Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Başvuruları Açıldı

Bilim Yarışması
Bilim Yarışması

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Başvuruları Açıldı

“Yaşama Değer Kat” temasına yönelik ve proje rehberine uygun olarak hazırlanmış bilimsel projeler değerlendirilecektir.

Yaşam Bilimleri alanında uzmanlaşmış dünya çapında bir inovasyon şirketi olan Bayer, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Türkiye’de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin odağında ise bilim, sağlık ve eğitim yer alıyor.

Bayer, Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması ile öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

Bayer’in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladığı “Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması”nın dördüncüsü başlıyor.

Bu yıl “Yaşama Değer Kat” temasına yönelik hazırlanan bilimsel projelerin değerlendirileceği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın başvuruları 3 Ocak 2018 – 2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Proje Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Proje Sorusu: Projenin çıkış noktasını oluşturan soru ya da sorular burada yer almalıdır.
 2. Projenin Adı: Çok uzun olmayan ve ilgi çekici başlıklar tercih edilebilir.
 3. Projenin Konusu: Bu kısım projenin içeriğinin hangi konu başlığı ile ilgili olduğunu ifade eder.
 4. Projenin Amacı ve Hedefleri: Bu kısma elde edilmek istenilen sonucun basit anlatımı yani amacı yazılmalıdır ve tek bir cümleyle ifade edilmelidir. Ayrıca tanımlanan amaca hizmet edecek ölçülebilir hedefler de belirlenmelidir.
 5. Projenin Yöntemi: Proje çalışması sırasında izlenecek yol, yapılacak deney ve gözlemler, veri toplama araçları, istatistiksel değerlendirme ve hesaplamalar yöntemi belirleyen unsurlardır. Bu kısımda belirtilen noktalarla ilgili açıklamalara yer verilmelidir.
 6. Projenin Sonucu: Bu kısma projenin amacının gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirebilmek için yapılan işlem, deney ve gözlemler sonucunda ulaşılan sonuç yazılmalıdır.
 7. Proje Sonucunun Değerlendirilmesi: Amacın gerçekleşip gerçekleşmediği ulaşılan sonuçla birlikte bu kısımda ele alınmalı ve görüşler yazılmalıdır.
 8. Projenin Yararlılığı: Bu kısma projenin toplumsal, ekonomik ya da sosyal açıdan yararları yazılmalıdır.
 9. Projenin Uygulanabilirliği: Bu kısma projenin uygulama ve kullanılabilirliği açısından ucuz ve verimli bir çözüm üretip üretmediği ile ilgili bir açıklama yazılmalıdır.
 10. Projenin Özgünlüğü: Projenin özgün olması, daha önce yapılmamış olması gerekir. Bu kısma projenin daha önce yapılan çalışmalara göre bilimsel olarak farklılığını, orijinalliğini ve yaratıcılığını ortaya koyan cümleler yazılmalıdır.
 11. Kaynak Taraması: Bu kısımda proje ile ilgili incelenen kaynaklara yer verilmelidir.

Ödüller

Birincilik Ödülü: Mac Book Pro & GoPro Hero4 & iPad Pro + Apple Pencil

İkincilik Ödülü: Mac Book Pro & GoPro Hero4

Üçüncülük Ödülü: Mac Book Pro

Bayer Özel Ödülü: iPad Pro

BAYER LİSELER ARASI BİLİM YARIŞMASI 2018 BAŞVURU FORMU

Yarışma Süreci

Ödüller, kazanan ekiplerde kişi başına verilecektir.
Finale kalan projelerin danışman öğretmeni ve öğrencilerinin şehirler arası ulaşım ve konaklama bedelleri ile İstanbul içindeki ulaşım ve yemek masrafları Bayer tarafından karşılanacaktır.
Yarışmaya başvuran projeler jüri tarafından “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendirilecektir.
Yarışmanın sonuçları 2 Mart 2018 tarihinde www.bayer.com.tr adresinde açıklanacak.

Final görüşmesine dair saat vb. detaylar, organizasyon tarafından ayrıca bildirilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin