Bir Işık da Siz Yakın Ulusal Fotoğraf Yarışması

Gönderilecek Fotoğrafın Konusu

Ekonomik nedenlerden dolayı üniversite eğitimine devam edemeyen gençlerimizin bu çaresiz durumunu temsil eden, görsel olarak yansıtan çalışmalar beklenmektedir

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bu durumun önemini gözler önüne sermeye çalışıyor. Sizlerin gönderdiği bu üzücü durumu betimleyen fotoğraflar bu doğrultuda dikkat çekme amacı ile sergilenecek ve tanıtım broşürlerinde kullanılacaktır ve bu destekle daha fazla gencimize bağış toplanabilmesi amaçlanmaktadır. .

Tüm yapmanız gereken, www.fotopya.com.tr adresindeki anamenü üzerinde bulunan YÜKLE bölümünden yarışmayı seçerek, fotoğraflarınızı bizlere ulaştırmak.

 
YARIŞMA HAKKINDA
Katılım koşulları:
“Bir Işık da Siz Yakın!” konulu fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.
Bu yarışma internet üzerinden gerçekleştirilen bir yarışmadır. Fotoğraflar www.fotopya.com.tr adresi üzerinden yarışmaya gönderilecektir. Email ya da posta yoluyla gönderilen fotoğraflar yarışmaya dahil edilmeyecektir.
 
Ödüller:
Birincilik Ödülü: Canon EOS 600D DSLR Fotoğraf Makinası + 18-55mm f 3,5/5,6 Objektif
İkincilik Ödülü: Canon EOS 550D DSLR Fotoğraf Makinası + 18-55mm f 3,5/5,6 Objektif
Üçüncülük Ödülü: Canon EOS 1100D DSLR Fotoğraf Makinası + 18-55mm f 3,5/5,6 Objektif
Özel Başarı Ödülü: ÇYDD’den Bir Kitap + Fotopya’dan 1 senelik ücretsiz Premium Portal Üyeliği (6 Kişi)

Yarışma Takvimi:
Son Gönderim Tarihi: 15.04.2012
(Saat: 24:00″da fotoğraf kabulü durdurulacaktır.)
Jüri Değerlendirme Tarihi: 19.04.2012
Yarışma Sonuçlarının Açıklanması: 27.04.2012 (Fotopya, TFSF)
Ödül Töreni: Yarışma Sonuçlarının açıklandığı tarihte yer ve tarih belirtilerek Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı üzerinden duyurulacaktır.
Duyuru:
Dereceye giren fotoğraflar ve fotoğraf sahipleri, Fotopya-Mag sayfaları ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu üzerinden duyurulacaktır.
Seçici Kurul:

– Sabati KARAKURT (Hürriyet Gazetesi)
– Ercan ARSLAN (Milliyet Gazetesi)
– Nadir EDE (Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Ö.G., Fotopya Genel Yayın Yönetmeni)
– Prof Güler ERTAN (Marmara Üniversitesi)
– Yasemin KESKİNER (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yedek Yönetim Kurulu Üyesi)
Fotoğraf Gönderimi ve Boyutları:
“Bir Işık da Siz Yakın!” konulu Fotoğraf Yarışması”nın fotoğraf gönderme adedinde sınırlama yoktur (Yarışmanın son katılım tarihine kadar www.fotopya.com.tr üzerinden yarışmaya her gün 1 adet fotoğraf gönderilebilir.).
Yarışmaya katılmak için gönderilen fotoğrafların uzun kenarı 1600 pikselden büyük, kısa kenarı 1000 pikselden küçük olmamalıdır.
Gönderilen fotoğraflar dereceye girerse, fotoğrafçı çalışmasının orijinal dosyasını minimum 6MP çözünürlükle Fotopya”ya göndermekle yükümlüdür (2000 piksel x 3000 piksel ya da 4000 piksel x 1500 piksel gibi veya 6 MP lik bir fotoğraf makinasında çekilmiş hali ile). Fotoğraflar yarışma organizasyonu sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sergilere sanatçının ismi belirtilerek dahil edilecektir. Orijinal dosyası talep edilen fotoğraflar gönderilemiyorsa, ödül ve derece bir sonraki yarışmacıya aktarılacaktır. Gönderme süresi 4 gün ile sınırlıdır.
 

Bir Işık da Siz Yakın – Fotoğraf Yarışması Genel Kuralları:
ÇYDD ve Fotopya tarafından dereceye giren fotoğrafların kullanımı:
– Yarışmada dereceye giren tüm fotoğrafları, fotoğrafçıların isimlerini belirterek “Bir Işık da Siz Yakın!” projesini tanıtım amaçlı olarak ÇYDD ve Fotopya tarafından kullanılabilir.
 – Yarışmada dereceye giren fotoğraflar yarışma sonuçlandıktan sonra belirtilecek olan mekan(larda) basılı olarak sergilenecektir.
– Fotoğraf kullanımı ile ilgili olarak fotoğraf gönderim sırasında kullanıcıya iki seçenek sunulacaktır.
a) Fotoğraf sahipleri olumlu seçeneği işaretledikleri takdirde yarışma sergisi süresince gerçekleşecek olan fotoğraf satışlarından gelen gelir ÇYDD”ye  bağışlanacak ve bu gelirin tamamı üniversite burslarının bütçesine aktarılacaktır. Aynı zamanda bu projeyi olumlu cevapları ile desteklemek isteyen katılımcıların fotoğrafları üzerilerinde isimlerinin belirtildiği kartpostallar şeklinde satışa sunulacaktır. Bu vesile ile fotoğraf gönderen ve dereceye giren her fotoğrafçı fotoğraf baskılarının satışından gelen gelir üzerinden hak talep etmeyeceğini ve oluşacak gelirin üniversite destek fonunda kullanılmasını istediğini kabul eder. Tüm fotoğraflar yarışma ile ilgili duyurularda ve “Bir Işık da Siz Yakın!” yarışma projesine destek olma doğrultusunda, fotoğrafçının ismi belirtilerek ÇYDD ve Fotopya Yayınları tarafından tanıtım amaçlı olarak kullanılabilir.
b) Fotoğraf sahipleri olumsuz seçeneği işaretledikleri takdirde fotoğrafları hiçbir şekilde satışa sunulmayacaktır. Sadece sergide yer alacak ve aldıkları dereceleri duyurulacaktır.
– Yarışmaya, jüri üyeleri dışında herkes katılabilir.
– Yarışma süresince katılımcıların isimleri veya kim olduklarını belirtecek herhangi bir işaret fotoğrafın üzerinde veya çerçevesinde yer alamaz. Eğer böyle bir işaret veya fotoğrafçının ismi görünüyorsa o fotoğraf diskalifiye edilir ve jürinin karşısına çıkarılmaz.
– Altı ay içinde ödüllerini almayan yarışmacılar haklarını kaybetmiş sayılırlar.
– Gönderilen fotoğraflar tüm fotoğraf gönderim sürecinde Fotopya editörleri tarafından belirli sürelerde kontrol edilecek ve şartnameye uymayan, konu ile alakası olmadığı düşünülen fotoğraflar yarışmadan çıkarılacaktır. Bu gibi durumlar için, Fotopya bir açıklama yapma zorunluluğunda değildir.
– Ödül alan fotoğraflar hakkındaki şikayetlerin yönetimimiz tarafından incelenebilmesi için, şikayete uğrayan fotoğrafın sahibi, Fotopya”nın konu ile ilgili tüm taleplerini (fotoğrafın ham ya da crop”lanmamış ve de exif”li hali gibi…) yerine getirecektir. Ödül tesliminden sonra yapılan şikayetler, dikkate alınmayacaktır.
– Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği  anlaşılanlardan elde ettikleri ödül,  ünvan ve her türlü  kazanımları geri  alınır .
–  Yarışmaya  gönderdiği  fotoğraf üzerinde, yapıt  kendisine ait   olmadığı  halde   kendisininmiş gibi göstermeye  ve   değerlendirme  kurulunu   yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve  değişiklikleri yapanların yarışmalara katılımı, TFSF  Yarışma İlkeleri   gereğince  bir   yıl süreyle  kısıtlanır.
–  Bu yarışmaya daha önce ödül almış fotoğraflarda gönderilebilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Ödül  almış  fotoğrafların   katılımının   kısıtlandığı   yarışmalarda  böyle bir    fotoğrafla ya da bu  fotoğrafın ana   unsur   olarak   kullanıldığı  yapıtlarla    katılımda  bulunan   kişiler ise bir sene boyunca TFSF yarışmalarına katılamayacağı için kısıtlama süreleri dahilinde iseler bu yarışmaya katılamazlar.
–  Haklarında  yukarıda  açıklanan gerekçelerle  verilmiş  kısıtlılık  kararı devam eden  katılımcılar bu  yarışmaya  katılamazlar .
– Yarışmaya fotoğraf gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
– Yarışmamız TFSF 2011 / 80 kayıt numarası ile onaylamıştır.
Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır. 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Fotopya Ailesi olarak tüm katılımcılara şimdiden başarılar diliyoruz.