BARUT AĞACINDAN ORGANİK BOYA ÜRETİMİ

Proje Tanıtımı:

BARUT AĞACINDAN ORGANİK BOYA ÜRETİMİ

BARUT AĞACININ MEYVELERİNDEN YARARLANARAK KOLAY VE ORGANİK BOYA ÜRETİMİNİ SAGLAMAK

Batı avrupa, batı asya, kuzey afrika ,kuzey amerika ve ülkemizde karadeniz kıyılarında, orta anadoluda 1300 m, kayseri dolaylarında 1700 m konya ve denizli dolaylarında 1350 m rakıma kadar yayılış gösterir.-15 derece sıcaklıklara kadar dayanır.Meyve içinde 2-3 adet , mercimek biçimli, yassı tohum bulunur.Tohum toplama zamanı sonbahardır. Yaz ortasında görülen meyve bezelye büyüklüğünde, olgunlukta kırmızımsı siyah renkli olup eylül ayına kadar dallarda kalır.Meyvenin etli kısımlarından ayrılan tohumlar sonbaharda hemen veya rutubetli kısımda +5 derece de 8 haftalık soguk katlamaın ardından erken ilkbaharda ekilir.Yazın yarı olgun çeliklerle camekanda, sonbahar veya geç kışta sera şartlarında sert çelikle ve Ekim-Mart aylarınada daldırma ile üretilir.

Rüzgara kent iklimine ve endüstriyel yörelere dayanıklıdır.Park ve bahçelerde soliter ve grup halinde,nemli ortamlara ait tesiste ya da arı konukçusu olarak kullanılır.Odunundan elde edilen kömürden barut yapılırken farklı olarak bu projede barut ağacının meyvelerinde bulunan Antraglikozidler, Tanen,Saponin, Acı maddeler, Şekerli komponentler,Elma asidi,Frangul asidinden yararlanarak kolay ve organik boya üretimini gerçekleştirmek.

1. Aşamada Barut agacı meyveleri toplayıp ezildikten sonra elde edilen sıvı kısmı süzülerek belli süre kaynatıldı ve boyası elde edildi.

2.Aşamada elde edilen bu boya belli süre bekletilip etil alkol ile karıştırıldıktan sonra dinlenmeye bırakıldı. İki deneyden elde edilen boyalar karşılaştırıldı ve 2. deneyde elde edilen boyanın daha iyi olduğu keşfedildi.

Elde edilen bu boya ile resimler yapılabilir veya kumaş boyaması gerçekleştirilebilir.Çeşitli süs eşyaları boyanabilir kalitesi daha da iyi arttırılarak sanayinin çeşitli alanlarında kullanılabilir.