Bakırköy III. Robotik ve Kodlama Festivali

Kodlama Festivali

Bakırköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Havacılık Müzesi, Türkiye geneli resmî/özel tüm anaokul, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilerin kodlama, robotik, STEM ve havacılık temalarını sergilemeleri amacıyla ” Bakırköy III. Robotik ve Kodlama Festivali ” düzenlemektedir.

BAKIRKÖY 3.ROBOTİK VE KODLAMA FESTİVALİ SERGİ, GÖSTERİ,ATÖLYE, KONFERANS VE SEMİNERLERİ

Tasarım Odaklı Düşünme Atölye İçeriği:
Gençlerimizi ve çocuklarımızı yetiştirirken onların sadece gelecekte kendi işlerini kurmaları noktasında ‘Girişimcilik’ becerilerinin gelişmesi için değil, ‘Girişimci Kafasına’ sahip olmaları, yaratıcı ve çözüm odaklı bireyler olarak fark yaratan nesil olmaları için ne yapmalıyız?’ odaklı atölye öncelikle Tasarım Odaklı Düşünme mantığının geliştirilmesine yönelik uygulama çalışmaları ile başlayacaktır.

Örnek uygulamalar ve alternatif çalışma önerilerinin sunulacağı program içerisinde tasanın mantığını sadece şekilsel tasarım olarak değil fikirsel tasarım noktasında da gelişmesi hedeflenmektedir. Uygulama sorun çözümü yaklaşımı, sorun tespiti, ihtiyaç belirleme, ihtiyaç odaklı iş fikri geliştirme ve fikri en verimli yollar tespit edilerek tasarlama ve sunma aşamaları yer almaktadır.

Maket Uçak Atölyesi:
Maket uçak atölyesi çocukların seviyelerine göre hazırlanır ve her bir katılımcının kendi model uçağını yapması sağlanır. Etkinliğin sonunda açık alanda uçağım uçurma fırsatı yakalayarak hayallerine belki de ilk adımı atacak olan meraklı gençler için kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Uğur Kurumlan eğitmenleri tarafından verilecektir.

Vex Robotik Atölyesi:
Öğrenciler adım adım mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını keşfederken ve bu düzenekleri hem tasarlayarak hem de kodlayarak hayata geçirirler.Uğur Kurumlan eğitmenleri tarafından eğitim verilecektir.

Robot Kol Atölyesi:
Ortaokul öğrencilerine yönelik STEM destekli robot kol yapım atölyesidir.

Marshmallow Atölyesi:
Anaokulu öğrencilerine yönelik STEM eğitimi.

Tasarım Eğitimi:
Autodesk Türkiye eğitmenleri tarafından ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik tasarım uygulamalı eğitim atölyesidir.

KONFERANSLAR/ SEMİNERLER:
Öğretmen ve öğrencilere yönelik 120 kişilik konferans salonunda gerçekleşecektir.

Balıçeşehir Üniversitesi/Yavuz Samur ‘Dijital Oyun Tasarımı’
IBM Ceyhun Göcenoğlu/ ‘Gelecek 5 yılda 5 teknoloji trendi’
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Tolga Yıldız ‘Türkiye’de Fen ve Teknolojinin Geleceği’
İstanbul Ticaret Üniversitesi Doç.Dr. Nejla Öykü İyigün ‘Geleceğin Girişimcileri’
AutoDesk Türkiye- Evren Arın ‘Geleceğin Tasarımcıları’ konulu seminerler verilecektir.

GÖSTERİLER:
FRC (First Robotic Competition) Türkiye geneli öğrencilerimizin yaptığı robotların gösterileri yer alacaktır.

Drone Gösterileri: Türk Hava Kurumu Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği drone gösterileri müzedeki drone parkta gerçekleşecektir.

Maket Uçak Gösterileri: Hava Harp Okulu ve Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin gösterileri olacaktır.

SERGİLER
• 81 İl geneli öğrencilerin robotik. kodlama,STEM ve havacılık konulu sergileri
• İTÜ güneş enerjili araç
• BAU Elektrik-Hidrojen destekli Araç
• İTÜ Shell Maraton Otonom Araç
• İstanbul Üniversitesi AZAK isimli elektrikli araç
• Uçuş Simülasyonu
• Arttırılmış Gerçeklik Odası
• Festo konuşan Robot

Bakırköy îlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Havacılık Müzesi işbirliğinde geçen son iki yıl düzenlenmiş ve başarıyla gerçekleştirilmiş olan ve bu yıl ise 3. kez gerçekleştirilecek olan ‘Havacılık’ özel temalı ‘Hayallerimizi Uçuruyoruz’ sloganıyla ‘Bakırköy III. Robotik ve Kodlama Festivali’ 2-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Havacılık Müzesinde gerçekleştirilecektir. İSTANBUL HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ
YEŞİLKÖY • BAKIRKÖY

Tüm etkinlik, müze girişinin ve sergi katılımının ücretsiz olduğu festivalimize sergi açacak okullarımız ve kurumlarınız ulaşım ve konaklama giderlerini kendileri karşılayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here