Bermuda Şeytan Üçgeni Gerçek Bir Üçgen Midir?

Fatma Sude PEKTAŞ
Fatma Sude PEKTAŞ

Literatürde; Bermuda şeytan üçgeninin lanetli yer olarak adlandırıldığı ve eyaletlerin konumuna göre üçgen şeklinde bir alana sahip olduğu söyleniyor. Düzlemde bahsettiğimiz üçgen ile bu üçgen aynı özelliklere sahip midir?

Eyaletlerin konumuna kuşbakışı bakıldığından dolayı iki eyalet arası yolun bir doğru parçası olduğunu varsayılıyor. Örneğin; bu kuşbakışı görünüme haritalardan baktığınızda Porto Riko-Bermuda yönünde izlenen hava yolu, Şekil 2’de eğri olarak sunulmaktadır.

Bu iki eyalet arasındaki yolda eyaletler üçgenin köşesi olarak kabul edilirse, bu iki nokta aynı doğrultuda olmayabilir. Bu da Porto Riko- Bermuda, Miami-Bermuda, Miami-Porto Riko arasındaki yolların doğru parçaları oluşturduğu yani Bermuda şeytan üçgeninin bir çokgen olduğu için matematiksel tanımındaki düz kenarlara sahip olmasına bizi ulaştıramayabilir.

Üçgen, üç kenara ve üç açıya sahip olan bir çokgendir. Öyleyse; Bermuda şeytan üçgeninde oluşturulmuş üçgenin kenarları doğru parçası olarak kabul edilirse, bu kapalı şeklin üç açısı nerededir? Bunu ölçebilecek bir devasa büyüklükte açıölçer ya da açıölçer işlevinde bir alet var mıdır? Eğer bu üçgenin iç açıları ölçülmüşse iç açılar toplamı 180 dereceye eşit olmuş mudur? Bermuda Porto Riko arası 1.576 km, Porto Riko Miami arası 1.631 km, Miami Bermuda arası 1.658 km. Bu uzunluklara üçgen eşitsizliği uyguladığımızda bir üçgen oluşabiliyor. Bir şekle üçgen diyebilmemiz için aşağıdaki dört kuralımıza bakalım:

  1. Bir üçgenin tüm iç açılarının toplamı her zaman 180 dereceye eşittir. Buna bir üçgenin açı toplam özelliği denir.
  2. Bir üçgenin herhangi iki kenarının uzunluğunun toplamı, üçüncü kenarın uzunluğundan daha büyüktür.
  3. Bir üçgenin en büyük açısının karşısındaki kenar, en büyük kenardır.
  4. Üçgenin herhangi bir dış açısı, zıt iç açılarının toplamına eşittir. Buna bir üçgenin dış açı özelliği denir.

Yukarıdaki bilgilere göre 1, 3, 4. kuralların olamama ihtimali varken 2. kural sağlanabilir. Bu bağlamda 3 kuralın yanlış çıkma olasılığı ve 1 kuralın doğru olma olasılığı birleştiğinde, Bermuda şeytan üçgeninin matematik tanımındaki üçgen olarak adlandırılmasından söz edilebilir de söz edilemeyebilir de…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Matematik ve Fen Eğitimi Anabilim Dalı, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, 3.sınıf öğrencisiyim. Üniversiteyi derslerden geçmek için geldiğim bir mekan olarak değil kendime bir şeyler katabileceğim bir bilim okulu olarak görme gayreti içerisindeyim. Herkes üniversiteyi okuyabilir fakat ben; üniversiteyi araç olarak kullanıp, kendime bir enstrüman haline getirmeyi hedefliyorum. Aktif bir lisans öğrencisiyim. Çeşitli projelerde görev aldım. Araştırma yapmayı, dijital matematik yazılımları öğrenmeyi severim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin