BİLİM VE TEKNİK DERGİSİ EKİM SAYISI SAYISI ETKİLEŞİMLİ BİLİM DVD Sİ VERİYOR

Bilim ve Teknik dergisinin Ekim 2011 sayısıyla birlikte verilen DVD’nin konusu Güneş Sistemi. Konu, görsel ve sesli anlatımlarla Güneş Sistemi’nin oluşumundan sonunun nasıl geleceğine kadar, evrendeki yerimizden başka gezegen sistemlerine kadar her yönüyle ele alınıyor.

İçerik üç farklı biçimde sunuluyor. DVD Windows ya da Mac işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda açıldığında kullanıcılar içeriği bölümler halinde izleyebiliyor. Yine bilgisayar ortamında toplam beş farklı uygulama sunuluyor. Bunlarla kullanıcı isterse Güneş sisteminin içinde dolaşabiliyor, Güneş ve gezegenleri her yönden inceleyebiliyor. Kullanıcılar uygulamalar yardımıyla hangi gezegende kaç yaşında olduklarını ve kaç kilogram geldiklerini hesaplayabiliyorlar. Bunun yanı sıra gezegenlerin sıraya dizilmesiyle ilgili ve 25 sorudan oluşan iki farklı test de uygulamalar arasında bulunuyor.

DVD, bilgisayar ortamında tüm işletim sistemlerinde izlenebilecek tek bir video dosyası halinde de bulunuyor. Güneş Sistemi DVD’si ayrıca DVD oynatıcılarda da izlenebilecek şekilde hazırlandı.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi etkileşimli bilim DVD’lerini iki ayda bir vermeyi sürdürmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra dergiyle birlikte poster gibi eklerin verilmesine de devam edilecek. Derginin Kasım sayısında Elementlerin Periyodik Tablosu’nun fotoğraflı posteri verilecek.