapılan bu serum bitki için çok ama çok faydalıdır.Yapımı gayet kolaydır gübrenin Bazen toprakta görüntüsü güzel olmayabiliyor.Bu serum daha yeni dikilmiş fidanların toprağa tutunmasını kolaylaştırır.Besler büyümesini hızlandırır.Hazırlanan sıvılaştırılmış gübreler Serum poşetleri halinde bulunup bu düzenekle bitkiye verir.Toprağa gübre atmadan ,önceden hazırlanan serum poşetleriyle bitki için zaman zaman toprağa verilir.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :Bilindiği üzere bitkinin havadan ışık, Karbon, Oksijen; topraktan su ve bütün diğer elementleri uygun zaman ve ortamda yeterince alması gerekir.Yaptığımız araştırmalarda sadece suni gübre kullanılmasının topraktaki canlıları olumsuz etkilediği ve diğer taraftan topraklara yeterince organik madde verilmemesinin topraktaki biyolojik yapıyı tahrip ettiğini gördük.Topraktaki canlılar iyice azalmakta ve üründen alınan randıman düşmektedir.Gübreleme ve ilaçlamada ağaç kültüründe bulunan zararlı-zararsız ayrımı yapılmadan topraktaki tüm canlı mikroorganizmalar yok edilmektedir. Bu şekilde davrandığımız için topraklarımızın yapısını kendi ellerimizle bozmaktayız. Buda daha az ve kalitesiz ürün elde etmemize neden olmakta bitkilerin yaşam süresini kısaltmaktadır. Gelişmiş ülkeler suni gübrelemeyi azaltıp mümkün olduğunca organik gübrelemeye ağırlık vermişler ve hatta suni gübrelemeyi tamamıyla yasaklamış ülkeler mevcuttur.Eğer toprağa yeterince veya hiç organik gübre verilmezse topraktaki yararlı mikroorganizmalar topraktaki organik maddeleri yiyip bitirecekler devamı gelmeyince de kendileri de öleceklerdir. Bu faydalı canlılar ölünce bitkiye bir faydaları olmayacakları gibi topraktaki organik maddeleri bitirdikleri için bitki ve ürün gelişimi yeterli olmayacaktır.Gübrede bulunan Fosfor,Nitrojen,Potasyum İçeren Majör Bileşenler,Kalsiyum,Bor,Sodyum,Magnezyum,Sülfür,Manganez,Molibden,Demir,Bakır,Çinko,Organik maddeler,Aminoasit içeren minör bileşenler torağın verimini artırır bitkiler kökleriyle bu maddeleri alınca daha verimli,sağlıklı ürünler edilir.Bu projedeki bitki serumları bu amaçla yapılmaktadır.Piyasada bulunan sıvı gübrelerin olduğunu öğrendik ancak bu yolla bitkiye birden gübre veriliyor.Bizim projemizde bitki kökleriyle yavaş yavaş serumun içindeki sıvılaştırılmış gübreyi emer.

PROJE KONUSU İLE İLGİLİ LİTERATÜR TARAMASI:

http://www.mailce.com/kimyasal-gubre-nedir-kimyasal-gubre-nasil-uretilir-kimyasal-gubre-ne-zaman-bulundu-ilk-ne-zaman-uretildi.html

FAALİYETLERİN TAKVİMİ 20 EYLÜL 2010-4 ŞUBAT 2011

Ekim ayı:Proje olarak görülen sorunların belirlenmesi

Kasım ayı:Uygulanacak projenin net olarak belirlenmesi ve araştırma yapılması

Aralık ayı:Proje hakkında bilgi toplanması ve projenin oluşturulması,

Ocak ayı: Projenin modelinin yapılması

PROJE BÜTÇESİ:3 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: Veda ÖZCAN, Köprüyaka YİBO Müdürlüğü,Özcan Eczanesi

How To Have Yr Ex Back Info For Free