BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1. Yarışma, İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenmektedir.

2. Yarışmaya 18 yaşından büyük herkes katılabilir.

3. Yarışmanın başlığı olan “Kutsal Emanetler Yetimlerimiz” ifadesi ile “yetim çocuklar” kastedilmektedir. Yarışmaya katılacak filmler dolaylı ya da doğrudan bu temada olmalıdır.

4. Başvuruda bulunacak filmlerin a- kurmaca b- belgesel c- animasyon olmak üzere bu üç türden birinde hazırlanmış olması gerekmektedir.

5. Yarışmaya katılacak belgesel filmlerin süresi -jenerik dahil-20 dakikayı, diğer türlerdeki filmlerin süresi ise -jenerik dahil- 14 dakikayı aşmamalıdır. (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı 1.Beyaz Güvercin Kısa Film Yarışması Organizasyon Komitesi gerekli gördüğü takdirde süre sınırlamasını değiştirilebilir.)

6. Katılımcılar, yarışmaya birden çok filmle katılabilir.

7. Yarışmaya katılacak filmlerin 2008 yılı ve sonrasında yapılmış olması gerekmektedir. Filmlerin daha önce bir festivale ya da yarışmaya katılmış olması ve herhangi bir ödül kazanmış olması yarışmaya katılmaya engel değildir.

8. Yarışmaya katılacak filmler bir ekip tarafından yapılmış olsa da, başvuru yalnızca bir yönetmen/yapımcı tarafından yapılmalıdır.

9. Filmlerin, uluslararası alanda takip edilebilmesi için, İngilizce alt yazıları tamamlanmış olarak yarışmaya katılması gerekmektedir. Türkçe haricindeki dillerde hazırlanan filmlerin ise Türkçe alt yazıları tamamlanmış olarak katılmaları gerekmektedir.

10. Yarışmaya katılan filmde telif hakkı doğuran “senaryo” ve “müzik” eserleri kullanılmış ise bu eserlerle ilgili teliflerin yönetmen/yapımcı tarafından alınmış olması gerekmektedir. Aksi durumda İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı hiçbir yükümlülüğü ve sorumluluğu almadığını beyan eder. Müzik kullanımlarında bilindiği gibi “klasik müzik” eserlerinin kullanımı telif hakkı doğurmamaktadır. Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğacak telif problemi eser sahibinin sorumluluğundadır.

11. Kısa filmlerin 2’şer (2 adet Türkçe, 2 adet İngilizce alt yazılı) DVD kopya hâlinde gönderilmesi gerekmektedir.

12. Yarışmaya katılacak filmler, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı bünyesindeki Organizasyon Komitesi’nin belirleyeceği Seçici Kurul tarafından değerlendirilecektir. Seçici Kurulun değerlendirmesi sonucunda ön elemeyi geçerek finale kalan filmler Jüri üyelerine sunulacaktır. 

13. Ödül alan film ya da filmlerin -telif hakkı yönetmeninde saklı tutulmak üzere- ticari amaç taşımaksızın İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen ve vakıf tarafından katkı sağlanan etkinliklerde yer alması, televizyonlarda ve internet ortamında tanıtım amaçlı gösterime sunulması, çoğaltılması ve üçüncü kişilere devredilmesi hakkı, yönetmeni/yapımcısı tarafından kabul edilmiş sayılır. Dereceye giren filmiyle ilgili yönetmeni/yapımcısı ticari bir anlaşma yapmak istediğinde İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı’nı yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.

14. Yarışmaya katılan ve ödül alan filmler arasından Organizasyon Komitesi tarafından tespit edilen filmler İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı 5. Uluslararası Çocuk Buluşması etkinlik programlarında çocuk ve yetişkinler için gösterime sunulacaktır.

15. Yarışmaya başvuran filmler, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı arşivine devredilmiş kabul edilir. Filmler, telif hakları yönetmen/yapımcıda saklı kalmak kaydı ile İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı’nın ticari niyet taşımayan faaliyetlerinde televizyon, internet, salon programları, konferanslar, paneller v.b ortamlarda gösterime sunulabilecektir.

16. Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu ve DVD formatında kaydedilmiş 4 kopyayı (2 adet Türkçe, 2 adet İngilizce alt yazılı) aşağıdaki doküman ve materyallerle birlikte en geç 21 Mayıs 2012 tarihine kadar İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Beyaz Güvercin Kısa Film Yarışması Büyük Karaman Cad. Taylasan Sok. No: 3 Pk. 34320 Fatih/İstanbul adresine, kurye veya taahhütlü posta yolu ile teslim etmelidirler. Postadaki gecikmelerden İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı sorumlu tutulamaz.
a.) Katılımcılar tarafından doldurularak imzalanmış “Başvuru Formu”.
b.) Filmin DVD formatında kaydedilmiş 4 kopyası. (2 adet Türkçe, 2 adet İngilizce alt yazılı)
c.) Filmin sinopsisi, filmin künyesi, filme ait 3 adet set fotoğrafı, yönetmenin özgeçmişi ve 1 adet renkli fotoğrafını içeren CD.

17. Yarışmaya son başvuru ve film teslim tarihi 21 Mayıs 2012’dir.

18. Burada belirtilmeyen diğer tüm hususlar için karar yetkisi Organizasyon Komitesi’ndedir.

19. Başvuruda bulunanlar, Beyaz Güvercin Kısa Film Yarışması’na ait tüm yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

KURMACA DALI
Beyaz Güvercin en iyi kurmaca film ödülü Sony NEX-FS100K video kamera

BELGESEL DALI
Beyaz Güvercin en iyi belgesel film ödülü Sony NEX-FS100K video kamera

ANİMASYON DALI
Beyaz Güvercin en iyi animasyon film ödülü Apple iMac 21.5-inç bilgisayar ve WACOM Cintiq 21UX Pen Display çizim ekranı

ÖZEL ÖDÜLLER

Jüri özel ödülü
Yetim çocukları ziyaret etmek üzere Afrika’ya yönelik bir seyahat ve Sony HXRNX70U Video Kamera.

Mansiyon ödülleri
6 yarışmacıya SONY HDR-CX550VE video kamera 3 yarışmacıya Intuos4 Large Pen Tablet çizim ekranı

BAŞVURU

Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu ve DVD formatında kaydedilmiş 4 kopyayı (2 adet Türkçe, 2 adet İngilizce alt yazılı) aşağıdaki doküman ve materyallerle birlikte en geç 21 Mayıs 2012 tarihine kadar İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Beyaz Güvercin Kısa Film Yarışması Büyük Karaman Cad. Taylasan Sok. No: 3 Pk. 34320 Fatih/İstanbul adresine, kurye veya taahhütlü posta yolu ile teslim etmelidirler. Postadaki gecikmelerden İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı sorumlu tutulamaz.

a.) Katılımcılar tarafından doldurularak imzalanmış “Başvuru Formu”.

b.) Filmin DVD formatında kaydedilmiş 4 kopyası. (2 adet Türkçe, 2 adet İngilizce alt yazılı)

c.) Filmin sinopsisi, filmin künyesi, filme ait 3 adet set fotoğrafı, yönetmenin özgeçmişi ve 1 adet renkli fotoğrafını içeren CD.

Başvuru formu

İLETİŞİM
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
Adres: Büyük Karaman cd. Taylasan sk. No:3  34230 Fatih / İstanbul
Telefon: +90 212 631 21 21 (pbx)
Faks: +90 212 621 70 51  
Web:
E-mail: info@ihh.org.tr