Bilim ve Teknik Dergisi Gök Atlası Veriyor

TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi, Temmuz 2011 sayısıyla bilikte ücretsiz Gök Atlası veriyor. Gök Atlası’nın sıradan bir gökyüzü haritasından farkı, basit bir ayarlamayla herhangi bir tarihte ve saatte gökyüzünün konumunu veren bir harita olması.

Bu kullanımı kolay harita gökyüzü gözlemciliğine merak duyanlar için iyi bir yol gösterici. “Düzlemküre” (planisfer) olarak da bilinen bu tip haritalar gökyüzü gözlemcilerinin vazgeçilmez yardımcılarıdır. Gökyüzü gözlemciliğine yeni başlayanların yanı sıra deneyimli gözlemciler de gözlem yapmaya giderken bu tip haritaları yanlarından ayırmazlar.

Gök Atlası, bilim dünyasına adım atmak isteyenler için kaçırılmaması gereken basit bir bilimsel araç. Piyasada bulunması zor olan Gök Atlası ile gökyüzündeki, yıldız, takımyıldız, bulutsular, yıldız kümeleri ve gökadaları (galaksileri) tanımak mümkün. Gök Atlası yardımıyla gökcisimlerinin doğuş-batış saatleri ve gökcisimlerinin koordinatları da kolayca hesaplanabiliyor.

Gök Atlası’nın kullanımına yönelik bilgiler Gök Atlası’nın arkasında veriliyor. Atlas’ın birlikte verildiği Bilim ve Teknik dergisinin Temmuz 2011 sayısında ayrıca gökyüzü gözlemciliğiyle ilgili temel bilgileri içeren yazılara da yer veriliyor.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisine tüm gazete batiileri ve kitapçılardan ulaşılabilir.