Bilimsel Kongrelerin Network Üzerine Etkinliği

Bilimsel Kongreler

Yurtiçi ve yurtdışı birçok alanda kongreler düzenlenmektedir. Peki bu kongrelerden ne kadar networkümüze katkı alabiliyoruz ya da potansiyeli yakalayabiliyor muyuz?

Kongrelerin temel amacı sadece yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayabilmek için yayın şartından ibarete değil. birçok akademisyenin de akademik ünvanlara başvurularında bireylere katkı unsuru olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu kadar önemli olan bir organizasyondan yeteri kadar verim alabiliyor muyuz? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Kısaca : Hayır! Bugüne kadar yaklaşık 15 kongreye katılmış ve 4 kongre süreci yönetmiş birisi olarak ne yazık ki cevabımız hayır.

En önemli nedenlerden birisi birçok kongrenin alan kongresi olmaması diyebiliriz. Bir kongrede coğrafya, tarih, spor, mühendislik, ekonomi, işletme tüm konuların olduğunu düşünün ve sizin alanınız ise ekonomi olsun. Kongrenin 100 yazısı olsun. Sizin kendi alanınızla ilgili bir kişiyle tanışma olasılığınız neredeyse imkansız gibi çünkü sizin alanınızla ilgili çok sınırlı düzeyde bir oturum ya var olacaktır veya sizin yazınız çok da ilgili olmayan bir oturumda yer alacaktır. Ne yazık ki bazı kongrelerde bu gerçekliği yaşıyoruz.

Evet kongrelerden katılımcıların verim alması açısından kendi alanlarıyla ilgili kongrelere katılmaları son derece önemlidir. Çünkü kendi alanınızla ilgili daha çok kişiye ulaşma imkanı bulacak belki de ortak yazılar için bir başlangıç yapacaksınız.

İkinci nedeni kongrelerdeki programların çok sıkışık ve katılımcılara ortak paylaşım zamanının kalmaması, üçüncü önemli bir neden ise katılımcıların kongre öncesinden birbirlerini tanımamalarından dolayı kongre süresinin ön tanışma ile geçmesi ve kişilerin birbirlerine yeterli vakti harcayamaması olarak görünmektedir.

Diğer bir neden ise katılımcıların 3 günlük bir kongrede sadece sunumlarına gelip sertifikalarını alıp dönmeleridir. Oysa 3 günlük programda tüm programa katılanların özellikle alan kongrelerinde başardıkları bir çıktı var; network. Bu network uluslararası düzeyde ortak yayın yapma açısından çok önemli bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirebilmek için alan kongresinde tüm proğrama katılmak çok önemli.

Kısaca bir kongrenin alan kongresi olması, katılımcıların sosyal ağlar üzerinden birbirlerini takip etmeleri, kongre proğramının tümüne katılarak, kendilerine ortak sosyal zaman üretebilmelerini verimlilik açısından tavsiye edebiliriz. Bunları yaptığımız zaman ne yazık ki daha önceleri ne kadar büyük fırsatları kaçırmışız diyeceğiz.

Kürşat ÇAPRAZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin