Beykoz Evde Kısa Film Yarışması Başladı

Kısa Film Yarışması
Kısa Film Yarışması

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen kısa film yarışması Covid-19 pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığının korunması ve salgının önüne geçilebilmesi için yapılan evde kal çağrısına katılımı artırmayı ve evde kalmayı özendirmeyi amaçlıyor.

Amatör ve profesyonel tüm katılımcılara açık olan yarışma koronovirüsle mücadele sürecinde sanat yoluyla kişisel gelişimi, aile içi iletişimi artırmayı, vatandaşların duygularını sosyal medya aracılığıyla duyurmasını sağlayarak toplumsal motivasyona katkı yapmayı da hedefliyor.

Beykoz Evde Kısa Film Yarışması’na katılımcılar, 5 Nisan 2020’den sonra çektikleri, 2 dakikalık kurmaca, belgesel, animasyon veya deneysel kısa metrajlı filmlerle müracaat edebilecek.

Hazırlanan filmlerin, adayların kişisel sosyal medya hesabı üzerinden #BeykozEvde etiketiyle Twitter’da yayınlanacaksa twitter.com/beykoz_bld hesabı, Instagram’da yayınlanacaksa instagram.com/beykozbelediyesi hesabı etiketlenerek paylaşılması gerekiyor.

Koronavirüsle mücadele sürecini evlerinde geçiren vatandaşların duygularına tercüman olacak yarışmanın jürisinde ise sinema ve televizyon dünyasından Nazif Tunç, Sinan Serter ve Murat Pay yer alıyor.

Beykoz Evde Kısa Film Yarışması ödülü olarak birinciye 1 adet diz üstü bilgisayar, ikinciye 1 adet fotoğraf makinası, üçüncüye 1 adet tablet verilecek. Yarışmaya katılan ve kura ile belirlenen 50 kişiye 3 aylık çevirimiçi dizi/film platformu üyeliği, 50 kişiye de Steam hediye kartı hediye edilecek.

Ödüller Beykoz Belediyesi Twitter hesabından ve Instagram hesaplarından canlı yayında jüri tarafından açıklanacak.

Filmlerin sahibi olarak ödül almaya hak kazandığı jüri tarafında ilan edilen kişiler ardından kimlik bilgileri ve filmlerin orijinal kayıtlarını Beykoz Belediyesi (film@beykoz.bel.tr) ile paylaşmak zorunda.

YARIŞMA ADI VE TARİHİ: Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen “Korona Günlerinde Evde Hayat” konulu Kısa Film Yarışması 5 -25 Nisan 2020 tarihlerinde yapılacaktır, yarışmanın adı Beykoz Evde Kısa Film Yarışması”dır.

AMAÇ: Beykoz Evde Kısa Film Yarışması’nın amacı, Covid-19 Pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığının korunması ve salgının önüne geçilebilmesi amacıyla tavsiye edilen evde kal çağrısına katılımı artırmak, evde kalma sürecini özendirmek, kişisel gelişimi ve aile içi iletişimi güçlendirmek, psiko-sosyal gelişimi desteklemek amacıyla vatandaşlarımızın duygularını ve yaşadıkları anları yansıtacak amatör veya profesyonel kısa film hazırlanması, bu filmlerin sosyal medya aracılığıyla paylaşılarak toplumsal motivasyonun ve direncin artırılmasına katkıda bulunmaktır.
ŞARTNAME: Beykoz Evde Kısa Film Yarışması çerçevesinde düzenlenen Kısa Film Yarışması’na katılacak filmler şu koşullarda kabul edilir.
1. Yarışmaya 5 Nisan 2020’den sonra çekilmiş kurmaca, belgesel, animasyon veya deneysel kısa metrajlı filmler katılabilir. Tür kısıtlaması yoktur.
2. Filmler en fazla 2 dakika uzunluğunda olmalı, filmin sahibinin kişisel sosyal medya hesabından #BeykozEvde etiketiyle Twitter’da yayınlanacak ise twitter.com/beykoz_bld hesabı, instagram’da yayınlanacaksa instagram.com/beykozbelediyesi hesabı etiketlenerek paylaşılan filmler yarışma jürisi tarafından değerlendirmeye alınacaktır.
3. Kısa film, başlangıcında en az 3 saniye görüntü verecek şekilde filmin sahibinin beyaz bir kağıt üzerine #BeykozEvde yazılı görüntüsü ile başlamalıdır. Bu şekilde başlamayan filmler yarışma dışı bırakılacaktır.
4. Jüri tarafından ödül almaya hak kazanan filmlerin orijinal çözünürlükteki kaydı, filmin sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri beykozevde@beykoz.bel.tr mail adresine wetransfer üzerinden gönderilmelidir.
5. Telif ve müziklerle ilgili tüm sorumluluklar filmin sahibine aittir. Filmdeki görüntü, imaj, tasarım, illüstrasyon, fotoğraf veya müziklerle ilgili ortaya çıkabilecek telifler, hukuki itiraz ve sahiplik haklarına ilişkin tüm sorumluluklar filmin sahibine aittir.
6. Beykoz Kısa Film Yarışması jürisi gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.

JÜRİ: Beykoz Evde Kısa Film Yarışması Jürisinde Nazif Tunç, Sinan Serter ve Murat Pay yer almaktadır.
ÖDÜLLER: Beykoz Evde Kısa Film Yarışması Ödülü olarak Birinciye 1 adet diz üstü Bilgisayar, İkinciye 1 adet Fotoğraf makinası, Üçüncüye 1 adet Tablet verilecektir. Yarışmaya katılan ve kura ile belirlenen 50 kişiye 3 aylık çevirimiçi dizi/film platformu üyeliği, 50 kişiye de Steam hediye kartı hediye verilecektir.
Filmlerin sahibi olarak ödül almaya hak kazandığı jüri tarafında ilan edilen kişiler, kimlik bilgilerini ve filmlerin orijinal kayıtlarını Beykoz Belediyesi (film@beykoz.bel.tr) ile paylaşmak zorundadır. Ödül töreni fiziksel ortamda yapılmayacak, Beykoz Belediyesi Twitter hesabından ve Instagram hesaplarından canlı yayında jüri tarafından açıklanacaktır.