Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması

Katılım Şartları

Katılım Kurum Uyumluluğu
Bilişim Yıldızları E-dönüşüm Yarışmasına katılım yapacak site adaylarının;

Devlet İşleri
Ticari Kurumlar
Finans Kurumları
Sağlık Kurumları
Eğitim Kurumları
Bu yapılar sadece kendileri adına yapılan ya da yaptıkları e-dönüşüm projeleriyle katılabilirler.

Diğer kurumlar, özel şirketler ve şahıs siteleri için de yapılacak başvuruların başvuruyu yapan kişinin ya da kurumun ilgili siteyi temsil etme yetkisi olması gerekmektedir.

Kategori Uygunluğu

Bilişim Yıldızları E-dönüşüm Yarışmasına katılım yapacak site adaylarının, yarışmaya katılabilmesi için belirtmiş olduğu e-dönüşüm projesi ile başvurduğu kategorinin uyumlu olması gerekmektedir.

Adayların başvurdukları kategori sayısında bir kısıtlama olmadığı gibi, başvuru adetlerinde de bir kısıtlama yoktur. Bir aday birden farklı site için başvurabilir. Böyle bir durum için yeni bir hesap oluşturması gerekmektedir.

Başvuru tarihleri içinde, başvuru formu eksiksiz olarak doldurulan ve son başvuru tarihine kadar başvuru ücreti ödenen tüm başvurular, değerlendirmeye alınacaktır.

Son başvuru tarihine kadar, başvurusu yapılan sitelerin başvuru kategorisi, başvuru sahibi tarafından yine internet üzerinden değiştirilebilir.

Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması jüri üyeleri, uygun gördükleri takdirde yapılan başvuruların kategorilerini değiştirme hakkını saklı tutar.

Herhangi bir kategoride yeterli sayıda başvuru olmaması halinde jüri üyeleri tarafından alınan karar ile kategori iptal edilebilir.

İçerik Bakımından Uygunluk

Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’na katılım yapacak site adaylarının, yasa dışı faaliyetlerle ilgili içerik bulunduran, pornografi, hakaret mesajları içeren, herhangi bir kurum, kuruluş ya da şahsı karalama amaçlı beyanat içeren içerikli önerileri olmaması gereklidir.

Değerlendirilebilir Yapı Sağlama

Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’na katılım yapacak e-dönüşüm site adaylarının, katılım için önerdikleri projelerin doğru şekilde değerlendirilebilmesi için sunulan projeyi internet üzerinden ulaşılabilecek ve değerlendirilebilecek sadece jüriler için özel hesap oluşturmalıdır.

Belli bir ücret karşılığında ziyaret edilebilen siteler, jürinin değerlendirme yapabilmesi için ücretsiz deneme süresi önermeleri durumunda organizasyona katılabilecektir.

Ücret

Tüm kategorilere yapılan başvurular ÜCRETSİZDİR.

Bilişim Yıldızları Kategorileri

1. e-kent
Şehir hayatını kolaylaştıran, bulunduğu şehre değer katan web siteleri bu kategoriden başvuruda bulunabilirler.

2. e-belediye
İnternet üstünden online hizmet veren belediyelerimize ait projeler bu kategoriye dahildir.

3. e-ticaret
Kendine ait ürün ve hizmetlerin elektronik ortamda satışını yapmak amacıyla hazırlanmış siteler bu kategoriye dahildir. E-ticaret kategorisi, başka amaçlar doğrultusunda hazırlanmış fakat, bünyesinde e-ticaret modülü bulunduran siteleri de kapsamaktadır.

4. e-genç
26 yaş ve altındaki katılımcıların oluşturduğu, geliştirdiği, yönettiği siteler bu kategoriye başvurabilir.

5. e-hizmet
Başkasına ait olan ürün ve hizmetlerin çeşitli aktivitelerle elektronik ortamda kullanıcıya ulaşımını sağlayan ve böylece farklı hizmet seçenekleri de sunan web siteleri bu kategoriye dahildir. Örneğin bilet satış, kuru temizleme, çiçek gönderme gibi hayatı internetle kolaylaştıran çeşitli hizmetleri sunan web siteler bu kategoriden başvuruda bulunabilirler.

