Bayburt Üniversitesi’nde Lisansüstü Öğrenciler-Araştırmacılar Araştırma Becerilerini Geliştiriyor

“Bayburt Üniversitesi’nde Lisansüstü Öğrenciler-Araştırmacılar Araştırma Becerilerini Geliştiriyor” programının farklı branşlardaki eğitmenleri, gerek akademik çalışmalarda gerekse de lisansüstü tez savunma sınavlarında bir araya geldiklerinde lisansüstü öğrencilerin bilimsel araştırma ve akademik makale-tez-bildiri-poster hazırlama becerilerinin geliştirilmesinin genç araştırmacıların bilimsel yetkinliğinin ve araştırma kapasitelerinin arttırılmasına faydalı olacağı kanaatine varmışlardır.

Bu çıkarımların bir sonucu olarak, bu üç günlük lisansüstü eğitim etkinliği müfredatı oluşturulmuş ve özellikle; bilim ve bilimin doğası, araştırma konusunun belirlenmesi, araştırmada özgün değerin önemi ve belirlenmesi, araştırmada yaygın etkinin önemi, bilimsel bilgiye erişim süreci, arama motorlarının kullanımı, bilim etiği, tez yazma ve intihal programlarının kullanımı, makale yazılım programı, makalelerde atıf gösterme, makale yazımı ve incelemesi hakkında önemli bilgiler, genel laboratuvar güvenliği, birçok mühendislik ve temel bilimlerinde malzeme karakterizasyonu konusunda yaygın olarak kullanılan yöntemler ve cihazlar, 3B yazıcılar, akademik çalışmalarda kullanılan bazı paket programlar ve yazılım dilleri, ölçüm sistemleri, bildiri ve poster hazırlama ile konferanslar, projeler ve destek programları, iyi sunum yapabilme ve hitabet teknikleri, rol modeli oluşturulması ve iyi uygulama örnekleri konularında eğitimlerin verilmesi hedeflenmiştir.

ETKİNLİK KAPSAMI
Önerdiğimiz etkinliğe, düzenleme kurulu üyelerimiz ve eğitmenlerimiz; Bayburt Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nden belirlenmiş olup etkinliğe katılacak lisansüstü öğrencilerin ve genç araştırmacıların Bayburt, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Balıkesir ve İstanbul illerinin dışında Gümüşhane, Sivas, Ağrı ve Trabzon gibi civar illerde bulunan farklı üniversitelerden de katılım öngörülmektedir.

Etkinliğimizde araştırma konusunun belirlenmesi, araştırmada özgün değerin önemi ve belirlenmesi, araştırmada yaygın etkinin önemi, bilimsel bilgiye erişim süreci, arama motorlarının kullanımı, bilim etiği, tez yazma ve intihal programlarının kullanımı, makale yazılım programı, makalelerde atıf gösterme, makale yazımı ve incelemesi hakkında önemli bilgiler, genel laboratuvar güvenliği, birçok mühendislik ve temel bilimlerinde malzeme karakterizasyonu konusunda yaygın olarak kullanılan yöntemler ve cihazlar, akademik çalışmalarda kullanılan bazı paket programlar ve yazılım dilleri, ölçüm sistemleri, bildiri ve poster hazırlama ile konferanslar, projeler ve destek programları, iyi sunum yapabilme ve hitabet teknikleri, rol modeli oluşturulması ve iyi uygulama örnekleri konularına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecektir.

Ayrıca eğitimimiz lisansüstü öğrencilere ve genç araştırmacılara yönelik olup; mühendislik bölümlerinde ve temel bilimlerde öğrenim görenler katılabileceklerdir.

ETKİNLİK YERİ
Etkinlik programı 3 gün olarak düzenlenmiştir ve 1. ve 3. gün 9’ar saat 2. gün ise 10 saat teorik, teorik+uygulama veya uygulama dersine yer verilmiştir. Bir dersin teorik, teorik+uygulama ya da uygulama durumu içeriğine göre belirlenmiş olup uygulamalı dersler iki farklı türde yapılacaktır. Birinci türde tüm öğrencilere ilgili dersin uygulaması, dersi veren eğitmen tarafından anlatılacaktır. İkinci türde ise öğrenciler, birebir eğitim almak için A-B-C ve D olmak üzere 4 farklı gruba (7 veya 8’erli) ayrılarak ilgili uygulama dersi her bir gruba ayrı ayrı ilgili 4 eğitmen tarafından verilecektir.

Bu kapsamda derslerimizin, Bayburt Üniversitesi Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda ve Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılması, konaklamanın ve iaşenin de yine Bayburt Üniversitesi Uygulama Oteli’nden temin edilmesi planlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × two =