BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN ÖDÜLLÜ RESİM YARIŞMASI

ÇOCUKLAR VE GENÇLER NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINMIŞ BİR DÜNYA HAYAL EDİYOR

Birleşmiş Milletler, nükleer silahlardan arınmış, korkulardan uzak bir dünya hayal eden çocukları ödüllü resim yarışmasına katılmaya davet ediyor. Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Ofisi ve Barış için Harmoni Vakfı tarafından desteklenen “Barış için Sanat 2012” ödüllü resim yarışmasına tüm dünyadan çocuklar katılabiliyor.

Yarışmaya katılmak isteyenlerden internet üzerinden kısa bir film seyretmeleri ve daha sonra filmin ve yarışmanın konusunu esas alarak resimlerini yapmaları isteniyor. Yarışmaya 30 Nisan tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvurular internet ortamında yarışma internet sitesine doğrudan yükleniyor.

KİMLER KATILABİLİYOR?
5-17 yaş arasındaki dünyanın her yerinden tüm çocuklar bu yarışmaya katılabilir.

NASIL KATILINIYOR?
Resminizi tükenmez kalem, kara kalem, pastel boya, kuru boya kalemi, yağlı boya, akrilik veya sulu boya kullanarak yapabilirsiniz. Yaratıcı olun ve nükleer silahların, bombaların, savaşların ve korkunun olmadığı bir dünyayı resmetmek için hayal gücünüzü kullanın.

Yarışmaya katılmak isteyenlerden internet üzerinden kısa bir film seyretmeleri ve daha sonra filmin ve yarışmanın konusunu esas olarak resimlerini yapmaları isteniyor. Farklı yaş gruplarına göre farklı filmler bulunuyor. www.unartforpeace.org adresinden filmlere ulaşılıyor. Yarışmaya katılması istenen resim aynı web sitesine fotoğraf ya da taranmış dosya olarak yüklenebiliyor. Yüklenen resimler daha sonra facebook üzerinden paylaşılacak.

AİLELER VE ÖĞRETMENLER
5-12 yaş arası çocukların eserlerini siteye koymak için bir veli ya da öğretmenin yardımına ihtiyaçları olacak.

ÖDÜLLER
Her kategoride 4 kazanan olacak. Kategoriler; 5-8 yaş, 9-12 yaş ve 13-17 yaş olarak belirlendi. Eserler yaratıcılık, kompozisyon, tema ve teknik kriterleriyle değerlendirilecek. Dereceye girenler Mayıs ayının sonunda ilan edilecek. 5-8 yaş ve 9-12 kategorilerinde kazananlara harika resim malzemeleri hediye edilecek.

13-17 yaş grubunda ise birinciye 500 Dolar, ikinciye 300 Dolar, üçüncüye 200 Dolar ve dördüncüye 100 Dolar para ödülü verilecek. Dereceye giren her yarışmacıya Birleşmiş Milletler’den bir sertifika verilecek ve eserler bir Birleşmiş Milletler takviminde kullanılacak.

TELİF HAKKI
Yarışmaya katılan tüm eserlerin orijinal olması gerekiyor ve eserlerin telif hakkı Birleşmiş Milletler’e ait olacak. Yarışma websitesine yüklenen dosyalarda yarışmacıların fotoğrafları ya da herhangi bir kişisel bilgisinin olmaması gerekiyor.

ŞARTLAR
Birleşmiş Milletler bu yarışmaya katılmaktan dolayı oluşabilecek herhangi bir kayıp veya hasardan sorumlu tutulamaz ve önceden haber vermeden yarışmanın kurallarında değişiklik yapma hakkını elinde tutar.