Benim Aklım Matematiği Keser

PROJE ADI: Benim Aklım Matematiği Keser

Projenin Resmi Web Sitesi

Projenin İnstagram Adresi

https://instagram.com/benimaklimmatematigikeser?igshid=NDk5N2NlZjQ=

“Benim Aklım Matematiği Keser ” isimli proje, 2022 yılında başvurulan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Matematik Özel Çağrısı tarafından desteklenmiş olup Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi Matematik Öğretmeni Tuba ÖZER yürütücülüğünde 23 Ocak – 27 Ocak 2023 tarihleri arasında Elazığ Park Dedeman Otelde gerçekleştirilmiştir. Eğitimler Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi Matematik ve Bilişim Teknolojileri Eğitimi Akademisyenleri, Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmenleri, ayrıca Rize ve Şanlıurfa da görev yapan matematik öğretmenleri tarafından verilmiştir. Projeye 17 okuldan 30 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar 5 gün boyunca 26 etkinlikte yer almıştır. Ayrıca TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Matematik Özel Çağrısı tarafından 6 bin proje arasında desteklenen 40 projeden biri olup Doğu Anadolu Bölgesinde Desteklenen Tek Projedir.

Proje; Adını İbn-i Sina’nın cebir ve geometriyi kavrayamadığını düşündüğü ve bu çabadan vazgeçmek üzere olduğu bir anda madem “Bir ip bir taşı kesiyor da benim aklım cebir ve geometriyi nasıl kesmez?” sözünden alan “Benim Aklım Matematiği Keser” projesinin amacı öğrencilerin matematiği anlamalarını dolayısıyla sevmelerini, matematiği eğlenceli etkinliklerle yaşamlarının bir parçası olarak görmelerini amaçlamıştır. Ayrıca matematiğe yönelik olumlu tutum geliştirmelerini ve kaygı düzeylerini azaltmaktır.  Öğrencileri soyut bilgi yığınından kurtarıp o bilgileri, mümkün olduğunca görselleştirip, oyunlaştırarak,  bilgisayar destekli uygulamalarla ve tasarım odaklı bir yaklaşımla matematiğin tüm öğrenciler için keyifli bir ders olduğunu ve matematiğin aslında anlaşılır olduğunu göstermeyi amaçlanmıştır. Projede uygulanan etkinliklerle ve disiplinler arası bir yaklaşımla; katılımcıların temel matematik kavramları ile ilgili öğrenme zorluklarını en aza indirmek, gençlerimize matematiği sevdirerek onları geleceğin Türkiye’sinin bilim insanı adayları olmaları için cesaretlendirmek, bilimsel olguları fark etmelerini, araştırma, sorgulama, soyutlama, analiz etme, ilişki kurma, modelleme ve öğrenme isteklerinin de artırılması hedeflenmiştir.

Proje Yürütücüsü Tuba Özer,”TÜBİTAK tarafından desteklenen 4004 doğa iklimi ve bilim okulları kapsamında 6 binden fazla proje başvurusu yapılmıştır ve 40 tanesinde desteklenmeye karar verilmiştir. Bizim projemiz de bunlardan biri ve bunun mutluluğu içindeyiz. Projemizde Elazığ’da 7. sınıfa devam etmekte olan 30 öğrenci katılımcı olarak katılmıştır ve bu 30 öğrenci 17 farklı okuldan gelmektedirler, aynı zamanda 20 tane eğitmenle 23 Ocak-27 Ocak 2023 tarihleri arasında 5 gün ve 26 etkinlikle devam ederek projemizi gerçekleştirdik. Bugün de son günü. 20 eğitmenimizle Bingöl Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden, Bilim Sanat Merkezi öğretmenlerinden ve ayrıca Şanlıurfa ve Rize’den bize destek veren matematik öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirildi bu eğitimler. Öğrencilerimiz bu etkinlikte Geogebra eğitimi aldılar, aynı zamanda altın oranı öğrenerek ayakkabılarını tasarladılar, yine Osmanlı tamgalarını bilgisayarsız kodladılar, robotların nasıl çalıştığını matematiksel olarak öğrendiler, tam sayılar ve cebir konuları ile ilgili çeşitli oyunlar yaparak daha çok pekiştirdiler. Öğrencilerimizi bu süreçte sadece matematik kazanımlarının dışında sosyal olarak da geliştiklerini düşünüyoruz. Öğrencilerimiz arkadaşlıklarını kurdular ve bu arkadaşlıkların daha ileriki süreçte etkileyeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda matematiğin de artık korkulacak bir ders olmadığını, eğlenilecek, günlük hayatta her yerde olduğunu öğrendiklerini düşünüyorum” şeklinde ifade etmiştir.

benim aklim matematigi keser 2 benim aklim matematigi keser 3 benim aklim matematigi keser 4 benim aklim matematigi keser 5 benim aklim matematigi keser 6 benim aklim matematigi keser 7 benim aklim matematigi keser 8 e1675019286288