BİLSEM öğrencilerimizden büyük başarı…

Teknofest
Teknofest

Geleceğin mucitleri öğrencilerimizin hazırladığı proje #TEKNOFEST’te Türkiye BİRİNCİSİ oldu.
Gaziantep Şehitkamil Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezinden geleceğin mucitleri öğrencilerimiz Esmer Bera Şen ve Zeynep Moschini, öğretmenleri Hilal Demirkan danışmanlığında hazırladıkları “Ön Koltuk Büyüklerin” projesi ile “Teknofest İlkokul Ortaokul Akıllı Ulaşım Kategorisi Finali”nde Türkiye BİRİNCİSİ oldu ve ödüllerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyfendinin elinden aldılar.

Öğrencilerimizin ‘Takım Kural Ekibi’ olarak projesinin ismi: “Ön Koltuk Büyüklerin”.
Öğrencilerimiz bu projede trafik kazalarında ön koltukta oturan çocukların can kaybını önlemek amacı ile otonom bir koltuk sistemi tasarladılar. Koltuk pediatrik açıdan sağlıklı bir çocuğun anatomi ölçüleri temel alınarak kodlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce sınır olarak belirlenmiş boy ve kilo kodlanarak ön koltukta çocuk olduğu zaman arabanın çalışmasını engelleyen projede otonom koltuğu sadece çocuklara yönelik olmayarak bedensel olarak daha güçsüz tüm bireyleri koruyor.

Geleceğin mucitleri öğrencilerimizi, danışman öğretmenimizi, #TEKNOFEST’te katılan tüm BİLSEM’lerimizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

12 − six =