BASKES

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Fen ve Matematik Proje Yarışması

İli : Samsun
Okulun Adı:
Alparslan İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Ata Sami ÖZTÜRK
Danışman Öğretmen:
Aynur KARA

PROJE AMACI:
DÜZ KESIMLERDE MAKAS VE MAKET BIÇAĞINI ORTADAN KALDIRMAK

PROJE HEDEFİ:
MAKAS VE MAKET BIÇAĞIYLA YAPILAN KAĞIT VE KARTON KESIMLERINDE GENELLIKLE TAM DÜZ BIR ŞEKILDE KESIM YAPAMIYORDUK.HEDEFIMIZ ISE YAPILAN BU PROJE ILE BU SORUN ORTADAN KALDIRMAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
UYGUN BIR PLASTIK `T` CETVELI BULUNDU.CETVELE UYGUN MAKINELERLE KESICI ALETIN GIRECEĞI ŞEKILDE KANAL AÇILDI.KESICI ALETIN BULUNDUĞU TAHTA UYGUN KONUMA GELECEK ŞEKILDE KESILDI VE YUVA AÇILDI.MAKET BIÇAĞININ UCU KIRILARAK TAHTAYA YERLEŞTIRILDI.MAKARALARIN GIRMESI IÇIN MAKARA YUVASI AÇILDI VE MAKARALAR YERLEŞTIRILDI.MAKARALARIN HAREKET ETMEMESI IÇIN MAKARALAR SIKIŞTIRILDI.MAKARAYA TESPIH IPI YERLEŞTIRILDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1 ADET `T` CETVELİ ALINDI + KESICININ YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN CETVELE KANAL AÇILDI + BIR TAHTA PARÇASI UYGUN KONUMA GETİRİLDI + BU TAHTA PARÇASINA MAKET BIÇAĞININ UCUNU YERLEŞTIREBILMEK IÇIN YUVA AÇILDI + MAKET BIÇAĞI AÇILAN YUVAYA YERLEŞTIRİLDİ + CETVELE MAKARALARI YERLEŞTIRMEK IÇIN DELIK AÇILDI + MAKARALAR AÇILIN YUVALARA YERLEŞTIRILIRDI + BU MAKARALARA TESPIH IPI GEÇIRILDI + TESPIH IPINI ARASINA YUVAYA OTURACAK ŞEKILDE KESICI YERLEŞTIRILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PLASTIĞIN KESILMESI + YUVANIN AÇILMASI + KESICININ BOYUNUN AYARLANMASI + MAKARALARA YUVA AÇILMASI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
İSTENILEN AÇIDA DÜZ ŞEKILDE KAĞIT VE KARTON KESEBILEN BIR `T` CETVELI ELDE EDILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PIYASADA BULUNAN `T` CETVELLERININ IŞLEVININ ARTTIRILARAK MIMARLIK ALANINDA VEYA KAĞIT VE KARTON KESIMIYLE ILGILI MESLEK DALLARIYLA BÜYÜK DERECEDE KOLAYLIK SAĞLAYACAĞI BEKLENMEKTEDIR.

KAYNAKLAR:

PROJENİN TAKVİMİ:

5 GÜN PROJENIN ÇALIŞMA SISTEMININ DÜŞÜNÜLMESI + 5 GÜN MALZEMELERIN ARAÇ GEREÇ LISTESININ BELIRLENMESI + 4 GÜN KAYNAK KIŞI VE KURUMLARIN BELIRLENMESI + 2 GÜN MONTAJ IŞLEMI

PROJE BÜTÇESİ:
`T` CETVELI = 20TL MAKET BIÇAĞI = 3TL MAKARALAR = 2TL TESPIH IPI = 1TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
: ENDÜSTRI MESLEK LISESI + DANIŞMAN ÖĞRETMEN + AILEM