Balıkesir Gönen MEhmet Ahmet Genç Ortaokulunda Matematik eTwinning Projeleri

MATEMATİKÇİ DEDEKTİFLER

 

PROJENİN AMACI

Matematik öğretmeni Filiz İşlek’in rehberliğinde yürütülen “Matematikçi Dedektifler” adlı projenin amacı, geçmişten günümüze matematik biliminin gündelik yaşamda nasıl kullanıldığını ve diğer bilim dallarına nasıl bir yardımı dokunduğunu ortaokul matematiğini esas alarak incelemektir.  Bu amaçla oluşturulan proje ekibinde 5. Sınıflardan 8 öğrenci görev almakta. Aralık ayında başlayan projede, Türkiye’nin farklı illerinden 10 okul ve Azerbaycan’dan 1 okul ilk etapta tanışma ve kaynaşma etkinlikleri yaptı. Projenin logosunu ve tanıtım afişlerini öğrenciler farklı Web 2.0 araçları kullanarak kendileri hazırladılar ve yapılan oylamalar sonucu kazananı kendileri belirlediler. Ayrıca projenin resmi Twinspace sayfasında da sohbet ederek birbirlerini tanıdılar. İlerleyen aylarda da öğrenciler ders konuları ile ilgili farklı etkinlikler içinde yer alarak projenin amaçlarına ulaşmak için çalışacaklar.

 

YAPILAN ÇALIŞMALR

 • Öğrenciler proje için kendi logolarını ve afişlerinin tasarladılar.Oylama yapılarak proje logosu ve afişi belirlendi.Projemizin afişi ve logosu bizim okulumuzun öğrencilerinin hazırladığı logo ve afişlerden seçildi.
 • Öğrenciler kendilerini bazı web 2.0 araçları kullanarak proje arkadaşlarına tanıttı
 • eu sitesi üzerinden “Matematikçi Dedektifler Kodluyor” isimli kodlama etkinliğimizi gerçekleştirdik ve sertifikalarımızı aldık.
 • Yeni yıl için bütün proje ortakları sanal sınıf oluşturdu ve bu fotoğraflarla 2021 takvimi hazırlandı.
 • Öğrencilerimiz Wordart web 2.0 aracını kullanarak projemiz için kelime bulutları hazırladı.
 • Projenin Blog Sayfası:
 • https://matematikcidedektifler.blogspot.com/ 
  • Projenin Facebook Sayfası:

  https://www.facebook.com/groups/587137845429728/

 

 

MATH SCHOOL IN MY DREAM-HAYALİMDEKİ MATEMATİK OKULU

Projemizin amacı matematiğin gizemli dünyasına yolculuk yaparak matematiğin tarihçesini geçmişten günümüze gelen matematiği, hayatın içindeki matematiği , doğanın içindeki matematiği dijital öğrenme araçları ile öğrencilerimizle sunmak.Bunun için öncelikle bir MATH-SCHOOL IN MY DREAM (Hayalimdeki Matematik Okulu) oluşturacagiz.Okulumuzu Bilim Adamları Sınıfı, Aşçılar Sınıfı,Yazılım ve Kodlama Sınıfı,Sosyal Sınıf, Doğa Sınıfı,Senaristler Sınıfı olarak sınıflara ayıracagiz.Bu sınıflarla beraber her ay etkinlikler yaparak dersimizin kazanımlarımızı daha kalıcı öğrenme ortamları oluşturarak öğrencilerimize sunmaya çalişacagiz.

Bu amaçla oluşturulan proje ekibinde 5. Sınıflardan 9 öğrenci görev almakta. Ocak ayında başlayan projede, Türkiye’nin farklı illerinden 9 okul ve Azerbaycan’dan 1 okul ilk etapta tanışma ve kaynaşma etkinlikleri yaptı. Projenin logosunu ve tanıtım afişlerini öğrenciler farklı Web 2.0 araçları kullanarak kendileri hazırladılar ve yapılan oylamalar sonucu kazananı kendileri belirlediler. Ayrıca projenin resmi Twinspace sayfasında da sohbet ederek birbirlerini tanıdılar. İlerleyen aylarda da öğrenciler ders konuları ile ilgili farklı etkinlikler içinde yer alarak projenin amaçlarına ulaşmak için çalışacaklar.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

 • Öğrenciler proje için kendi logolarını ve afişlerinin tasarladılar.Oylama yapılarak proje logosu ve afişi belirlendi.
 • Öğrenciler kendilerini bazı web 2.0 araçları kullanarak proje arkadaşlarına tanıttı
 • Öğrencilerimiz Wordart web 2.0 aracını kullanarak projemiz için kelime bulutları hazırladı.
 • Tüm proje ortakları ve öğrencilerle tanışma toplantısı yapıldı ve Kahoot web 2.0 aracı ile eğlenceli etkinlikler yapıldı ve kahoot öğrencilere tanıtıldı. Sonrasında öğrencilerden projemizle ilgili Kahoot web 2.0 aracı kullanarak sorular oluşturmaları istendi. Hazırlanan soruları projedeki diğer öğrenciler de oynayarak çok eğlendiler.
 • 28 Ocak Veri Gizliliği Gününde bütün öğrenciler bilgilendirildi ve bu önemli konuya farkındalık yaratmak için çevresindekilerle röportajlar yaptılar ve sonucunda çıkarımda bulundular

 

 • Projenin Blog Sayfası:

https://projemizmatematik.blogspot.com/

 

https://instagram.com/mathsschoolinmydream?igshid=eaux5clnsig7

 

 • Twitter Sayfası

https://twitter.com/my_mathematics?s=08

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × one =