Bilim ve Teknoloji Haftası programları sizleri bekliyor!

Bilim Teknoloji
Bilim ve Teknoloji Haftası

Bilim ve Teknoloji Haftası, TÜBİTAK’ın düzenleyeceği etkinliklerle ilk kez bir şenlik havasına bürünüyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) olarak, her yıl 8-14 Mart 2020 tarihleri arasında kutlanan “Bilim ve Teknoloji Haftası”nda düzenleyeceği etkinliklere bu sene tüm halkımızı davet ediyoruz. TÜBİTAK Ankara, Gebze ve Antalya yerleşkelerinde gerçekleştirilecek olan etkinliklere 9-13 Mart 2020 tarihlerinde ilk ve ortaöğretim okulları, 14-15 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenecek etkinliklere ise yediden yetmişe tüm halkımız katılabilecek.

Ankara Etkinlikleri Neler Olacak?

9-13 Mart 2020 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan hafta içi etkinlikler kapsamında; TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY), öğrencilerimize uydu görüntülerinin indirilmesi/işlenmesini anlatan sunumlar yapacak. Öğrencilerimizin, konusunda uzman araştırmacılarımıza merak ettikleri soruları sorabilecekleri söyleşiler gerçekleştirecek. TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), öğrencilerimize bilim söyleşilerinin yanı sıra, Sanal Gerçeklik Deneyimi ve “Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi” etkinliklerini gerçekleştirecek.

14-15 Mart 2020 tarihinde 10:00-17:00 saatleri arasında TÜBİTAK UZAY ve TÜBİTAK SAGE’nin ortak yürüttüğü programda tüm yaş gruplarına yönelik sunumlar, söyleşiler ve atölye çalışmaları düzenlenecek. TÜBİTAK SAGE tarafından, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16 Test Pilotlarının deneyimlerini paylaşacakları bir söyleşi düzenlenecek. TÜBİTAK UZAY tarafından çocuklarımız ve arzu eden yetişkinlerle birlikte “Uydu Maketi Atölyesi” ve “Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi” etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Katılımcılar, TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK UZAY’ın geliştirdikleri mühimmatları ve ürünleri standlarda inceleyebilecekler; Enstitülerimizin kariyer stantlarını ziyaret ederek faaliyet alanlarımız hakkında detaylı bilgi alabilecekler.

Gebze Etkinlikleri de Dolu Dolu Geçecek!

Gebze yerleşkesinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) laboratuvarlarını ziyarete açacak. Popüler bilim konularıyla ilgili söyleşiler, Bursa, Elazığ, Kayseri, Konya, Üsküdar Bilim Merkezleri tarafından hazırlanan atölye çalışmaları, bilim farkındalığına yönelik kurgulanan standlar ve TÜBİTAK sanal gerçeklik deneyimi yer alacak.

9-13 Mart 2020 haftası öğrencilere yönelik beş gün boyunca laboratuvar ziyaretlerinin ve tanıtımların yapılacağı programda, 14-15 Mart 2020 Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında tüm halka açık olarak “Corona Virüsü, Deprem ve Yer Hareketlerinin İzlenmesi, Siber Güvenlik” gibi popüler konularda bilim söyleşileri, bilimsel atölye çalışmaları ve laboratuvar ziyaretleri düzenlenecek.

Temel Bilimler Araştırma Enstitüsünde İki Ayrı Söyleşi Gerçekleştirilecek

TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE)’nde 14 Mart 2020 günü, saat 20:00-21:00 arasında, İtalya Trieste Üniversitesinden Prof. Dr. Angelo Bassi, “Biz Kuantum Dünyasında Yaşıyoruz” başlıklı bir konuşma yapacak. Katılım için kayıt formunun doldurulması gerekmektedir. 15 Mart 2020 günü saat 20:00-21.00 arasında ise, İran Sharif Teknoloji Üniversitesinden Prof. Dr. Vahid Karimipour, “Kriptografiye Kısa Bir Bakış: Eski Çağlardan Günümüze” başlıklı bir konuşma yapacak. Katılım için kayıt formunun doldurulması gerekmektedir.

Antalya’da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde Halk Günü Yapılacak

TÜBİTAK’ın, Antalya’daki Ulusal Gözlemevinde de 8 Mart 2020 Pazar ve 14 Mart 2020 Cumartesi günleri, Halk Günü Etkinliği yapılacak. Etkinlik kapsamında, her yaş grubundan gökbilim meraklıları, gökbilim ve gözlemevleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilecekler, astronomlarla tanışabilecekler ve merak ettikleri konuları onlara sorabilecekler. Ayrıca, havanın gözlem için uygun olması halinde, gece gökyüzü gözlemi yapılacak.

TÜBİTAK TUG’un programına http://tug.tubitak.gov.tr/tr/faaliyetalanlarimiz/halk-gunu-programi-hgp adresinden ulaşılabilir.

Başvuru linki: https://kayit.tubitak.gov.tr/

Ankara ve Gebze Yerleşkesindeki etkinliklerimizin ayrıntılı programlarına aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir.

Ankara Etkinlik Programı

Gebze Etkinlik Programı