Benim Şehrim Benim Kültürüm e Twinning Projesi

Balıkesir Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz Beyhan SOLGUN’un danışmanlığını yaptığı okulumuzun ortak olduğu, Uluslararası bir proje olan “Benim Şehrim Benim Kültürüm” e Twinning Projemiz e Twinning portalında başladı.

Dünya ülkeleri tarihleri ​​boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu ülkeler, her şehrin kendine özgü tarihi yapısı, gelenek ve göreneklerine sahip olmasını sağlamıştır. Projemizde amacımız öğrencilerimizin farklı şehir ve ülkelerdeki öğrencilerle işbirliği içinde hareket etmelerini sağlamaktır. Bu sayede öğrenciler farklı ülkelerin şehirlerini, tarihlerini, kültürlerini ve geleneklerini tanıma fırsatı bulacaklardır. Her öğrenci bulunduğu şehrin özelliklerini diğer öğrencilere öğreteceği için öğrencilerimiz hem yeni bilgiler öğrenecek hem de öğrendikleri bilgileri çevrelerindeki arkadaşlarına öğreteceklerdir. Bu sayede öğrencilerimiz farklı şehirleri yakından tanıma fırsatı bulacaklardır.

HEDEFLER
– Öğrencilerimizin farklı şehirlerin milli ve manevi değerlerini tanımalarını sağlamak.
– Öğrencilerimizin farklı şehirlerin tarihlerini, doğal güzelliklerini, yöresel yemeklerini ve kültürlerini tanımalarını sağlamak.
-Öğrencilerimizin farklı öğrencilerle iletişim kurmasını sağlayarak dil becerilerinin gelişmesini sağlamak.
-Öğrencilerimizin farklı kültürleri tanımalarını, kendi kültürlerini tanıtmalarını ve böylece kültürel etkileşimde bulunmalarını
sağlamak -Öğrencilerimizin evrensel değerleri tanımasını sağlamak
-Unutulan ve yitirilen değerlerimizi öğreterek değerlerimizi pekiştirmek.

ÇALIŞMA SÜRECI
Projemiz Eylül ayında başlayıp Şubat ayında sona erecektir. 6 ay sürecek projemiz boyunca proje ortaklarımız karma ekipler oluşturacak ve ortak, bireysel ve karma ürünlerimizi hazırlamak için birlikte hareket edeceklerdir. Partner okullarımızda öğrencilerimizle sürekli iletişim halinde olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Teknolojiyi müfredatımıza uyarlayarak öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimizi öğrenmeleri için çalışmalar yapacağız. Bu sayede hem eğlenerek hem de öğrenerek keyifli bir projenin gerçekleşmesini sağlayacağız.

BEKLENEN SONUÇLAR
Projede öğrencilerimizin öğrenerek ve eğlenerek farklı şehirlerin milli ve manevi değerlerinin farkına varmalarını istiyoruz.

Bu sayede farklı şehirlerde unutulan ve kaybedilen değerler yeniden çalışılacak ve öğrenilen bu değerler öğrencilerimiz tarafından arkadaşlarına aktarılacaktır.

Öğrencilerimiz farklı şehirlerden gelen öğrencilerle sürekli iletişim halinde olacakları için yeni insanlarla tanışacak, dil becerilerini geliştirecek ve kendini ifade etme becerilerini geliştireceklerdir.

Öğrencilerimiz sadece kendi kültürlerini farklı öğrencilere öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda farklı kültürleri kendileri öğrenerek kendilerini geliştireceklerdir.

Öğrencilerimiz teknolojiyi ve çeşitli web araçlarını kullanmayı öğrenerek kendilerini geliştireceklerdir.

Öğrencilerimiz farklı öğrencilerle çalışmalar hazırlayacakları için takım halinde hareket etme, birlikte ürün hazırlama ve işbirliği içinde çalışma becerileri de gelişecektir.