BAL TESTİ

Proje Tanıtımı:

Bal, nasıl meydana geldiği konusunda hala mucize kabul edilen bir yiyecektir. Arıların nasıl bu kadar sistemli çalıştıkları, nasıl haberleştikleri, petekleri nasıl yaptıkları ve nasıl bu kadar faydalı olduğu araştırma konusudur. Bilim insanları tarafından incelenmeye devam edilen balı organik olarak yemek elbette ki daha faydalı olacaktır. Ancak organik olduğunu söyledikleri balı alıp eve götürdüğümüzde şekerlendiğini görürüz.

Bal tüketenler arasında yaptığımız ankette herkes organik bal tüketmek isteyip, bunu anlayabilen çok az kişi çıkmıştır. Organik balı anlamaya yönelik bir çözüme ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.

Organik beslenmeyi özendirmek ve bunu sağlamak fen ve teknoloji dersinin amaçlarındandır. Doğru beslenmek için aldığımız balların şeker katkılı çıkması elimizde olmadan yaptığımız bir hatadır. Yaptığımız anketler de göz önünde bulundurularak bu problemi çözmek için bal testi projesi geliştirilmiştir. Bu testi geliştirirken organik balı tanıma yollarından faydalanılmıştır.

Tükettiğiniz balın doğal ve katkısız olup olmadığını anlamak için aşağıdaki küçük ipuçları size yardımcı olacaktır.

1. Gerçek balın çok özel , esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken , saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

2. Gerçek bal , glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller , tuzlar içerir.

3. Gerçek bal çok çok tatlı değildir , koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.

4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.

5. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.

6. Gerçek bal , kekik , keven , katır tırnağı , sığır kuyruğu çiçeklerinin çeşitlerine göre açık mor , sarı , hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.

7. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda , gerçek bal çok daha ağır gelir.

Buraya kadar ki tanıma yolları çok ayırt edici değil çünkü her zaman yanımızda organik bir bal bulundurup karşılaştırma yapamayız.

8. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur , dayanıklıdır geç yanar , glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir. Bu tanıma yöntemi daha kesin ve anlaşılır bir yöntemdir.

Bunun uygulamak için çakmakların yanına küçük kutu içerisinde kürdanlar konulması düşünülmüştür. Yaptığımız denemeler sonucunda organik olmadığını düşündüğümüz ballar yaklaşık 8 saniyede kömürleşirken organik ballar en az 12 saniye akışkanlığını koruduktan sonra yanmaya başlıyor.

Sonuçta gerçek bal , arının doğadan tamamen kendi çabalarıyla en saf halde toplayıp kendi enzimleriyle midesinde üretmiş olduğu bir gıda maddesidir. Oysa glikozlu bal , arı kovanının içine yerleştirilen glikoz-şeker şerbetini arının emmesi ve bunu bala çevirmesinden ibarettir.

Buradan anlaşılacağı üzere , gerçek bal ile katkılı balın hem fiyat hem de besin değeri olarak karşılaştırmasını yapmak çok yanlıştır.

Bal tüketiminde gerçek bal olduğuna dikkat etmek bu yöndeki üretimin desteklenmesini sağlayacaktır.

Saygılarımızla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin