BALIKLAR ÖLMESİN, DENİZLER TEMİZ KALSIN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: FABRIKADAN ÇIKAN KANALIZASYON SULARI DENIZ, GÖL VE NEHIRLERE DÖKÜLÜYOR. BU KANALIZASYON SULARI DENIZDE YAŞAYAN CANLILARI ZEHIRLIYOR. İŞTE BIZIM BURADAKI AMACIMIZ O CANLILARIN HAYATINI KURTARMAK VE ÇEVREMIZIN TEMIZLIĞINI SAĞLAMAKTADIR.

PROJE HEDEFİ: DÜNYA?DA DAHA GÜVENLI BALIKLARIN TUTULMASI, DENIZLERIN TEMIZ VE SUYUN TASARRUFU KULLANILMASINI ALIŞKANLIK HALINE GETIRMEKTIR.

PROJE ÖZETİ: BU PROJENIN GENELLIKLE FABRIKALARDA VEYA EVLERDE KULLANILIR. FABRIKADA KANALIZASYONA TAKILIR. EVDE ISE BAHÇE SULANIR. BÖYLECE SU TASARRUFU YAPMIŞ OLURUZ. AYNI ZAMANDA ÇEVREDE VE DENIZ KIRLILIĞINI ENGELLEMIŞ OLACAĞIZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: BIR LAVABO HORTUMUNUN SÜZGEÇLI OLAN KISMINA SÜNGERI BAĞLAYACAĞIZ. SONRA KIRLI OLAN SUYU HORTUMUN AÇIK OLAN KISMINDAN DÖKECEĞIZ. VE SÜNGERLI KISMINDAN ÇIKAN SUYUN TEMIZ VE SAF OLDUĞU GÖZLEMLENECEKTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: YÖNTEM OLARAK BIR KABA KOYDUĞUMUZ KIRLI SUYU BORUNUN AÇIK KISMINA DÖKTÜK. VE SUYUN DAHA TEMIZ, DAHA BERRAK OLMASINI SAĞLADIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR: FABRIKADAN ÇIKAN KANALIZASYON SULARI TEMIZ VE BERRAK OLACAK. DENIZDEKI CANLILAR YAŞAYACAK VE INSANLAR SAĞLIKLI BALIKLAR TUTUP YIYEBILECEKLER, ÇEVREYI TEMIZ GÖRECEĞIZ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: BU PROJENIN DEĞERLENDIRMESINI YAPARKEN, SONUCA BAKTIK. SONUÇ SON DERECE DOĞAL VE ETKILEYICIYDI. BIZDE BÖYLE BIR PROJENIN HAYATA GEÇMESI GEREKTIĞINI DÜŞÜNDÜ. VE BU PROJEYI GELIŞTIRDIK.

KAYNAKLAR: ÇEVREMIZE BAKARAK BEN BÖYLE BIR ÇEVRE SORUNUN ÇÖZÜLMESI GEREKTIĞINE KARAR VERDIM VE BÖYLE BIR PROJENIN YAPILMASI GEREKTIĞINI DÜŞÜNDÜM.

PROJENİN TAKVİMİ: PROJENIN YAPIM SÜRESI ÇOK KISADIR. YANI BU PROJEYI YAPARKEN ÇOK AZ ZAMAN HARCAYACAĞIZ. BU PROJE DENEYININ SONUCU HEMEN GÖRÜLÜR.

PROJE BÜTÇESİ: BU PROJEYI YAPARKEN BÜTÇEYI FAZLA ETKILEMEYIZ. ÇÜNKÜ: KULLANILAN MALZEMELERIN MALIYETI DÜŞÜKTÜR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: BU PROJEYI YAPARKEN ARKADAŞIM VE ÖĞRETMENIMDEN DESTEK ALDIM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin