BALIK MAKİNESİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İLİ:ANKARA / YENİMAHALLE

OKUL ADI: Ostim İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Barış Can Kuru

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Yasemin Güngör

PROJE AMACI:
BALIKLARIN YAVRULARINDA YAŞANAN KAYIPLARI ÖNLEMEK VE DAHA FAZLA YAVRU ALABİLMEK İÇİN YAPILAN BİR ARAÇ.

PROJE HEDEFİ:
1.BALIKLARIN AĞZINDAN YUMURTALARI ATMALARINI ÖNLEMEK. 2.BALIKLAR YUMURTALARI AĞIZLARINDA TUTARKEN YEM YEMEDİKLERİ İÇİN YIPRANIYORLAR BU SEBEPLE BALIKLARIN YIPRANMALARINI ÖNLEMEK. 3.YAVRU MİKTARINI ARTTIRMAK.

PROJE ÖZETİ:
CİCHLİD TÜRÜ BALIKLAR YAVRULARINI 24 GÜN AĞIZLARINDA BÜYÜTÜYORLAR BU NEDENLE 24 GÜN HİÇBİR ŞEY YEMİYORLAR AÇ KALIYORLAR ZAYIFLAYIP HASTALANIP ÖLEBİLİYORLAR. BU PROJEDE BALIK HİÇ YIPRANMIYOR.PROJENİN MALİYETİ DÜŞÜKTÜR VE HER AKUVARİST KENDİ YAPABİLİR.GEREKLİ OLAN MALZEMELER BİR KREMA POMPASI, BİR ISITICI VANTUZU, HAVA HORTUMU, SİNEK TELİ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
CİCHLİD TÜRLERİNDEN YUNUS CİCHLİD (CYRTOCARA MOORİİ) CİNSİ V.B TÜR BALIKLAR YAVRULARINI AĞZINDA BÜYÜTÜRLER.DOĞAL ORTAMI HARİCİNDE STRES ALTINDAYKEN YAVRULARINI AĞZINDAN ATABİLEN HASSAS BALIKLARIN YUMURTALARINDA KAYIPLAR YAŞANIR.BU KAYPLARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN mAKİNEDE ANNE AĞZI ORTAMI OLUŞTURULDU.PLASTİK BİR POMPA İÇERİSİNE HAVA HORTUMUNU BAĞLANDI.FAKAT HAVANIN YUMURTALARA TEMASI HALİNDE YUMURTALAR ÇÜRÜR.BU SEBEPLE HAVA HORTUMU YUMURTALARA TEMAS ETMEYECEK ŞEKİLDE MONTE EDİLDİ.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi