BİR BEN VAR BENDEN İÇERİ…

“Seni affedebilirim ama sen beni affedebilecek misin?” Sergei NOVAN

Merhaba 🙂
Bu yazımda bir meslektaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum kitap incelemesi ile karşındayım. Yaşam dediğimiz olasılıklar ve ihtimaller yumağıdır. Tıpkı “Matruşka Bebekleri” gibi. O zaman başlığı heceleyerek tekrar okuyalım. Bir-Ben-Var-Ben-den-İ-çe-ri… Bu öyle bir ben ki; yaşayıp vücut bulunca sesi kısılan, uzaktan yorum yapınca sesi yükselen, romanımızdaki karakterin hayatının pusulası gibi. Tıpkı bizim hayatımız gibi. Kim bilir? Hayatının bir gününün ya da bir ömrünün özeti belki de sadece şu cümle olabilir; “Seni affedebilirim ama sen beni affedebilecek misin?” Bu hafta sadece iki saatini bu kitaba ayırmalı ve hemen başlamalısın. “Yaaa o kadar yoğunlukta nasıl okuyayım deme.” Neden mi? Çok yoğunsan en altta kitap hakkındaki düşüncelerimi oku. Müsaitsen yazımın tamamını oku. Cevabını alacağına söz veriyorum 🙂

KİTABIN KÜNYESİ

Yayın Tarihi:2019-10-23
Baskı Sayısı:1.
Sayfa Sayısı:98
Tür: Roman
Cinius Yayınları

KİTABIN YAZARI KİMDİR?
Kitabın yazarı Sergei NOVAN’dır. Yazara ait tek bilinen gerçek, bu kitap yazarın ilk kitabıdır.

KİTAPTAKİ KARAKTERLER
Bu kitaptaki karakterlerin yolu bir şekilde kesişiyor. Sen kafanda deli sorularla sayfaların içinde merakla ve öfkeyle kaybolup gidiyorsun. Bu isimler senin en yakının olacak 🙂 Nero Mikan, Zero, Ferri, Dino, Charlie Mikan, Leo, Maya, Sofya, Lora, Fıçı Teo, Kler, Zac Tracy, Jena Tracy, Jennifer, Gloria, Stan, , Milo Mikan, Tino, John ve Kate

KİTABIN YAZIM TEKNİĞİ
Basit ve sade bir dille her okurun anlayabileceği şekilde yazılmış. Okuyucunun hayal gücünü, olay örgüsü çerçevesinde geliştirmeyi hedefleyen yazar; hayatın matematiğine uygun yazdığı kitabında dikkati çekmeyi başardığını bir okur olarak kendimde gördüm. Hitap ettiği yaş grubu genç yetişkinler olan kitap okuyan herkeste; okuma hazzı bakımından olumlu etkiler uyandıracağa, öyküsü ile düşüncelere dalmalarına neden olacağa benziyor. Sayfa sayısının az olmasına rağmen o kadar çok yaşantı yerleştirilmiş ki okumakla bitmeyecek gibi geliyor bir anda. Ancak yoğun hayat meşgalesinden sıyrılmak için mola tadında oldu benim için. Kuşe kâğıdına basılması kitaba dokununca, mutluluk sebebi olması da yüksek detaydı hani:)

KİTABIN KONUSU ve ÖZETİ
Edebiyat ve Psikoloji dersinde Nero Mikan isimli öğrencinin Gerçek Mi? Kurgu Mu? Temalı bir ödev ile baba ve oğul arasındaki çatışmanın aktarılmasıdır diyebilirim. Ödevde bir hikâyeyi üç farklı bölümle aktarmaya çalışan yazar yaşantıların farklı olmasına rağmen ortak paydada karakterleri zekice buluşturmuş. Karakter psikolojisi analizine yönlendiren, olasılıklarla dolu ama hangi olasılığın gerçek olduğunu okuyucuya bırakan bir roman da diyebilirim.. Nero ve Charlie arasında sağlam bir ters köşe var işte orada sorular horona kalkıyor. Olasılık ve psikoloji hiç bu kadar iç içe girmemişti… Kitap 98 sayfa daha fazla detaya girip keşfetme duygunu katletmek istemiyorum. Keyifle oku…

KİTAP İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM !!!
*Kitap kapağının kuşe kâğıdı olması benim için ayrıcalıklı olduğum hissini uyandırdığından sevdim.

*Kitabın, hakkında kısmı okuyucuyu kitaba hazırlamak için güzel düşünülmüş bir detay. Kurgu romanlarında bu detaylar olmazsa olmazdır benim için. Okuyucu da kitaba karşı hazır bulunuşluk sağlar.

*Üstü kapalı ifade edilen hüzünlü ve babasını affetmek isteyen çocuk bakış açısı bulmacaya çok iyi yerleştirilmiş ve merak duygusunu uyanık tutmaya yetiyor.

*Ana karakter, Neron ve Charlie Mikan; Gerçek mi? Kurgu mu? Hep bir soru işareti var kitap bitene kadar.

*“Aile yapısında sıkıntıların olması çocukları nasıl olumsuz etkiler?” Mesajı verilmeye çalışılmış. Ve ”hiçbir şey kesinlikle göründüğü gibidir ”

*Anaerkil aile yapısının baba figürünün yanlış yorumlanmasına neden olduğu sonucuna bağlanmaya çalışılmış. Ayrıca bu durum annenin de etkin ve kontrolcü özelliğinin baskın olması sonucunu doğurmuştur.

*Kitabın betimlemesi ve kurgusu gayet başarılı oluşturulmuş. Karakter tanıtımı olay örgüsüne enfes yerleştirilmiş.

*Aralara kitap tavsiyeleri ve müzik tavsiyeleri ustalıkla yerleştirilmiş.

*Kitabın adı da olan “Sonsuzluk Oyunu” hakkında bilgi vermeyeceğim ki kitabın büyüsü bozulmasın.

* Bazı yerlerde yazım imla hataları olmasına rağmen kitap bana göre 10/10 puanı hak ediyor.

Sahi, Charlie Mikan; Kız Mı? Erkek Mi? Kurgu Mu? Gerçek Mi?

Kitapla ve Sevgiyle Kal 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin