BİLİM BAKALIM NEDİR?

TÜBİTAK 4007

Proje Özeti

Bu projeyle toplumun her yaş grubu bireylerini bilimle buluşturmak, bilimin eğlenceli yönlerini göstererek bilim sevgisi aşılamak ve bilimi gündelik hayatın içine alarak bilimsel düşünme yetisi kazandırmayı amaçlıyoruz.Bilimle uğraşmak bireylere çok yönlü düşünme becerisi kazandırır.Bilim okur-yazarlığı insanın yaşadığı çevreye, doğaya ve gündelik problemlere daha akılcı ve mantıklı yaklaşmasını sağlar.Biz de gençlerimizin; bilimsel düşünen, milli ve ahlaki değerlerine sahip çıkan, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ilgi duyan, özgüvenli, duyarlı ve bilinçli bireyler haline gelmelerinde bir yol açmak için “Bilim Bakalım Nedir?” dedik.

Projemiz de bilimin her alanından kesitler sunarak, halkımızı ve öğrencilerimizi bilimle buluşturmayı hedefliyoruz. Özellikle engelli ve dezavantajlı bölge okulları öğrencilerine projemizin her alanında etkin yer vererek katılımlarını sağlayacağız

Okulumuzun tüm paydaşlarının tam desteğiyle yola çıktık. Kurum olarak belirtilen proje amaçları doğrultusunda çalışmalara başladık.

Projemiz kapsamında toplumun her yaş grubunda ki öğrenci ve bireylerin atölye çalışmalarıyla gözlem yapması, içeriği oyunlar yoluyla aktarılan etkinlikler, içeriği sanatsal faaliyetler yoluyla aktarılan etkinlikler, sergi ve gösteriler, drama, söyleşi, seminer, konferanslar, grup ve deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar ve yarışmalar yoluyla katılması sağlanacaktır.Projemizde astronomi etkinlikleri ve gökyüzü gözlemleri,fizik ve kimya deneyleri,matematiksel uygulamalardan kültürel,sanatsal ve sportif faaliyetlere kadar her türlü etkinlik yer almaktadır.

Bu projeyle her yaş grubu öğrenci ve katılımcıların bilime ilgi duymaları ve bilimin eğlenceli olduğunu görmeleri hedeflenmektedir.

Böylece bilime ve bilimsel düşünmeye olumlu tutum geliştirmeleri, eğitimin kalitesinin artması,bilimsel kavramları öğrenmeleri ve bilimi ulaşılabilir görmeleri beklenmektedir.

Projemiz sonucunda gençlerimizin bilimsel kariyer yapmaya özenmeleri, fen ve matematik alanlarına yönelmelerine ve başarı oranlarının artmasına katkısının olması hedeflenmektedir. Ayrıca bilimsel çalışma ve gelişmeler, teknolojik gelişmeleri ve dolayısıyla sosyo-ekonomik düzeyde ilerlemeye de katkı sağlayacaktır.

PROJEMİZİN AMACI

     Projemizin amacı öğrencilerimizle ve aileleriyle bilimi buluşturmak ve bilimle uğraşmanın zevkli olduğu hissini tatmalarını yani bilimi sevmelerini sağlamaktır. Toplumumuzda fen ve matematiğe olan zor, yapamıyorum ve sıkıcı algısını fen ve matematiği seviyorum duygusuyla değiştirmeyi ve böylece toplumumuzun bilim ve teknolojiye olumlu tutum geliştirmelerini ve  başarı oranının artmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Projemiz “BİLİM BAKALIM NEDİR?” derken katılımcıları bilimin çeşitli alanlarıyla buluşturmak, aktif olarak etkinliklere katılmalarını,deney ve gözlem yapmalarına imkan vererek tüm etkinliklerden etkin bir şekilde yararlanmalarını hedeflemektedir.Dolayısıyla bilimle toplumun her kesiminden bireye bilim yapma zevkini yaşatma,bilim kültürünü yayma,bilimsel kariyere olumlu bakma açısından etkili olması beklenmektedir.Etkinliklerimiz çeşitli faaliyet alanlarını içermektedir.Bu da değişik öğrenme alanlarına hitap etmektedir.Ayrıca işitme engelli katılımcılarımızın  tüm etkinliklere katılımını sağlamak için işaret dili eğitmenleriyle de işbrliği yapılacaktır. Özellikle işitme ve görme engelli vatandaşlarımız için atölyeler hazırlanmıştır. Bu çalışmalar toplumumuzun hem tüm bireylerine hitap etmek hem de engelli katılımcılarımızı da bu tür faaliyetlere entegre etmek açısından önemlidir.

Projemize tüm halkımız,öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir. Etkinliklerimize ve tüm atölye çalışmalarımıza katılmak için aşağıda ki linki tıklayarak randevu alabilirsiniz.

İlkay ŞENTÜRK

Proje Yürütücüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu

www.bilimbakalimnedir.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

6 + 4 =