BALIMI YEDİRMEM

Proje adı: BALIMI YEDİRMEM

PROJENİN AMACI:

Doğaya zarar vermeden bahçemizi ve arılarımızı korumak.

Bahçemizi ve arılarımızı yabani hayvanlardan korumak , çiftçilere ve arıcılar rahat bir nefes aldırmak, saf ve şekersiz balın hayatımızdaki yerini artırmak, tarla ve bahçemize verdiğimiz emeğin yok olmasını önlemek ve balın ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak…

PROJENİN HEDEFLERİ:

1.Ayıların petekleri telef etmelerini önlemek.

2.Balın hayatımızdaki yerini artırmak.

3.Arıcılara işlerini gönül rahatlığı ile yaptırabilmek

4.Vahşi hayvanların bahçeye zarar vermesini engellemek

5.Bahçemize yabani hayvanların zarar vermesini engellemek.

6.Çiftçi ve arıcıları uykusuzluktan kurtarmak.

LİTARATÜR TARAMASI:

www.okunelektronik.com

www.elektrotekno.com

http://320volt.com

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYAETLER:

Merhaba ben Trabzon Şalpazarı Gökçeköy İlköğretim okulundan İbrahim ERATA;

Geçen yıl babama ait on iki tane arı kovanını ayı parçaladı, ballarını yedi. Babamın durumu beni çok etkiledi.Yaklaşık 4-4.5 bin lira zararımız oldu. Bu benim için büyük paraydı. Öğretmenlerimin derslerde proje yapmaktan bahsettiğini, bazı arkadaşlarımın da bu çalışmalara katıldığını hatırladım ve babamın arılarını korumak için neler yapabileceğimi düşünmeye başladım. Proje kesinlikle yabani hayvanlara ve doğaya zarar vermemeliydi. Fikirlerimi öğretmenimle paylaştım. Öğretmenim de destek olacağını söyledi ve çalışmaya başladık.

Önümüzdeki ilk engel ayıyı yakalayacak olan sistemi tasarlamaktı.Bir beyin fırtınası yaptık ve sonuç olarak hareket dedektörü(Pır )sensör kullanmaya karar verdik .Piyasada bu sensörlerin 12 voltla çalışanı pek bulunmamakta, biz de kendimiz bir sensör üretmeye karar verdik.Piyasada bulunan 220 volt şehir elektiriği ile çalışan bir sensörü aldık ve içerisini inceleyerek sistemi 12 volt ile çalışan bir şekle dönüştürebileceğimizi düşündük.Sensörün içerisinde 220 voltu 24 volta indiren bir kondansatörün bulunduğunu farkettik ve bu kondansatörü yerinden söktük.İçerisinde bir röle vardı ve röle 24 voltluk bir röle idi. Bacak bağlantılarını ölçerek bu röleyi söktük ve 12 voltluk bir röle ile değiştirdik.Sistemin içinde gece ve gündüz modunu ayarlayan bir Ldr bulunduğunu gördük. Bu Ldr yi söküp yerine 10k lık bir direnç lehimledik.Devreye enerji verdik ve devre 12 volt ile muhteşem bir şekilde çalıştı.Daha sonra pır sensörü sağlamlaştırmak için silikonla devresini kapladık. Böylece nem ve sudan etkilenmeyen bir hale getirdik.Sensörü PVC boru içerisine güzelce yerleştirdik .Böylece hem ayakta durabilecek hem de yağmur ve kardan etkilenmeyecek hale getirdik.Pvc boruyu kamuflaj renkli bir yapışkan ile kapladık .Bu hem estetik kazandırdı hem de kamuflaj sağladı .Çünkü sistemimiz askeri amaçla da kullanılabililir.Daha sonra 12 voltluk akü ile sistemin kaç gün çalışacağını tespit ettik.Bu aküler şarzlı olduğu için sistemimiz şarz edilip aylarca kullanlılabilecek hale getirildi.

ULAŞILAN SONUÇ:Başlangıçta koyduğumuz tüm hedeflere ulaşılmıştır.Şu anda arazi şartlarından pek etkilenmeyecek sağlamlıkta .Uzun süre şarz ihtiyacı duymayan , 12 m yarıçaplı bir alanda rahat yakalama yapabile, .arazide kablo döşemeye gerek kalmadan çalışabilen, askerlerimizin de karakolların çevresine döşeyebileceği şok etkisi ile ayıları ürkütebilen bir araç tasarlanmıştır ve çalışmaktadır.Bu arada projemizden haberdar olan bazı arıcılardan ilk siparişlerimizi de aldık .Okul bütçemize biraz katkı sağlayacağız

Sayısal veriler.Pır sensör çalışma gerilimi .8.2 voltta çalışmaya başlıyor 12 voltta rahat çalışıyor

Yakalama sahası .12 m menzil ve gözün önünde yaklaşık 140 derecelik geniş açı ile yakalama yapabiliyor

Maliyet .125 tl

Geliştirme önerileri:Bir kaç tane daha dedektör paralel bağlanıp daha geniş bir alanda tespit yapılabilir.Bunu denedik ve çalışmaktadır.

2-Güneş enerjisi ile şarz devresi yapılabilirse daha da verimli olur.Maliyeti biraz yükselir

Saygılarımızla Gökçeköy İlköğretim Okulu Bilim Ekibi

En güzel besin en doğal olanıdır. Doğal ve hakiki bal yapma alanları her gün azalmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin