Bilge Çocuk Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışması

Bilge Çocuk Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışması
Türkiye’ye sathına hitap eden, ortaokul öğrencilerinin, uzay bilimlerine ilgi duyanların proje süresi boyunca, “Mars’ta Yaşam” konulu hikaye yazmaları konusunda onları cesaretlendirmek, zihin ve gönül dünyalarını yazıya aktarmalarını sağlamayı amaçlamaktayız.

Albayrak Medya olarak, uzay biliminin ve gezegenlerin geleceği hususunda bir bilincin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla tüm resmi ortaokullar bünyesinde ve 16 Mayıs 2019 – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında başvurularının alınacağı, Mars’ta Yaşam konulu bir hikâye yarışması düzenlemektedir.

Projenin aşamaları:

• Okullarda oluşturulan seçici kurul vasıtasıyla seçilen hikâyelerin
bilgecocuk.com/yarisma adresinde “Eser Kayıt” linkine kaydedilmesi,

• Ortaokullarda oluşturulan seçici kurul, okul birincisi, okul İkincisi ve okul üçüncüsünü tespit ederek ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan seçici kurula elden teslim eder.

• İlçe seçici kurul ilçe birincisi, ilçe İkincisi ve ilçe üçüncüsünü tespit ederek il seçici kurula elden teslim eder

• İl seçici kurulu il birincisi, il İkincisi ve il üçüncüsünü tespit ederek, [email protected] adresine eserlerin taralı kopyalarının gönderimini sağlar

Ödül sistemi:
Türkiye Birincisi’ne 10.000 TL
Türkiye İkincisi’ne 7.500 TL
Türkiye Üçüncüsü’ne 5.000 TL
Ödüller Eylül 2019’da yapılması planlanan ödül töreni ile sahiplerine teslim edilecektir

Yöntem (Şartname):
1. Yarışmaya Türkiye genelinde, 2018-2019 öğretim yılında 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler katılabilir.

2. Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir.

3. Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez.

4. Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır.

5. Öykünün uzunluğu iki (2) A4 sayfadan az, altı (6) A4 sayfadan fazla olamaz.

6. Öykünün bir kapak sayfası olmalı, bu kapak sayfasında;

Öykü adı:
Öğrencinin Adı-Soyadı:
Velisinin Adı-Soyadı
Velisinin telefon numarası (kişinin açık rızası ile):
Velisinin e-posta adresi (kişinin açık rızası ile):
Danışman Öğretmen Adı-Soyadı:
Danışman Öğretmen telefon no(kişinin açık rızası ile):
Danışman Öğretmen e-posta(kişinin açık rızası ile):
Okulun adı:
Okulun adresi:
İl ve ilçe:
bilgileri yer almalıdır.

7. Başvurular, okul müdürlüklerine eserler teslim edilerek yapılacaktır.

8. Yarışmaya son başvuru tarihi 10/06/2019 Pazartesi günüdür.

9. Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen öyküler, seçici kurul tarafından aşağıdaki takvime göre değerlendirilir.

Süreç Takvim
Başvuru Tarihleri 16 Mayıs – 10 Haziran 2019
Okul Değerlendirmesi 10 Haziran – 12 Haziran 2019
ilçe Değerlendirmesi 12 Haziran – 28 Haziran 2019
İl Değerlendirmesi 28 Haziran – 02 Ağustos 2019

10. Yarışmaya katılan öykülerin, daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

11. Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

12. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.

13.Son başvuru tarihinden soma ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öykü Değerlendirme Kriterleri:
1. Hikâyenin bir başlığı olmalıdır.
2. Hikâyedeki olaylar oluş sırasına göre yazılmış olmalıdır.
3. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri arasında anlamlı bağ kurulmuş olmalıdır.
4. Hikâye konu dışına çıkılmadan yazılmış olmalıdır.
5. Hikâyede sebep sonuç ilişkileri kurulmuş olmalıdır.
6. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluk bırakılmış olmalıdır.
7. Anlamlı ve kurallı cümleler kurulmuş olmalıdır.
8. Noktalama işaretleri doğru ve yerinde kullanılmış olmalıdır.
9. Sayfa içeriğine ve düzene dikkat edilmiş olmalıdır.

 

İL BİRİNCİLERİ

Yarışmacı adı soyadıVeli adı soyadıİlİlçeOkul
İkbal DarbaşAişe DarbaşAdıyamanMerkezÖzel İkrar Koleji
Yılmaz KertiHale KertiAfyonkarahisarMerkezHacı Ahmet Özsoy Ortaokulu
Ada HardalZafer HardalAksarayMerkezÖzel Ak İrfan Ortaokulu
Nilay KayaNurcan KayaAmasyaMerkezGazi Ortaokulu
Zelal Yağmur ERGÜLERGüzide K. ERGÜLERAnkaraÇankayaÇankaya Bahçeşehir 50.yıl Ortaokulu
Cennet Ece EjderoğluEmine Uygun EjderoğluArtvinBorçkaİmam Hatip Ortaokulu
Hayat TekoğluHatice TekoğluAydınEfelerMustafa Kiriş Ortaokulu
Efe Tuna KadıoğluEsra KadıoğluBalıkesirEdremitMevlana Ortaokulu
Asude Şevval GüngörVolkan GüngörBartınMerkezKızılelma Ortaokulu
Nida SezerSongül SezerBilecikBozüyükArif Nihat Asya Ortaokulu
Buğra Kağan OrulHülya OrulBitlisAhlatYunus Ensari Ortaokulu
Merve ÖzdemirHüseyin ÖzdemirBurdurBucakÇamlık Hacıbağ Ortaokulu
Doruk Akkaşİlknur Yalçın AkkaşÇanakkaleMerkezCevatpaşa Ortaokulu
Nisa DuranMehmet DuranDenizliMerkezefendiHayırseverler Ortaokulu
Yusuf KayarNezahat KayarDiyarbakırKayapınarDiyarbakır Özel Sevinç Orta Okulu
Ömer Emre ÖLMEZAyşe ÖLMEZDüzceMerkezİsmetpaşa Ortaokulu
Kardelen özekSuna ÖzekEdirneMerkezKırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu
YUSUF ÇAĞRI GÜLERNİDA GÜLERELAZIĞMERKEZ /CUMHURİYET ORTAOKULU
Zeliş SöylemezYusuf SöylemezErzurumPalandökenDereboğazı Ortaokulu
Gonca Feraye GökçeSeher GökçeEskişehirOdunpazarıOrhangazi İmam Hatip Ortaokulu
ALPEREN DADANDIOSMAN DADANDIGİRESUNGÖRELEGÖRELE ORTAOKULU
Fethiye Aslıhan  BİLGİLİMukadder BİLGİLİHATAYKırıkhanMimar Sinan Ortaokulu
Elif ErbaturFatma ERBATURIspartaEğirdirMehmet Akif Ersoy Ortaokulu
Emir ÇelikelAynur ÇelikelİstanbulÜsküdarAtatürk Ortaokulu
Hamza Ensar ÜnalFunda ÜnalİzmirÇiğliAydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi
Didem Ülkü DemirciAdem DemirciKahramanmaraşOnikişubatGaziortaokulu
İrem EskiDerya Şencan ESKiKaramanMerkezKaraman bilsem merkezi
Dilara KayganacıoğluBilal KayganacıoğluKastamonuMerkezVali Aydın Arslan Ortaokulu
Ceren ÇetintaşÇiğdem ÇetintaşKırklareliMerkezMustafa Dalcalı Ortaokulu
Pusat YükselNuriye YükselKocaeliKörfezİgsaş Ortaokulu
Nezaket Sena ÖzgünerAyhan ÖzgünerKonyaBeyşehirİhsan Kabadayı Ortaokulu
MELİKE KICIROĞLUBilal KICIROĞLUKütahyaGedizMehmetçik Ortaokulu
Nilay Sueda SalıSeyhan AyazManisaSaruhanlıCumhuriyet Ortaokulu
Selim Çelebi ÇimenŞehnaz ÇimenMersinYenişehirÖzel Mersin Yenişehir Final Okulları
Ahmet Serkan Demirİsa DemirOrduAltınorduDr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi
Nisa SakallıMustafa SakallıOsmaniyeMerkezCebeli Bereket Şehit Ali Alkan Ortaokulu
Elif Yaren KaroğluSaniye KaroğluRizeÇayeliHüseyin Rüştü Altunbaş Ortaokulu
Selime Nur SayÜmmühanSakaryaAdapazarıMedine müdafii fahreddin paşa iho
Beyza ÖlmezAli OlmazSamsunBafraBafra Cumhuriyet Ortaokulu
Semih YenerSerdar YenerSinopMerkezGelincik Ortaokulu
Bedia Nur PaşazadeElif PaşazadeSivasMerkezZeki Hayran İmam Hatip Ortaokulu
ELİF NUR UNKURHASRET UNKURŞANLIURFAHALİLİYEPROFİLO ORTAOKULU
Ümmü Zeynep Çetinİsmail ÇetinTokatTurhalMimar Sinan Ortaokulu
Ümmügülsüm ÇolakOsman ÇolakTrabzonVakfıkebirAtatürk Ortaokulu
Helin GüneşEylem GüneşTunceliOvacıkHoca Ahmet Yesevi YBO
Abulsamet KaptıMehmet Ali KaptıVanErcişTenzile Ana Ortaokulu
Elvin DumanBinnur DumanZonguldakAlaplıAlaplı Bahçeşehir Koleji Ortaokulu

 

 

TÜRKİYE SONUÇLARI

SıralamaAdı Soyadı
1Yusuf Çağrı GÜLER
2Didem Ülkü DEMİRCİ
3Nezaket Sena ÖZGÜNER
4Alperen DADANDI
5Gonca Feraye GÖKÇE
6Semih YENER
7Elif ERBATUR
8Nisa DURAN
9Hayat TEKOĞLU
10Hamza Ensar ÜNAL

63 YORUMLAR

  1. arkadaşlar o kadar uğraştık didindik bir sonuç gelemedi mi Albayrak medya ya da yazdım fakat ulaşılamadı biraz hızlı olu

  2. Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışmasına oğlum afyonkarahisar ilinden katıldı fakat herhangi bir bilgi verilmedi sonuçları nasıl öğrene biliriz.

    • Merhaba, ilgililere bizde artık ulaşamıyoruz. Lütfen Abayrak Medya iletişim kurunuz veya sosyal medya hesaplarından kendileirne durumu iletiniz Artık biz de takip etmekten yorulduk. İletişim kurduğumuz halde yarışma sonucu iletilmedi.
      Bu durum için sizlerden biz özür dileriz. İsterdik ki sonuçlara sahip olalım ve sizlere sunalım.
      İyi günler.

    • Arkadaşım merhaba ben sonuç alanlardan biriyim. 1. 2. 3. açıklanınca sizi telefonla yada mesjla bilgilendiriyorlar. Başarılar

    • Bende buraya her yorum atıldığında kontrol ediyorum ancak herhangi bir olumlu cevap yok.
      Albayrak Medya takip ediniz.
      Tüm sitelerini ve sosyal ağlarını takip ediyorum ama açıklama yok.

    • Merhaba,
      şartnamede belirtilen şekilde yapmanızı istiyorlar.
      5. Öykünün uzunluğu iki (2) A4 sayfadan az, altı (6) A4 sayfadan fazla olamaz.

      • Süreç Takvim
        Başvuru Tarihleri 16 Mayıs – 10 Haziran 2019
        Okul Değerlendirmesi 10 Haziran – 12 Haziran 2019
        ilçe Değerlendirmesi 12 Haziran – 28 Haziran 2019
        İl Değerlendirmesi 28 Haziran – 02 Ağustos 2019

    • Okulunuzdaki öğretmeniniz ile lütfen görüşünüz. Öğretmeninizin danışmanlığında katılabilirsiniz.
      Yarışma bilgisini öğretmeninize gösteriniz. Size yardımcı olacaktır.

Merve Bağırak için bir cevap yazın İptal

Please enter your comment!
Please enter your name here