BİLİMLE EĞLENEREK ÖĞRENİYORUM ETWİNNİNG PROJEMİZDEN..

“Bilimle Eğlenerek Öğreniyorum” isimli eTwinning projemiz ŞUBAT ayı ile  okul öncesi öğretmeni Songül YÜCEL ve öğrencilerinin katılımıyla başlamıştır. PROJEMİZ  şubat ayı ile başlamış olup mayıs ayı içerisinde sonlandırılmıştır. “Bilimle Eğlenerek Eğleniyorum” projesi kapsamında okul öncesi çağı çocuklarımıza Bilimi sevdirecek birbirinden farklı Fen Etkinlikleriyle en çokta çocukları işin içerisine katarak işbirlikli öğrenme yöntemiyle hem eğlenecek hem de öğreneceğiz.

HEDEFLER;
Okul Öncesi dönem çocukları meraklı, araştırmacı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdır. Bizim hedefimiz;

-Okul öncesi dönemdeki çocuklara fen etkinlikleri ve bilimle ilgili bilgileri doğrudan çocuğa aktarılmasını mümkün olmadığı ve çocuğu bu işin mutfağı katarak yaparak-yaşayarak öğrenmelerine olanak tanımak.
-Çocuğa bilgileri öğretmek yerine onları araştırmaya sevk etmek en önemli hedeflerinden birisidir.
-Ezberi bir fen eğitiminin bu yaştaki çocuğun zihinsel gelişime katkısı yoktur. Hedefimiz yaparak yaşayarak anlayarak öğrenmektir.
-Bireyin fen eğitimi doğumuyla başlar ve tüm yaşamı boyunca süre gelen bir süreçtir. Bizim amacımız bu sürecin okul öncesi kısmını dolu dolu geçirmektir.
BEKLENEN SONUÇLAR
Çocuklardan öğrendikleri yeni bilgileri harmanlayarak proje bitiminde ortak bir materyal çıkartmak ve afiş oluşturmak. Çocuklarda fen etkinliklerinin başlangıç noktası doğal çevredir. Normalde gündelik hayatlarının içerisinde farkında olmadan bir çok deney gözlemi yapmaktadır. Okul öncesi dönem çocukları için bilim, bir çekirgeyi yakalayarak kavanoza koyup onu gözlemlemek ya da suyun donması veya erimesini izlemektir. Proje bitiminde çocuklar bunların farkındalığına varmış olacaktır. Proje velilerden alınan büyük destekle yürütülmüştür. Proje tanıtım ve bilgilendirme toplantıları, güvenli İnternet kullanımı, veli izin belgeleri, çocuklarla çeşitli deneyler çeşitli etkinliklerle birleştirilerek yapılmıştır. Online yapılan; proje değerlendirme toplantıları ,EBA üzerinden canlı dersler, zoom üzerinden canlı bağlantılar, ve online konuk davet ederek projemizi sonlandırmak süreç içinde gerçekleştirilen temel çalışmalar olmuştur. Ayrıca ülkemizi ve dünyayı tehdit eden virüs sebebiyle çalışmalar evden online zaman zaman yüzyüze eğitim şeklinde tamamlanmıştır. Tüm bu süreçte destek olmanın da ötesinde çaba gösteren çocuklarımızın ailelerine ve tüm olumsuzluklara rağmen projenin tamamlanması için elini taşın altına koyan değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × 3 =