BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Başvuruları Başladı

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl üçüncüsü düzenlenen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular başladı. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi ise 19 Ekim 2012.
İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular başladı.

Başvuruların www.bilgiggo.org adresinden yapıldığı yarışmada finale kalan 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek ve bu adaylar Youthactionnet® (Uluslararası Gençlik Vakfı), tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına da başvuru hakkı kazanacak.

Başvuru yapabilmek için 18-29 yaş aralığında olmak, mevcut bir projenin/organizasyonun kurucusu/kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri olunması gereken yarışmada başvuran adayların  2011 yılı aralık ayından sonra İstanbul’da gerçekleşecek olan İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından organize edilen ve katılımı mecburi olan eğitim kampına katılabilecek durumda olmaları da şart koşuluyor.

Genç projeler yarışıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan program, içinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulmuş bulunuyor. Her yıl, 10 istisnai genç sosyal girişimci, rekabetçi bir başvuru sürecini takiben İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından seçiliyor. Türkiye’nin genç kahramanları bu sayede kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

Fikir aranmıyor !

Fikir aşamasında olup henüz sosyal bir fayda sağlamamış olan projeler değerlendirmeye alınmıyor.  Projelerin muhakak toplumda fark yaratmış ve pozitif yarar sağlamış olması ve sürdürülebilir olması gerekiyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve proje ortakları olarak tek hedefimiz Türkiye’de ‘Sosyal Girişimcilik’ kavramının bilinirliğini artırmak ve bu anlamda çevrelerinde fark yaratmış, pozitif değişikliğe ön ayak olmuş gençleri onurlandırmak ve ödüllendirmek.  Türkiye’de farkında olmadığımız ancak çok başarılı sosyal girişimcilik örnekleri mevcut. İnanıyoruz ki bu tür projelerin sayısı mevcut projeler topluma tanıtıldıkça artacaktır. Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri vasıtasıyla bu örnekleri tüm Türkiye’ye tanıtma fırsatını yakalıyoruz.  Bizim en önemli görevimiz bu projenin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Yıllar sonra geriye baktığımızda gerek ulusal gerekse uluslararası alanda birbirleri ile iletişimde olan bir ‘Sosyal Girişimciler Ağı’ oluşturmuş olmayı hedefliyoruz.”

Başvuru süreci

Yarışmaya katılmak isteyenler, başvurularını internet üzerinden yapabiliyor.www.bilgiggo.org adresine kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra ulaşılabilen online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detaylar BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek. 24 Ekim 2012 tarihinde seçilecek 20 yarı finalist için İstanbul’da 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik birebir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı organize edilmesi planlanıyor. 14 Kasım tarihinde yarı finale kalan 20 proje sahibi ile yapılacak mülakatlar sonrası 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek. Finalist adaylar ödül töreninden hemen önce daha detaylı bir iletişim ve liderlik eğitimine katılma fırsatı yakalayacaklar ve aynı zamanda Youthactionnet® tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına da katılma hakkı kazanacak.

Proje ile ilgili önemli tarihler:

Son başvuru tarihi: 19 Ekim 2012
Adaylık Kurulu Toplantısı: 24 Ekim 2012
Yarı Finalist Eğitimleri: 12-15 Kasım 2012
Yarı finalist mülakatları: 14 Kasım 2012
Finalist Eğitimleri: 17-22 Aralık 2012

Yarı Finalist ve Finalist eğitimlerine katılım zorunluluğu vardır. Özellikle çalışan adayların bu konuyu değerlendirmelerini rica ediyoruz.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için (0212) 311 72 40 ya da 0536-818 4877 numaralı telefondan Proje Direktörü Serdar Apaydın’ı arayabilir ya da [email protected] adresine e-post gönderebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin