Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) Ortaokul ve Lise Öğrencileri arası Zekathon

bilim sanat merkezleri
Ortaokul ve Lise Öğrencileri arası Zekathon

Turkcell Zeka Gücü projesi kapsamında düzenlenen Zekathon; Türkiye’de 150’yi aşan sayıdaki Bilim Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) okuyan öğrencilerin uzaktan eğitimine destek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırlanan bir etkinliktir.

Zekathon’a ortaokul ve lise öğrencileri başvurabilecek.

Takım üyeleri en az 2, en fazla 5 kişiden oluşur.

Takım sayısı sınırlamamız yoktur. Lise ve ortaokulda geçerli olmak üzere farklı takımlarla başvuru yapabilirsiniz.

Zeka Gücü öğrencileri, yarışma kapsamında aldıkları eğitimden sonra geliştirdikleri doğal afet ve yapay zeka temalı projeleriyle yarışacaklar. 19 Kasım 2020 – 15 Ocak 2021 tarihleri arasında başvurulara açık olacak Turkcell Zekathon’un kazananları, 18 Mart’ta düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Zekathon süresi boyunca takımlar online eğitimler alacak, mentörleriyle haftalık toplantılara katılacak ve projelerini geliştirecekler! Siz de bu heyecana ortak olmak için Zekathon’da yerinizi alın!

Zekathon iki ana başlık altında temalara ayrılmıştır. Takımların projelerinin konusunu, aşağıdakilerden iki başlıktan birini seçerek belirlemeleri gerekmektedir.

Doğal Afetler
Afet yönetimi
Arama kurtarma çalışmaları için geliştirilecek robotlar
Sensör bazlı afet ve kişi güvenliği sistemleri
Konum ve sağlık takibi sistemleri
Afet anında yaşlılar veya hayvanlar için geliştirilecek projeler
Sürdürülebilir yaşam projeleri
Giyilebilir teknoloji projeleri

Yapay Zeka
Akıllı kameralar ve görüntü tanımlama sistemleri,
Akıllı sesli asistanlar,
İnsansı robotlar ve akıllı destek robotları,
Mobil ve 4,5G teknolojilerinden faydalanan akıllı araçlar,
Yapay Zeka tabanlı akıllı ev aletleri (süpürge robotu, güvenlik ve enerji tüketimi yönetim araçları vb.)
Sanat ve teknolojiyi öğrenen sistemler üzerinden birleştiren her şey…
Toplumsal fayda içerikli projeler (yaşlılar, engelli bireyler vb.)

ÖDÜLLER

UBTech Explorer Kit

UBTech Advanced Kit

Dereceye giren takımlar, ortaokul ve lise ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, ilk üç takım ödüllendirilecektir.

Yarışmaya katılan öğrencilere katılım sertifikası ve madalya verilecek.
Lise grubunda dereceye giren birinci takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir. Tüm takıma bir adet UBTech UKit Advanced kiti jüri özel ödülü olarak verilecektir.
Lise grubunda ikinci olarak derecelendirilen takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir. Tüm takıma bir adet UBTech UKit Advanced kiti jüri özel ödülü olarak verilecektir.
Lise grubunda üçüncü olarak derecelendirilen takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir.
Ortaokul grubunda dereceye giren birinci takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir. Tüm takıma bir adet UBTech UKit Explorer kiti jüri özel ödülü olarak verilecektir.
Ortaokul grubunda dereceye giren ikinci takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir. Tüm takıma bir adet UBTech UKit Explorer kiti jüri özel ödülü olarak verilecektir.
Ortaokul grubunda üçüncü olarak derecelendirilen takımın bütün üyelerine tablet ödülü verilecektir.

TAKVİM
Başvuru Tarihleri 20 Kasım 2020 – 20 Ocak 2021
Son Başvuru Tarihi 20 Ocak 2021
Ön Değerlendirme Süreci 20 – 27 Ocak 2021
Proje Geliştirme Süreci 27 Ocak – 22 Mart 2021
Proje Sunumları ve
Jüri Değerlendirmesi 24 – 25 Mart 2021
Ödüllerin Açıklanması & Ödül Töreni 26 Mart 2021

Zeka Gücü eğitim portalındaki içeriklerimiz herkese ücretsiz olarak açıktır. https://zekaguculms.turkcell.com.tr/ adresinden ücretsiz olarak eğitimlere kayıt olabilirsin!

Turnuva hakkında
Öncelikle ilk yapmanız gereken en az 2 en fazla 5 kişiden oluşan takımınızı kurmak!

Takımınızı kurduktan sonra takım koçunuzla birlikte Zekathon Temaları sayfasından temanızı seçip üstüne proje fikrinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Başvuru için acele etmeyin, 20 Ocak’a kadar başvurularımız devam ediyor.

Takımınızla proje fikrinizi oluşturduktan sonra, projenizi net olarak anlatan kısa bir sunu/video/afiş vb. hazırlamaya geçebilirsiniz. Hazırladığınız materyali paylaşmanız için Başvuru Formu’nda “dosya yükleme” bölümü oluşturduk. Bütün bunları yaptıktan sonra artık Başvuru Formu‘nu doldurma zamanı!

Başvuru formunu doldurduktan sonra size başvurunuzun onaylandığını gösteren bir bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Başvurunuzu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken ön değerlendirmeyi beklemek. Tarihleri Zekathon Takvimi sayfasından takip edebilirsiniz.

Turkcell Zeka Gücü Projesi
Turkcell Zeka Gücü Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yürütülen bir sosyal sorumluluk projesidir.

MEB Okulları ve Bilim ve Sanat Merkezleri’nde yürütülen Turkcell Zeka Gücü Projesi, Maker Hareketi ve 4. Sanayi Devrimi’ne gençlerimizi hazırlamak için kurgulanan, Türkiye’nin en büyük teknoloji eğitimi projesidir.

Proje kapsamında, bugüne dek 40’a yakın ilde toplam 55 Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı kuruldu. Söz konusu laboratuvarlarda üç boyutlu yazıcılardan sensör kitlerine, dizüstü bilgisayarlardan akıllı tahtalara kadar ihtiyaç duyulabilecek tüm araç gereç mevcut. Her bir şehre/laboratuvara gidip, eğitmenlerimizle birer hafta yüz yüze eğitim de veriyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanındaki yaklaşık 70 bin öğrenciye yönelik eğitim veren bir uzaktan eğitim portalımızvar. Bu portalda çeşitli teknoloji alanlarında ücretsiz eğitimler sunuyoruz. Bu eğitimleri alan öğrenciler, takıldıkları yerde öğretmenlerine soru sorup, eğitimlerin sonunda sınava girip başarı belgesi alıyorlar.

Stanford, MIT, Cambridge ve Sorbonne üniversitelerinin de kullandığı, açık kaynak kodlu uzaktan eğitim altyapısıyla Zeka Gücü portalı; Türkiye’deki tüm öğrencilerin faydalanabileceği Arduino, Mbot, Robotik, Uzay Bilimleri, Yapay Zeka, Akıllı Tarım, Akıllı Ev, Derin Öğrenme gibi konularda tamamen ücretsiz eğitimleri içeren zengin bir eğitim portalı haline dönüşme yolunda ilerliyor.

[email protected] adresinden bize her zaman ulaşabilirsin!

https://zekagucu.turkcell.com.tr/zekathon/formlar/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two + 20 =