“Ben İstanbul Olsaydım” Hikaye ve Şiir Yarışması

6. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması ve 3. Genç Yazarlar Hikaye ve Şiir Yarışmasına başvurular 29 Kasım’da başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen yarışmalarda bu yıl “Ben İstanbul Olsaydım” teması ile çocuklar hikâye, gençler hikaye veya şiir yazacaklar.

Başvurular 8 Şubat 2019 tarihine kadar okul müdürlüklerine yapılacak.

Çocukların ve gençlerin yaşadıkları şehri tanımasını, hissetmesini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmesini sağlamak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 6. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması ve 3. Genç Yazarlar Hikaye ve Şiir Yarışmasına başvuruları başladı. 8 Şubat’ta sona erecek başvuruların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ tarafından oluşturulacak değerli jüri değerlendirmelerini yapacak. Nisan ayı içerisinde düzenlenecek törende başarılı öğrenciler ödüllerine kavuşacak.

Müracaatlar Okul Müdürlükleri.

Bilgisayardan tablete değerli ödüller kazanacaklar

6. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması’nda bu yıl 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri kendilerini İstanbul’un yerine koyarak, hikayelerini “Ben İstanbul Olsaydım” teması ile yazacaklar. Yarışmaya İstanbul genelindeki tüm resmi ve özel ortaokul öğrencileri katılabilecek. Başvurular 8 Şubat 2019 tarihine kadar okul müdürlüklerine yapılacak. Hikayeler üç A4 sayfasını geçmeyecek, Times New Roman yazı karakteri kullanılarak 12 punto büyüklüğünde yazılacak. Okullar seçtikleri ilk 3 hikâyeyi en son 18 Şubat 2019 günü bağlı bulundukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edecekler. Jürinin değerlendirmesinin ardından 6. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması ödül töreni Nisan 2019’da yapılacak. Yarışmada birinciye 1 adet dizüstü bilgisayar ve okul kütüphanesi için Kültür AŞ Çocuk Yayınları kitap seti, İkinciye 1 adet tablet, üçüncüye 1 adet mini tablet, dördüncüden onuncuya kadar mansiyon olarak Tablet PC ve dereceye giren tüm öğrencilere Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 liralık kitap çeki takdim edilecek. Ayrıca yarışmalarda derece alan tüm öğrenciler madalya, okulları ise plaket ile ödüllendirilecek. Dereceye giren hikâyeler kitaplaştırılacak, öğrencilere yönelik Çocuk Yazarlar Atölyesi düzenlenecek.

Genç Yazarlara 500 ile 3 bin lira arasında para ödülü takdim edilecek

3. Genç Yazarlar Hikaye ve Şiir Yarışması ise 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenleniyor. Lise öğrencileri de kendilerini İstanbul’un yerine koyarak “Ben İstanbul Olsaydım” temalı bir hikâye veya şiir yazacaklar. Eserler üç A4 sayfasını geçmeyecek. İstanbul’daki tüm resmi ve özel okullardaki lise öğrencilerine açık yarışmada başvurular 8 Şubat 2019 tarihine kadar okul müdürlüklerine yapılacak. Okullar ayrı ayrı kategorilerde seçtikleri ilk 3 hikâye ve 3 şiiri en son 18 Şubat 2019 günü bağlı bulundukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edecekler. 3. Genç Yazarlar Hikaye ve Şiir Yarışması ödül töreni de Nisan 2019’da yapılacak. Yarışmada birinciye 3.000 TL, ikinciye 2.000 TL, üçüncüye 1.000 TL, dördüncüden onuncuya kadar mansiyon olarak 500 TL para ödülü ve dereceye giren tüm öğrencilere Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 liralık kitap çeki takdim edilecek. Ayrıca ödül alan tüm öğrenci ve öğretmenlerine Kültür AŞ Yayınları’ndan 150 liralık kitap çeki hediye edilecek. 3. Genç Yazarlar Hikaye ve Şiir Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere yönelik Genç Yazarlar Atölyesi düzenlenecek.