Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Başladı

Liseler Bilim
Liseler Arası Bilim Yarışması

Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti., Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilerin bilim alanında proje üretmelerini sağlamak ve onları teşvik etmek amacıyla, Yaşama Değer Kat temalı “Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması” düzenlemektedir.

Yarışmanın 2020 yılı için belirlenen ana teması: “Yaşama Değer Kat”
Adaylardan tüm canlıların yaşam kalitesini artırmaya destek olmayı hedefleyen, uygulamalı bilimler alanındaki projeleriyle başvurmaları istenecek.

Yaşam bilimleri alanında uzmanlaşmış küresel bir şirket olan Bayer’in sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, özellikle sağlık, bilim ve eğitim alanlarında yürüttüğü sosyal projelerin önemli bir yeri bulunuyor. Şirket, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim” misyonuyla dünya genelindeki çeşitli ülkelerde 300’den fazla projeye destek oluyor.
Türkiye’nin aydınlık yüzünün temsilcileri olan çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan şirketin temel hedefi; gençleri ve çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getirmek.

Bayer’in Türkiye’de son dönemde gerçekleştirdiği sosyal girişimlerin başında 2012 yılında hayata geçirdiği “Bayer Genç Bilim Elçileri” isimli kurumsal sosyal sorumluluk projesi geliyor. Türkiye’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduraran Toplum Gönüllüleri Vakfı’yla birlikte yürütülen “Bayer Genç Bilim Elçileri” projesi ilköğretim çağındaki çocuklara bilimi sevdirmeyi, bilim okuryazarlığını arttırmayı ve insanlığın gelecekte karşılaşacağı sorunları Bayer’in “Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim” misyonuyla çözecek, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmeyi amaçlıyor.

İlköğretim çağındaki çocuklara Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi vesilesiyle ulaşabilen Bayer, bu yıl altıncısını düzenlemeyi hedeflediği “Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması” ile ise lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri fen ve bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi, çalışmalarını yönlendirmeyi ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. “Özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendirilecek olan projelerle Bayer, gençleri fen alanında yeni buluşlar yapmaya teşvik edebilmeyi amaçlıyor. 2014 yılından bu yana devam eden yarışmaya ilk beş yılı içerisinde toplam dört binin üzerinde öğrenci 3.191 projeyle başvurdu. Lise öğrencileri yarışmanın uygulanmaya başladığı yıllar kapsamında teknolojiden tarıma, kimyadan enerjiye birçok alanda bilimsel projeleriyle yer alma fırsatına kavuştu.

TASLAK YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuru Dönemi: 13 Ocak 2020 – 16 Mart 2020
Finale Kalanların Açıklanması: 13 Nisan 2020
Final ve Ödül Töreni: Mayıs ayının ilk yarısı

KATILIM ŞARTLARI
1. Yarışmaya Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencileri katılabilir.
2. Yarışmaya her öğrenci yalnız bir proje ile katılabilir.
3. Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir proje ile katılabilir ve he’ proje en çok iki öğrenci tarafından hazırlanır.
4. Bir projede sadece bir danışman görev alabilir ve danışman istediği sayıda projeye danışmanlık yapabilir. Projede danışman olması zorunlu değildir.
5. Bir proje en fazla iki öğrenci tarafından yürütülebilir.
6. Ödüller, projede görev alan kişi başına verilecektir.
7. Yarışmaya Bayer çalışanlarının çocukları katılamaz.
8. Yarışmaya, başka bir yarışmadan ödül almış projeler katılamaz.
9. Finale kalan projelerin danışman öğretmeni ve öğrencilerinin şehirlerarası ulaşım ve konaklama bedelleri ile İstanbul içindeki ulaşım ve yemek masrafları Bayer tarafından karşılanacaktır.
10. Proje başvuruları www.bayer.com.tr üzerinden yapılacaktır.

YARIŞMA ŞARTLARI
1. Yarışmaya başvuran projeler jüri tarafından “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç’ kriterlerine göre değerlendirilecektir.
2. Final görüşmesindeki projelerin sunumu ile ilgili anlatım materyalleri yarışmacılar tarafından getirilmelidir.
3. Yarışmaya başvuracak adayların yurtiçi ve yurtdışı seyahat konusunda herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedi
4. Final görüşmesine ait saat vb detaylar, organizasyon tarafın ayrıca bildirilecektir.

ÖDÜL
Final sunumuna katılan tüm öğrencilere katılım belgesi verilecektir.
Yarışmada öğrencileri dereceye giren okullara kupa, dereceye giren projelerin öğrencilerine başarı sertifikası ve tüm katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Ödüller:
Birinci, ikinci, üçüncü seçilen ve ayrıca Bayer Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan ekipler danışman öğretmenleriyle birlikt “Almanya Merkez Ofisi’ne Yaşam Bilimleri Yolculuğu” yapma üzere yurtdışı seyahati ile ödüllendirilecektir.

BAŞVURU YAPILACAK MECRA
Yarışma web sitesi www.bayer.com.tr

YARIŞMA YERİ
Bayer Türk / İstanbul
Web sitesi: www.bayer.com.tr
Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Balkan Caddesi No: 53 Ümraniye / İstanbul

Yarışmayla ilgili her türlü bilgi ve doküman desteği www.bayer.com.tr adresinde paylaşılacaktır.

İLETİŞİM
Yarışma Hakkında Bilgi için:
E- Posta: bayer@artipr.com.tr
Tel: 0212 347 03 30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here