6. e-eğitim
Toplumun her kesiminden çocuk veya yetişkinlere yönelik her konuda eğitimsel içerik veya eğitim sağlayan siteler bu kategoriden başvurabilirler. Üniversite, lise, ilkokul, meslek yüksek okulu, özel eğitim kurumları, internet üzerinden e-eğitim sunan kuruluşlar, kurslar ve ders ve ödev paylaşımı amaçlı öğrenci topluluklarının siteleri bu kategoriye dahildir.

7. e-innovasyon / e-girişimcilik
Türkiye’de ve/ veya bulunduğu şehirde bir ilki gerçekleştiren, yaratıcılıkla farklılaşan siteler bu kategoriye dahildir. Girişimciliği ve yaratıcılığı destekleyen, yol gösteren siteler de bu kategoriye başvurabilirler.

Kategori seçiminizde yardımcı olalım.

Web sitenizin dahil olabileceği uygun kategori/lerden emin değilseniz lütfen info@bilisimyildizlari.com e-posta adresi veya 0216 337 70 09 nolu telefon numarasından danışmanlarımızla irtibata geçiniz.

Bilişim Yıldızları Değerlendirme Kriterleri

1. Yaratıcılık

2. Yenilik

3. Etkileme

4. Teknolojik Bağımlılık

5. Projenin Organizasyon Yapılandırılması

6. Hizmetlerin (e-Hizmet) Kullanımının Yaygınlaştırılması

7. Elektronik İmza

8. Elektronik Belge Yönetim Sistemi

9. Performans

10. Veri Güvenliği

Bilişim Yıldızları Değerlendirme Süreci

1- Ön Eleme

Başvuru tamamlandıktan sonra, tüm jüri üyeleri kendi kategorilerinde başvuruların ön eleme işlemi gerçektirir.

Tüm projeler öncelikle kategori uyumluluğu daha sonra da katılım uyumluluğuna göre toplam jüri üyelerinin 3’te 2’sinden olumlu oy alması gerekmektedir.

Jürilerin çalıştığı kurumlara ait ya da kendilerine ait projeleri olamaz. Bu durumda ya yarışma katılımından ya da jüri adaylığından çekilmek zorunda kalırlar.

Ön eleme işleminde, değerlendirme kriterlerini karşılayamayan projeler elenir.

2- Toplu Değerlendirme

Ön elemeyi geçen Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’na katılan projeler, toplu değerlendirme seviyesine geçer ve jüri üyelerine eşit olarak dağıtılır.

Değerlendirmelerde, Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması katılan her bir proje için her jüri ayrı ayrı oy kullanacaktır.

100 Puan skalası üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda, her kategoride 65 ve üstünde en yüksek puanı alan maksimum ilk 10 site final değerlendirmesine geçecektir. Jüriler kendi ve çalıştıkları kurumların sitelerini değerlendiremezler.

3- Final Değerlendirmeleri ve Halk Oylaması

2. aşamayı geçen tüm Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’na katılan projeler son olarak, tüm jüri üyelerinin katılacağı bir değerlendirme ile oylanır.

Hem jürinin hem de halk oylamasının vereceği puanlarla 100 Puan skalası üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda, her kategoriye ait ilk 3 Bilişim Yıldızı e-Dönüşüm Projesi açıklanacak ve sadece 1. olan e-Dönüşüm Projesi ödüle hak kazanacaktır.

Bilişim Yıldızları Takvimi

Organizasyon Adımları Zaman Planı
Yarışma Başlangıcı 1 Ekim 2012
Jüri Değerlendirmeleri 1 Kasım 2012 7 Kasım 2012
Halk Oylaması 2 Kasım 2012 7 Kasım 2012
Ödül Gecesi 8 Kasım 2012