Beynimizi Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürürüz?

BEYNİNİZİ FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRMEK İÇİN 5 DURUM

Telefon,tablet,bilgisayar gibi pek çok elektronik alet kullanıyoruz. Kullandığımız bu aletler zamanla yavaşlıyor,donuyor yani kısacası yoruluyor ve bu durum hiç hoşumuza gitmiyor. Peki bu durumda ne yapıyoruz? Canımızı sıkan bu olayda kullandığımız bu aletleri fabrika ayarlarına döndürmek durumu kurtarıyor. Peki ya beynimiz yorulunca ne yapacağız? İnsan beyni çok karmaşık bir yapıya sahiptir ve hala çözümlenemeyen bölümler bulunur. Gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar girmeyen ev,telefonu olmayan birey yok denecek kadar az.Teknoloji bize çoğu alanda her ne kadar avantaj sağlasa da ne yazık ki dezavantajlar da içeriyor. Zamanımzı sürekli bilgisayar başında geçirmek,sohbet etmek yerine telefonla uğraşmak ,sanal alemde dolaşmak her ne kadar farkına varamasakta beynimize oldukça zarar veriyor. İşte tıbben ömrü uzattığını bildiğimiz şeyler;

1-Bol Hareket: İnsan beyni oturmak için tasarlanmamıştır,sürekli bilgisayar başında oturmak bizi hasta eder.Yapılan bir deneyde fareleri koşturmanın ömürlerinin uzadığını ortaya koymuştur dolayısıyla bizim bedenimiz oturmak üzere tasarlanmamıştır.

2-Az,çeşitli ve aralıklı yemek: Maalesef o kadar çok yemek yiyoruz ki bugün tokluktan ölen insanların sayısı açlıktan ölenlerden fazla.Aç kaldığımızda ömrümüz uzuyor,aç kalmaktan kastettiğim az ve aralıklı yemektir.

3-Olumlu ve zengin sosyal ilişkiler: İnsan sosyal bir varlıktır. Kurulan olumlu,pozitif ilişkiler beynimizi olumlu yönde etkiler.

4-Düşük stres: Stres beyin hacminin azalmasına yol açıyor ve beyin hücrelerini öldürüyor.

5-Hayal kurmak: Hayal kurmak kişiyi içinde bulunduğu gerçeklikten uzaklaştırır,rahatlamamızı sağlar,üreticiliğimizi arttırır ve hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştırır.

Bu fabrika ayarlarına dikkat edersek çok büyük sorunlar yaşamayacağız.

“Beynimiz eğer onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı,bizler yine onu anlayamayacak kadar basit olurduk.”
Jostein Gaarder

Uludağ Üniveristesi
Yönetim Bilişim Sistemleri
İrem YILDIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin