BEST Turkish National Engineering Competition 2011

22-25 Nisan 2011/ Avrupalı Teknoloji Öğrencileri Topluluğu (BEST) tarafından düzenlenen Ulusal Mühendislik Yarışması (NEC) 22 Nisan-25 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yarışmanın Türkiye ayağına Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Üçü teknik toplam dört üniversitenin katıldığı yarışmanın sonunda şirket temsilcieri ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilecek olan kazanan ekip, ülkemizi Avrupa’nın En İyi Mühendisileri Yarışması(EBEC)’nda temsil edecek.

İki etaptan oluşan yarışma sonuçların açıklanacağı günle birlikte dört gün sürecek. Etkinliğin ilk gününde yarışmacılar için Kariyer Günü ( Job Fair ) düzenlenecek. Bunun amacı yarışmacıların profesyonel arena ve şirketler hakkında bilgi sahibi olmalarını ve kurumların geleceğin mühendislerini tanımasını sağlamak. İkinci gün yarışmanın ilk etabı olan Vaka Analizi (Case Study) gerçekleştirilecek. İlk etapta yarışmacılara bir senaryo verilecek. Bu senaryodaki probleme göre sınırlı zamanda en uygun yollarla çözüm bulmaları beklenecek.Üçüncü gün ise son ikinci ve son etap olan Takım Tasarımı (Team Design) yapılacak. Bu etapta ellerindeki basit materyallerle kısıtlı zamanda uygun yollarla istenen cihazın yapımı için yarışılacak. Son gün, kazanan ekip açıklanacak.

Etkinlikte ayrıca yarışmacılara çeşitli ödüller verilecek. Amaçlardan biri de yarışmacıların özgeçmişlerinin şirketlere sunulmasını sağlamak ve bu sayede yarışmacıların kariyer planlanlarında temel oluşturmak.
Yarışmayı düzenleyen Avrupalı Teknoloji Öğrencileri Topluluğu(BEST)’nun Türkiye’de dört üyesi var. Bunlar Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi. Geçen sene Romanya’da yapılan Avrupa’nın En İyi Mühendisleri Yarışması(EBEC) ise bu sene Türkiye’de yapılacak. Yarışmanın ev sahibi ise İstanbul Teknik Üniversitesi.

Iletişim e-posta: ugur.eskazan @ best.eu.org