BEYİN RAHATLAMAK İSTEMEZ Kİ…

blog yazarı
Emel URUÇAY

Beyin Rahatlamak İstemez ki…

Bu aralar çok değerli bilim insanının söylediği cümle kafamı karıştırdı: “İnsan rahatladıkça geriler.” Duyduğumda rahatlamanın insana mutluluk vereceğini düşündüm fakat sonra üşenmedim araştırdım ve bakın neler buldum neler…

uyku

Beynimiz, vücudumuzun sadece %2’sini işgal ediyorken, nasıl da vücudun %98’ine hükmediyor.  Bu muhteşem organı biraz daha tanıyalım o zaman. İnsan beyni ayaktayken veya yürürken %10 daha fazla çalışıyormuş. Örneğin Steve Jobs iş başvurusu yapan adaylarla hep yürüyerek mülakat yaparmış. Oksijen ve hareket, beynin en iyi dostları. Evinizi yeterince havalandırmamak bile, beyninizi yavaşlatabilir. “Beyni yoran en önemli şey monotonluktur” diyor önemli bir düşünür. Bizim için öneriler ise şunlar: Farklı dünya görüşü olan kişilerle olmak, farklı kitaplar okumak, çocuklarla vakit geçirmek, yeni yerler gezmek, yeni kelimeler öğrenmek, farklı diller öğrenmek ve aklınıza gelen hayallerinizi gerçekleştirmeye çalışmak. Son olarak Charles Darwin’in sözleriyle bilimsel bakış açısını sonlandıralım: “Hayatımı bir kez daha yaşamak zorunda kalsaydım, haftada en az iki bir kere şiir okumayı ve müzik dinlemeyi kural haline getirirdim. Belki böylece, beynimdeki şu an zayıflamış kısımları aktif tutabilirdim.”

 

beyin1

O halde yeni görevimiz arkadaşlar “farklılıklar rahatımı bozar ama beynimi dinç tutar” düşüncesini benimseyerek keşfe çıkmak. Ben başladım bile, hadi sıra sizde… Sevgiler, Emel Uruçay.

einstein

Kaynakça: www.egitimajandasi.com, Prof.Dr. Ziya Selçuk ve sınıf yönetimi eğitimi