Bilim Sokağı Projesi

Bilim Sokağı Projesi, TÜBİTAK’ın ve Bayrampaşa Belediyesi’nin değerli katkıları ve Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi çalışanlarının çabalarıyla 27 Eylül – 9 Ekim tarihleri arasında Bayrampaşa sokaklarında hayat buldu.

Projeyi yazan ve faaliyete geçmesini sağlayan merkezimizin eğitim kadrosu yanı sıra projemizin en önemli mimarları öğrencilerimiz oldu. Bilim Merkezi Laboratuarlarında edindikleri bilgileri, diğer öğrenci arkadaşları ve 7’den 70’e tüm Bayrampaşalılar ile üstün bir performans göstererek paylaştılar. Öğrencilerimizin ve projeyi ziyaret eden herkesin yoğun ilgisi yapılan işin ne kadar anlamlı olduğunu hepimize gösterdi ve gelecekte yapacağımız işler için bizleri yüreklendirdi.

Bilim Sokağı Projesi Bayrampaşalı gençlere bilimin hayattan kopuk olmadığını göstermek ve bilime olan ilgiyi artırmak amaçları ile yola çıktığımız ve sonuçları ile amacına ulaştığımız bir proje oldu. 11 mahallenin en işlek parklarında kurduğumuz temsili sokak laboratuarlarımız ve diğer etkinlik çadırlarımızda toplamda 9000 öğrenci etkinliklere katılma şansı buldu. Öğrencilerimizin yanı sıra Bayrampaşa halkı tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı. Özellikle 9 Ekim’de kapanışımızı gerçekleştirdiğimiz Forum İstanbul’da sadece Bayrampaşalılar değil İstanbul’un dört bir yanından hatta şehir dışından gelen pek çok insan etkinliklerle buluşma fırsatını buldu. Yerel ve ulusal basında da sıklıkla yer alması bakımından Bilim Sokağı Projesi büyük kitlelere hitap etmiş oldu.