Ana SayfaÖzel Ders BlogBilsem Yerleştirme Süreci

Bilsem Yerleştirme Süreci

Bilsem (Bilim ve Sanat Merkezleri) yerleştirme süreci şu adımlardan oluşmaktadır:

  1. Başvuru: Bilsem’e başvurmak isteyen öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği başvuru tarihleri arasında başvuru yapabilirler. Başvurular genellikle ilkokul 4. sınıftan ortaokul 8. sınıfa kadar olan öğrenciler için açılır.
  2. Seçme Sınavı: Başvuru yapan öğrenciler, belirlenen tarihte Bilsem sınavına girerler. Sınavda öğrencilere genel yetenek, sözel ve sayısal zeka, görsel algı ve yaratıcılık gibi konularda sorular sorulur.
  3. Değerlendirme: Sınav sonuçlarına göre öğrenciler, Bilsem’e yerleştirilir. Yerleştirme işlemi, öğrencilerin sınav puanına, okul başarı durumuna, devamsızlık durumuna ve diğer faktörlere göre yapılır.
  4. Kabul Edilen Öğrencilerin Kaydı: Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, kabul edilen öğrencilerin velileri, kayıt işlemlerini yapmak üzere okula davet edilirler. Kayıt işlemleri için gerekli belgeler, okul tarafından belirlenir.

Bilsem yerleştirme süreci her yıl tekrarlanır. Yerleştirme sonucunda, öğrenciler Bilsem’in eğitim programlarına katılırlar ve burada yeteneklerine uygun olarak eğitim alırlar. Bilsem, öğrencilere farklı alanlarda, özel yetenekleri ve ilgi alanlarına göre eğitimler sunar.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.