Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi Örgütlenmelerini Arıyor

Bu proje; temelde, önce gençlere sonra da çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve evrende olup bitenleri merak edip sorgulatmayı hedefliyor. Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile yürütülüyor.

Eğer, örgütlenme olarak siz de Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ni uygulamak istiyorsanız ve bununla alakalı İstanbul’da gerçekleşecek proje eğitimine tam zamanlı katılmayı kabul ediyorsanız, hemen bir toplantı yapıp proje ekibini ve bu proje ekibinden eğitime gelecek olan 6 kişiyi (bu 6 kişiyi seçerken ekibinizde mümkünse 3 kadın 3 erkek bulundurun) belirleyebilirsiniz. Sonrasında başvuru formunu hep birlikte doldurup, 2 Aralık Pazar günü 23:59 saatine kadar [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Başvuru sürecinde proje ekibinden [email protected] adresinden destek alabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şeyler olursa bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yıl Bayer Genç Bilim Elçileri Projesini uygulayacak ekipler aynı zamanda Nisan ayından itibaren Bilim Tohumları Ekibi ile birlikte kırsal alanlarda proje etkinliklerini gerçekleştirecekler!

Bilim Elçileri

Bilim Elçileri Projesi, TOG Vakfı ve Bayer ortaklığında yürütülen bir bilim okuryazarlığı projesi.

Bu proje ile önce gençlere sonra da gençler aracılığı ile çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve bilim yapmak için illa ki laboratuarlara ihtiyacımız olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin aslında günlük hayatımızın içerisinde var olan bir şey olduğunu, yalnızca etrafımızda olup biteni gözlemleyerek, neden sorusunu sorduğumuzda bunu görebileceğimizi aktarıyoruz.

Bu projede gençler; öncelikle, ‘Bilim Okuryazarlığı’ başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar.

Ardından, ilköğretim çağındaki çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri gönüllü çalışmalarla ‘Bilim Elçileri’ olarak, çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini hedefliyorlar.

Bilim okuryazarı olmayı, bilim hakkındaki her şeyi bilmek değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak etmek, araştırmak ve anlamak olarak tanımlıyoruz.

Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor.

Bilim Elçileri projesi 2011 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı sahasında uygulanıyor. Proje uygulama sürecindeki deneyimlerimizin, bu alanda bir değişiklik yaratması, farklı çalışmalara ışık tutması ve en önemlisi bilimi sevmek ve sevdirmek yolunda fark yaratabilmesini diliyoruz.

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.