Bilge Çocuk Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışması

Mars'ta Hayat

Bilge Çocuk Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışması
Türkiye’ye sathına hitap eden, ortaokul öğrencilerinin, uzay bilimlerine ilgi duyanların proje süresi boyunca, “Mars’ta Yaşam” konulu hikaye yazmaları konusunda onları cesaretlendirmek, zihin ve gönül dünyalarını yazıya aktarmalarını sağlamayı amaçlamaktayız.

Albayrak Medya olarak, uzay biliminin ve gezegenlerin geleceği hususunda bir bilincin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla tüm resmi ortaokullar bünyesinde ve 16 Mayıs 2019 – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında başvurularının alınacağı, Mars’ta Yaşam konulu bir hikâye yarışması düzenlemektedir.

Projenin aşamaları:

• Okullarda oluşturulan seçici kurul vasıtasıyla seçilen hikâyelerin
bilgecocuk.com/yarisma adresinde “Eser Kayıt” linkine kaydedilmesi,

• Ortaokullarda oluşturulan seçici kurul, okul birincisi, okul İkincisi ve okul üçüncüsünü tespit ederek ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan seçici kurula elden teslim eder.

• İlçe seçici kurul ilçe birincisi, ilçe İkincisi ve ilçe üçüncüsünü tespit ederek il seçici kurula elden teslim eder

• İl seçici kurulu il birincisi, il İkincisi ve il üçüncüsünü tespit ederek, iletisim@bilgecocuk.com adresine eserlerin taralı kopyalarının gönderimini sağlar

Ödül sistemi:
Türkiye Birincisi’ne 10.000 TL
Türkiye İkincisi’ne 7.500 TL
Türkiye Üçüncüsü’ne 5.000 TL
Ödüller Eylül 2019’da yapılması planlanan ödül töreni ile sahiplerine teslim edilecektir

Yöntem (Şartname):
1. Yarışmaya Türkiye genelinde, 2018-2019 öğretim yılında 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler katılabilir.

2. Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir.

3. Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez.

4. Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır.

5. Öykünün uzunluğu iki (2) A4 sayfadan az, altı (6) A4 sayfadan fazla olamaz.

6. Öykünün bir kapak sayfası olmalı, bu kapak sayfasında;

Öykü adı:
Öğrencinin Adı-Soyadı:
Velisinin Adı-Soyadı
Velisinin telefon numarası (kişinin açık rızası ile):
Velisinin e-posta adresi (kişinin açık rızası ile):
Danışman Öğretmen Adı-Soyadı:
Danışman Öğretmen telefon no(kişinin açık rızası ile):
Danışman Öğretmen e-posta(kişinin açık rızası ile):
Okulun adı:
Okulun adresi:
İl ve ilçe:
bilgileri yer almalıdır.

7. Başvurular, okul müdürlüklerine eserler teslim edilerek yapılacaktır.

8. Yarışmaya son başvuru tarihi 10/06/2019 Pazartesi günüdür.

9. Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen öyküler, seçici kurul tarafından aşağıdaki takvime göre değerlendirilir.

Süreç Takvim
Başvuru Tarihleri 16 Mayıs – 10 Haziran 2019
Okul Değerlendirmesi 10 Haziran – 12 Haziran 2019
ilçe Değerlendirmesi 12 Haziran – 28 Haziran 2019
İl Değerlendirmesi 28 Haziran – 02 Ağustos 2019

10. Yarışmaya katılan öykülerin, daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

11. Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

12. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.

13.Son başvuru tarihinden soma ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öykü Değerlendirme Kriterleri:
1. Hikâyenin bir başlığı olmalıdır.
2. Hikâyedeki olaylar oluş sırasına göre yazılmış olmalıdır.
3. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri arasında anlamlı bağ kurulmuş olmalıdır.
4. Hikâye konu dışına çıkılmadan yazılmış olmalıdır.
5. Hikâyede sebep sonuç ilişkileri kurulmuş olmalıdır.
6. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluk bırakılmış olmalıdır.
7. Anlamlı ve kurallı cümleler kurulmuş olmalıdır.
8. Noktalama işaretleri doğru ve yerinde kullanılmış olmalıdır.
9. Sayfa içeriğine ve düzene dikkat edilmiş olmalıdır.

