Balıkesir’de Herkes İçin Bilim Var!

Şenliğimiz kapsamında planlanan etkinlik alanları; matematik, fizik, kimya, biyoloji, genetik, ekoloji, robotik, mimarlık-mühendislik, sosyal bilimler, sanat, tasarım, astronomi ve STEM şeklindedir. Bu bağlamda içeriği gözlem, atölye çalışmaları, oyunlar, drama, tiyatro ve sahne şovları, sergiler, söyleşi ve seminerler, grup çalışmaları, deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar ve yarışmalarla desteklenen, 193 etkinliğin, açık ve kapalı alanlar kullanılarak 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılması planlanmıştır.

Hedef kitlemiz; okul öncesi-ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, öğretmenleri, velileri ile Balıkesir halkı ve il dışından gelecek olan katılımcılardır. Ayrıca, engelli bireylerin de katılımının sağlanması için planlama yapılmış olması ve fiziksel olarak katılım sağlayamayacak bireyler için sosyal medya ve yerel basın aracılığıyla canlı yayınların yapılacak olması projemizin daha geniş bir kitleye ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Şenliğimizin açılışı, kurumumuzda (Şht. Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nde) 27 Eylül günü halkın, öğrencilerimizin, proje ekibinin ve protokolün katılımlarıyla gerçekleştirilecektir. Şenlik 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Etkinlikler için planlanan süre, 27 Eylül tarihinde, 09.00-21.00 saatleri, 28 Eylül tarihinde 09.00-22.00 saatleri ve 29 Eylül tarihinde 09.00-22:00 saatleri arasındadır. Gece gökyüzü gözleminin 28 Eylül ve 29 Eylül tarihlerinde kurumumuzun bahçesinde yapılması planlanmıştır. Bu etkinliklerin yanında, eş zamanlı oturumlar şeklinde atölye çalışmaları yapılacaktır. Bazı atölyelerin günde birkaç defa yapılması, bazılarının ise farklı günlerde yapılması planlanmıştır. Tekrarlanan atölyelerle ve gerçekleştirilen etkinliklerle birlikte proje boyunca yapılması planlanan toplam etkinlik sayısı 193’tür.​

Atölyeler
150’den fazla atölye ile fenden matematiğe, sanattan felsefeye birçok alanda paylaşımda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.

Gece Gözlemleri
Tüm halkımıza açık gece gözlemleriyle aileniz, arkadaşlarınız ve öğrencilerinizle birlikte eğlenceli bir eğitim – öğretim ortamında gökyüzünü gözlemleyebilirsiniz.

Söyleşiler
Birbirinden değerli konuşmacılarımız ile farklı alanlarda söyleşilerimize davetlisiniz.

Bilim Şovları
Bilimi seven, merak eden, sadece okuyarak değil, deneyerek ve gözlemleyerek öğrenmeyi hak eden çocuklarımız, en az onlar kadar meraklı büyüklerimiz bilim şovunu kaçırmayınız.
Planetaryum

Balıkesir’e planetaryum geldi! Planetaryum veya gezegenevi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isimdir.

​Online Bağlantılar
Onlar gelemiyorsa biz onlara bağlanıyoruz. Birlikte NASA’ya bağlanmaya ne dersiniz?

https://balikesirdeherkesicinbilimvar.weebly.com