Bilim elçileri teknolojik gelişmeleri Ankara’ya rapor edecek

Dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi içinde yer alan Türkiye’de araştırma ve geliştirmeye ayrılan pay da her geçen gün artıyor. Hükümetin teknoloji ve bilime yönelik politikalarının da katkısıyla başta üniversitelerde olmak üzere teknoloji merkezlerinde Ar-Ge çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.Teknolojinin sürekli değiştiğini gören ve gerisinde kalmak istemeyen devlet yetkilileri, şimdi de bilim elçileri görevlendirmeye hazırlanıyor. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, çok yakın bir tarihte bilim elçileri atamayı düşündüklerini söyledi. Aydın, yurtdışındaki faaliyetlerinin de çok iyi gittiğini, bilim ve teknoloji alanında pek çok ülke ile ilişkileri olduğunu ifade ederek, epey ülkenin Türkiye’yi örnek aldığını kaydetti. Aydın, “Bilim adamları, tüccarlar, siyaset ve kültürle uğraşanlardan daha önce giderlerse bazen işler daha kolaylaşıyor.” dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından The Marmara Oteli’nde düzenlenen 9. Teknoloji Ödülleri töreninde konuşan Mehmet Aydın, bilim ve teknoloji alanındaki ilişkilerin öteki ilişkilere önemli bir rahatlık getirdiğini, bir bakıma bağlantılar kurduğunu belirterek, “Çok yakın bir tarihte bilim elçileri atamayı düşünüyoruz. ‘Bilim elçileri’ genel tabir olduğu için kullanıyorum, bizdekinin adı belki ‘bilim ve teknoloji müşaviri’ olacaktır. Büyükelçiliklerimizde artık o bilim danışmanlığını, bilim müşavirliğini, bilim ve teknolojisi çok ileri derecede olan ülkelerde bunu da yapmamız lazım.” diye konuştu. İngiltere’de bilim elçiliği örgütlenme işinin hariciyeden çok daha önce başladığını, 1800′lerin ortalarında Uzakdoğu’ya bilim elçileri gönderildiğini hatırlatan Aydın, bu konunun Milli Güvenlik Kurulu’nda da konuşulduğunu ve olumlu karşılandığını anlattı.

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş de TÜBİTAK’ın projelerinden ve kaynaklarından söz etti. Akademik Ar-Ge’ye yüzde 10 destek verdiklerini kaydeden Yetiş, “Kısacası bizim para sorunumuz yok. Yeter ki gerçekten Ar-Ge’si olan projeler ile bize gelin.” dedi. 2004 yılından bu yana TÜBİTAK’ın bütçesi 150 milyon TL’den 950 milyon TL’ye çıktı. Yetiş, şimdi 2011-2016 yıllarını planladıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından dört farklı firma ölçeği ve iki farklı kategoride belirlenen 27 finalist arasından dereceye girenler ödüllerini aldı. Ödüle layık görülen firmalar sırasıyla şöyle: Digital Planet, Baykar Makine, Sobee Yazılım, Anadolu Motor, Teknodrom Robotik, Arçelik, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, VSY Varlıbaşlar Sağlık Yatırımları.