Bayer Genç Bilim Elçileri Proje Gönüllüsü Ol

üniversite öğrencileri
Bilim Elçisi

Bayer Türk ortaklığında 10 yıldır çocuklarla bilimin eğlenceli yönünü keşfediyor, birlikte deneyler yapıyoruz.

Bayer Türk ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığında yürütülen Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi, 10. yılında çevrimiçi uygulamalar için gönüllülerini arıyor.

Projenin Amacı!

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi, Toplum Gönüllüsü gençler aracılığıyla 9-12 yaş aralığındaki çocuklara bilimi sevdirmeyi hedefleyen bir bilim okuryazarlığı projesidir. Bu projeyle birlikte bilimin yalnızca laboratuvar gibi ciddi ortamlarda değil, günlük hayatımızda kullandığımız basit malzemelerle de yapılabileceğinin gösterilmesi hedeflenmektedir. Projeyle bugüne kadar 40.000 çocuk ve 3.300 genç ile birlikte çalışılmıştır.

Nasıl Olacak?

Bilim Okuryazarlığı Eğitimini tamamlayan Toplum Gönüllüsü gençler, 9-12 yaş aralığındaki çocuklarla çevrimiçi sınıflarda bir araya gelerek proje faaliyetlerini gerçekleştirecek.

Zoom üzerinden gerçekleştirilecek uygulamalar, 30 kişilik çevrimiçi sınıflarda, 6 Toplum Gönüllüsü genç kolaylaştırıcılığıyla gerçekleştirilecektir.

Bilim Okuryazarlığı Eğitimi Nedir?

2 gün boyunca çocuklarla iletişim ve çevrimiçi çalışma, proje deneylerinin uygulanması ve bilim ile ilgili temel kavramların ve doğru bildiğimiz yanlışların üzerine konuşacağımız bir eğitim olacak. Eğitimi tamamlayan her genç projenin artık bir Bilim Elçisi olur. Bilim Elçisi’nden beklenenler ise yıl boyunca en az 15 çevrimiçi uygulamaya katılmasıdır.

Eğitim Hangi Platformda ve Tarihlerde Gerçekleşecek?

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek. Müsaitliğinize göre aşağıda paylaştığımız 14-15 Kasım, 18-19 Kasım, 21-22 Kasım, 5-6 Aralık veya 12-13 Aralık eğitim tarihlerinden birisini seçmeniz gerekiyor. (Birden fazla müsaitlik tarihi belirtebilirsiniz.)

Eğitime Katılırken Nasıl Hazırlanmalıyım?

Eğitimin 1. gününde, Çocuklarla İletişim, Çevrimiçi Çalışma ve Bilim Okuryazarlığı üzerine konuşacağız. Dilerseniz yanınızda kağıt kalemlerinizi bulundurabilirsiniz. 🙂

Eğitimin 2. gününde, yıl boyunca yapacağımız 9 deney ve 3 etkinliği birlikte gerçekleştireceğiz. Eğitim öncesi sizinle basit deney malzeme listesi paylaşacağız. Eğitime katılırken tüm malzemelerinizle hazır olmanızı rica ederiz. 🙂 Eğitim boyunca, uygulama içeriğimiz gereği kameralarınızın açık olması gerekmektedir.

Başvurumun Sonucunu Nasıl Öğreneceğim?

Başvurunuz hakkında 4-8 Kasım tarihleri arasında mail yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Proje başvuruları 1 Kasım 23:59’da sonlanacaktır. Projeyle ilgili sorularınız olursa irtibata geçebileceğiniz mail adresi; Elif Gözde Kayrak; elif.kayrak@tog.org.tr

Sen de Toplum Gönüllüsüysen ve projenin yeni döneminde bizimle Bilim Elçisi olarak gönüllülük yapmak istiyorsan bu linkten https://form.jotform.com/202855534605961 başvurunu yapabilirsin!

Son başvuru tarihi 1 Kasim 23:59