BİLİŞİMİN İSİM BABASI ADINA ÖZEL ÖDÜL

“BİLİŞİMİN İSİM BABASI” ADINA ÖZEL ÖDÜL

TBD, “PROF. DR. AYDIN KÖKSAL ÖDÜLLERİ’2021” İÇİN

YARIŞMA DÜZENLİYOR

“Prof. Dr. Aydın KÖKSAL Ödülleri”; gençlik yıllarından beri Türkiye’yi bilişim çağına taşımayı ilke edinmiş, akademik hayatı boyunca “Türkiye’yi Bilişim Toplumuna Dönüştürmek” için çabalamış, bu amaçla 1971 yılında TBD’yi kurmuş ve Türkçe’nin bir bilim dili olması için ömrünü adamış, “Bilişim” in de dahil olduğu 2 bin 500 bilimsel sözcüğü Türkçe’ ye kazandıran Prof.Dr. Aydın Köksal onuruna verilmektedir.

Yarışmaya özgün bildiri, makale ya da kitap olarak yayımlanmış yapıtlarıyla akademisyenler, araştırmacılar, üniversite ve endüstri kuruluşlarının Ar-Ge bölümlerinde çalışan bilim insanları katılım sağlayabilmektedir.

BİLİŞİME VE TÜRKÇE’YE ADANAN BİR ÖDÜL

Bilgisayar, bilgi işlem, bilişim, yazılım, çevrimiçi, yazıcı, bellek, donanım, iletişim, komut, bellek konumu, işletim gibi 2 bin 500’den fazla bilimsel sözcüğü Türkçe’ ye kazandıran Prof. Dr. Aydın Köksal; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca bilmesine karşın, eğitimin dilinin ‘Türkçe’ olması gerektiği, yabancı dille öğretim veren ülkelerde, ulusal dillerin yok olduğu yönündeki uyarılarıyla da Türk bilim dünyasına damgasını vurmuştu.

KATEGORİLER
Bilgisayar Mühendisliği Bilim Ödülü
Bilgisayar Mühendisliği Akademik Öğretim Ödülü
Özgün Yerli Yazılım Ödülü
Yazılım Dışsatım Ödülü

Başvuru Tarihi : 5 Nisan 2021 – 3 Eylül 2021
Jüri Değerlendirme Tarihi : 1 Ekim 2021 – 1 Kasım 2021
Tören Tarihi : TBD 38. Ulusal Bilişim Kurultayı 16-17 Aralık 2021

Türkiye Bilişim Derneği
Başvurular 3 Eylül 2021 Cuma günü 17:00’ye kadar TBD’ye elden ya da kurye ile teslim edilebilecektir.