BAL PETEĞİ NİÇİN ALTIGENDİR

PROJE ADI:BAL PETEĞİ NİÇİN ALTIGENDİR.

PROJE AMACI: ALTIGEN- ÖĞRENCİLERİN ŞEKİL OLUŞTURMASINI GÖREREK, YAŞAYARAK MATEMATİKTE GEOMETRİ ŞEKİLLERİNİN BİR OYUN HAVASINDA ZEVKLİ HALE GETİRİLMESİNİ SAĞLAMAK, MATEMATİĞİ SEVDİRMEK.

GİRİŞ: PETEKLERİN İNŞASINDA DUYULAN GEOMETRİ KAADELERİNİN NE DERECE İDEAL OLDUĞUNU ANLAYABİLMEK İÇİN MATEMATİKİ BİR BAKIŞ AÇISINA SAHİP OLMAK GEREKİR. BİR ALANI BUŞLUKSUZ BÖLMEK İSTERSEK YA ÜÇGEN YA DÖRTGEN VEYA ALTIGEN KULLANMALIYIZ. KENAR SAYISI ALTIDAN FAZLA OLAN DÜZGÜN BİR ÇOKGEN İLE BOŞLUKSUZ BÖLME MÜMKÜN DEĞİLDİR. BENZER ŞEKİLDE DÜZGÜN BEŞGENLERDE UYGUN BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR.

AYRICA EŞİT ALANLI ÜÇGEN, DÖRTGEN VE ALTIGEN BİRBİRİ İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA EN AZ ÇİZGİ UZUNLUĞU ALTIGENDE OLMAKTADIR. DOLAYISI İLE EN AZ BAL MUMU SARFİYATI BU ŞEKİLDE BÖLME KULLANILARAK ELDE EDİLEBİLİR.

KULLANILAN YÖNTEM:TASARIM, ÇİZİM, KESİM VE ŞEKİLLERİ OLUŞTURMA.

PROJE ÇALIŞMKASININ TAKVİMİ: 14.11.2011 _ 06.12.2011 : LİTERATÜR TARAMASI

06.12.2011 _ 17.01.2012: PROJENİN UYGULANMASI

ULAŞILAN SONUÇLAR: FARKLI KONUMLARDAKİ ŞEKİLLERİN ARI PETEĞİ İLE İLİŞKİSİNİ GÖRÜLDÜ, EN UYGUN ŞEKLİN ALTIGEN OLDUĞU GÖRÜLDÜ.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: ÇOCUKLAR GEOMETRİK ŞEKİLLER YAPARAK EN AZ BAL MUMU SARFİYATININ ALTIGEN ŞEKLİNDE OLDUĞU GÖRDÜ.

KAYNAKLAR: http://tr.wikipedia.org/wiki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin