Beren Saat, Bahar Eriş, Cem Yılmaz, Genco Erkal çocuklar için okuyor

Okuyan Bir Gelecek

Okuyan Bir Gelecek Platformu, videolar aracılığıyla farklı çocuk kitapları ve yayınevleriyle çocukları tanıştırmayı ve ebeveynlerin çocukların dil gelişimini destekleyecek şekilde onlara kitap okuma konusunda farkındalıklarını arttırmayı hedefliyor. Platform üzerinden yapılan bağışlar sayesinde ise, evinde kendisine ait çocuk kitabı olmayan binlerce çocuk resimli hikaye kitaplarıyla buluşuyor.

Beren Saat
Beren Saat

Okuyan Bir Gelecek, çocuklara erken yaşlardan itibaren kitap okumanın önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Çocuklara kitap okunması onların gelişimi için çok önemliyken, ülkemizde beş yaş altı çocukların % 71’inin evinde 3’ten az çocuk kitabı var ya da hiç kitap bulunmuyor.

Bu tablonun değişmesi ve daha fazla çocuğun kitaplarla buluşması için hayata geçen projede, AÇEV’in erken çocukluk uzmanlarının seçtiği nitelikli çocuk kitaplarına ünlü sanatçılar, uzmanlar ve yazarlar ses veriyor.

Okunan her kitapla birlikte, çocuklar yeni kelimeler öğreniyor. Dil ve düşünme becerileri gelişen çocuklar okuma yazma dönemine daha hazır hale geliyor.

Platform, videolar aracılığıyla kitapları daha fazla çocuğa ulaştırmayı hedefliyor. Platform üzerinden yapılan bağışlar sayesinde ise, kitaplara erişimi olmayan çocuklar bu imkana kavuşuyor.

Platformda bulunan kitapların seçim sürecinde, nitelikli çocuk kitabı yayımlayan yayınevleriyle iletişime geçtik. Bu süreçte projemize destek olmak isteyen yayınevlerinin 3-7 yaş çocuklarına yönelik kitaplarını proje danışma kurulumuzla birlikte inceleyerek bir seçki oluşturduk. Okuyan Bir Gelecek platformunda kitaplarının okunmasına onay vererek, ihtiyaç sahibi onbinlerce çocuğun kitaplarla buluşmasına destek olan yazarlara, çizerlere ve yayınevlerine tüm çocuklar adına çok teşekkür ederiz.

Kitap okuma videoları için isimlere tıklayın:

Beren Saat / İnek Möli Asla Unutmaz
Cem Yılmaz / Elmer
Demet Evgar / Kocaman Küçük Deniz
Fatih Türkmenoğlu / Okula Başlarken
Genco Erkal / Sihirli Kelimeler
Selçuk Yöntem / Hadi Uç
Songül Öden / Victor’un Balkabakları
Yekta Kopan / Oyuncaklarını Kıran Çocuk
Ayfer Gürdal Ünal / Arkadaşım Yılmaz
Bahar Eriş / Terzikuşu’na Ne Olmuş?
Gülçin Alpöge / Şaşkın
Sevda Mustafaoğlu / Kendini Arayan Ornitorenk