 

İL BİRİNCİLERİ

Yarışmacı adı soyadı Veli adı soyadı İl İlçe Okul
İkbal Darbaş Aişe Darbaş Adıyaman Merkez Özel İkrar Koleji
Yılmaz Kerti Hale Kerti Afyonkarahisar Merkez Hacı Ahmet Özsoy Ortaokulu
Ada Hardal Zafer Hardal Aksaray Merkez Özel Ak İrfan Ortaokulu
Nilay Kaya Nurcan Kaya Amasya Merkez Gazi Ortaokulu
Zelal Yağmur ERGÜLER Güzide K. ERGÜLER Ankara Çankaya Çankaya Bahçeşehir 50.yıl Ortaokulu
Cennet Ece Ejderoğlu Emine Uygun Ejderoğlu Artvin Borçka İmam Hatip Ortaokulu
Hayat Tekoğlu Hatice Tekoğlu Aydın Efeler Mustafa Kiriş Ortaokulu
Efe Tuna Kadıoğlu Esra Kadıoğlu Balıkesir Edremit Mevlana Ortaokulu
Asude Şevval Güngör Volkan Güngör Bartın Merkez Kızılelma Ortaokulu
Nida Sezer Songül Sezer Bilecik Bozüyük Arif Nihat Asya Ortaokulu
Buğra Kağan Orul Hülya Orul Bitlis Ahlat Yunus Ensari Ortaokulu
Merve Özdemir Hüseyin Özdemir Burdur Bucak Çamlık Hacıbağ Ortaokulu
Doruk Akkaş İlknur Yalçın Akkaş Çanakkale Merkez Cevatpaşa Ortaokulu
Nisa Duran Mehmet Duran Denizli Merkezefendi Hayırseverler Ortaokulu
Yusuf Kayar Nezahat Kayar Diyarbakır Kayapınar Diyarbakır Özel Sevinç Orta Okulu
Ömer Emre ÖLMEZ Ayşe ÖLMEZ Düzce Merkez İsmetpaşa Ortaokulu
Kardelen özek Suna Özek Edirne Merkez Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu
YUSUF ÇAĞRI GÜLER NİDA GÜLER ELAZIĞ MERKEZ / CUMHURİYET ORTAOKULU
Zeliş Söylemez Yusuf Söylemez Erzurum Palandöken Dereboğazı Ortaokulu
Gonca Feraye Gökçe Seher Gökçe Eskişehir Odunpazarı Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu
ALPEREN DADANDI OSMAN DADANDI GİRESUN GÖRELE GÖRELE ORTAOKULU
Fethiye Aslıhan  BİLGİLİ Mukadder BİLGİLİ HATAY Kırıkhan Mimar Sinan Ortaokulu
Elif Erbatur Fatma ERBATUR Isparta Eğirdir Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu
Emir Çelikel Aynur Çelikel İstanbul Üsküdar Atatürk Ortaokulu
Hamza Ensar Ünal Funda Ünal İzmir Çiğli Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi
Didem Ülkü Demirci Adem Demirci Kahramanmaraş Onikişubat Gaziortaokulu
İrem Eski Derya Şencan ESKi Karaman Merkez Karaman bilsem merkezi
Dilara Kayganacıoğlu Bilal Kayganacıoğlu Kastamonu Merkez Vali Aydın Arslan Ortaokulu
Ceren Çetintaş Çiğdem Çetintaş Kırklareli Merkez Mustafa Dalcalı Ortaokulu
Pusat Yüksel Nuriye Yüksel Kocaeli Körfez İgsaş Ortaokulu
Nezaket Sena Özgüner Ayhan Özgüner Konya Beyşehir İhsan Kabadayı Ortaokulu
MELİKE KICIROĞLU Bilal KICIROĞLU Kütahya Gediz Mehmetçik Ortaokulu
Nilay Sueda Salı Seyhan Ayaz Manisa Saruhanlı Cumhuriyet Ortaokulu
Selim Çelebi Çimen Şehnaz Çimen Mersin Yenişehir Özel Mersin Yenişehir Final Okulları
Ahmet Serkan Demir İsa Demir Ordu Altınordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi
Nisa Sakallı Mustafa Sakallı Osmaniye Merkez Cebeli Bereket Şehit Ali Alkan Ortaokulu
Elif Yaren Karoğlu Saniye Karoğlu Rize Çayeli Hüseyin Rüştü Altunbaş Ortaokulu
Selime Nur Say Ümmühan Sakarya Adapazarı Medine müdafii fahreddin paşa iho
Beyza Ölmez Ali Olmaz Samsun Bafra Bafra Cumhuriyet Ortaokulu
Semih Yener Serdar Yener Sinop Merkez Gelincik Ortaokulu
Bedia Nur Paşazade Elif Paşazade Sivas Merkez Zeki Hayran İmam Hatip Ortaokulu
ELİF NUR UNKUR HASRET UNKUR ŞANLIURFA HALİLİYE PROFİLO ORTAOKULU
Ümmü Zeynep Çetin İsmail Çetin Tokat Turhal Mimar Sinan Ortaokulu
Ümmügülsüm Çolak Osman Çolak Trabzon Vakfıkebir Atatürk Ortaokulu
Helin Güneş Eylem Güneş Tunceli Ovacık Hoca Ahmet Yesevi YBO
Abulsamet Kaptı Mehmet Ali Kaptı Van Erciş Tenzile Ana Ortaokulu
Elvin Duman Binnur Duman Zonguldak Alaplı Alaplı Bahçeşehir Koleji Ortaokulu

