BİLSEM’lere; dijital tasarım, oyun ve animasyon atölyeleri kuruluyor

Öğrencilerimiz bu atölyeler sayesinde animasyon, çizgi film, sanal gerçeklik, artırılmış sanal gerçeklik gibi dijital görsel içerik hazırlama konularında projelerini geliştirebilecek.

MEB, eğitimde dijitalleşmenin öne çıktığı dönemde, animasyon ve çizgi film sektörünün önde gelen temsilcileri ile birlikte Ankara Kalaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Dijital Görsel İçerik Geliştirme AR-GE Merkezi kurdu. MEB, bu çalışmaları diğer eğitim birimlerine yaygınlaştırmak için bir adım daha atarak, BİLSEM’de dijital tasarım, oyun ve animasyon atölyeleri kumaya başladı.

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, “Ülkemiz için katma değeri çok yüksek olan animasyon, sanal gerçeklik, çizgi film gibi alanlarda dijital görsel içerik hazırlanması konularında iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi için daha önce önemli bir adım atmıştık. Dijital görsel içerik geliştirme alanında açtığımız program Ankara Kabala Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim vermeye başlayacak. Programın müfredatı Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ve sektör temsilcileri ile birlikte hazırlandı. Bu okulumuz bu alanda Türkiye’de ilk ve tek Ar-Ge merkezi. Bu çalışmaları yaygınlaştırmak için 185 BİLSEM’in tamamında bu kapsamda atölyeler kurmaya ve öğretmenlerimize yönelik eğitimler düzenlemeye başladık. Şu ana kadar BİLSEM’lerde görev yapan bin 280 öğretmenimiz bu konu ile ilgili eğitim aldılar. 2021 yılı sonuna kadar tüm BİLSEM’lerde atölye kurulumlarını tamamlamış olacağız. Sektörlerle iş birliği geliştirme süreçlerimiz de devam ediyor. Bu alanda faaliyet gösteren sektörlerle güçlü iş birlikleri tesis ederek, hem öğretmenlerimizin sürekli eğitim almalarını sağlayacağız hem de ortak projeler yürüteceğiz. Süreci başarılı bir şekilde yürüten Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müze ve BİLSEM yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.