 

 

TÜRKİYE SONUÇLARI

Sıralama Adı Soyadı
1 Yusuf Çağrı GÜLER
2 Didem Ülkü DEMİRCİ
3 Nezaket Sena ÖZGÜNER
4 Alperen DADANDI
5 Gonca Feraye GÖKÇE
6 Semih YENER
7 Elif ERBATUR
8 Nisa DURAN
9 Hayat TEKOĞLU
10 Hamza Ensar ÜNAL

63 YORUMLAR

  1. arkadaşlar o kadar uğraştık didindik bir sonuç gelemedi mi Albayrak medya ya da yazdım fakat ulaşılamadı biraz hızlı olu

  2. Mars’ta Yaşam konulu kısa hikaye yarışmasına oğlum afyonkarahisar ilinden katıldı fakat herhangi bir bilgi verilmedi sonuçları nasıl öğrene biliriz.

    • Merhaba, ilgililere bizde artık ulaşamıyoruz. Lütfen Abayrak Medya iletişim kurunuz veya sosyal medya hesaplarından kendileirne durumu iletiniz Artık biz de takip etmekten yorulduk. İletişim kurduğumuz halde yarışma sonucu iletilmedi.
      Bu durum için sizlerden biz özür dileriz. İsterdik ki sonuçlara sahip olalım ve sizlere sunalım.
      İyi günler.

    • Arkadaşım merhaba ben sonuç alanlardan biriyim. 1. 2. 3. açıklanınca sizi telefonla yada mesjla bilgilendiriyorlar. Başarılar

    • Bende buraya her yorum atıldığında kontrol ediyorum ancak herhangi bir olumlu cevap yok.
      Albayrak Medya takip ediniz.
      Tüm sitelerini ve sosyal ağlarını takip ediyorum ama açıklama yok.

    • Merhaba,
      şartnamede belirtilen şekilde yapmanızı istiyorlar.
      5. Öykünün uzunluğu iki (2) A4 sayfadan az, altı (6) A4 sayfadan fazla olamaz.

      • Süreç Takvim
        Başvuru Tarihleri 16 Mayıs – 10 Haziran 2019
        Okul Değerlendirmesi 10 Haziran – 12 Haziran 2019
        ilçe Değerlendirmesi 12 Haziran – 28 Haziran 2019
        İl Değerlendirmesi 28 Haziran – 02 Ağustos 2019

    • Okulunuzdaki öğretmeniniz ile lütfen görüşünüz. Öğretmeninizin danışmanlığında katılabilirsiniz.
      Yarışma bilgisini öğretmeninize gösteriniz. Size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here